• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 112 l z barwniakami i dylemat

#1
Witam i o radę pytam Smile po wielu latach wróciłem do akwarystyki i postanowiłem zrobić to bardziej profesjonalnie niż za młodych lat gdy w akwarium wszystko bylo przypadkowe. Trochę poczytałem i zdecydowałem się na barwniaki. Udało mi się kupić u mnie na miejscu dobraną dorosłą parę ńigeria red. Jednak z jakiegoś powodu samica przeniosła się do krainy wiecznych łowców i został sam samiec. W panice dokupiłem mu młodą samice ale gdy do mnie dojechała okazało się że to jest samiec. Tak że teraz mam dwa problemy zamiast jednego . Proszę o radę co najlepiej zrobić. Ile młodych ryb dokupić żeby dobrały się w pary?. Czy może szukać damy dla dorosłego samca? A może ma ktoś na wydaniu ryby które by rozwiązał moje dylematy. Wchodzi w grę wymiana obu samców na inny rodzaj barwników. Obiło mi się o oczy że Ruki ma mieć coś na wydaniu. Trochę danych : 112 l brutto, ph w granicach 6.5, kh 1,   gh 7. Podmiany z RO. Obsada na tą chwilę 2 x samiec barwniaka ( na fotce ) 4xkirys pstry, 4x otosek, 4x militarny helmet. 1x kosiarka ( do wydania )
.jpg   temp1.jpg (Rozmiar: 18.53 KB / Pobrań: 360)

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Dokup dwie samice. Drugą parę albo zdążysz wydać, albo "przyczyni się" do zacieśnienia związku pierwszej pary.

Daj im też więcej drobnego piasku, to kopary Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(26-08-2019, 14:55 PM)piotrK napisał(a): Dokup dwie samice. Drugą parę albo zdążysz wydać, albo "przyczyni się" do zacieśnienia związku pierwszej pary.

Daj im też więcej drobnego piasku, to kopary Wink

Czyli jest szansa na sparowanie dorosłego samca z młodą samica ? I jeśli tak to na mój chłopski rozum to chyba raczej para z dorosłym samcem będzie ta dominująca. Myślałem o dokupieniu 1 samiec i 2 samice  i wydaniu doroslego żeby  były równe szanse na starcie.



Co do kopania to ten dorosły nawet z tym drobnym żwirem sobie spokojnie radzi . Mieszka w dołku wykonanym pod dużym kamieniem. 


Teraz jest trochę nudno w tej mojej kałuży bo jak nie ma pory karmienia to nie widać ryb wcale. Czy ławica razbory klinowej i para proporczykow była by ok ?

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(26-08-2019, 15:21 PM)Goran napisał(a):
(26-08-2019, 14:55 PM)piotrK napisał(a): Dokup dwie samice. Drugą parę albo zdążysz wydać, albo "przyczyni się" do zacieśnienia związku pierwszej pary.

Daj im też więcej drobnego piasku, to kopary Wink

Czyli jest szansa na sparowanie dorosłego samca z młodą samica ? I jeśli tak to na mój chłopski rozum to chyba raczej para z dorosłym samcem będzie ta dominująca. Myślałem o dokupieniu 1 samiec i 2 samice  i wydaniu doroslego żeby  były równe szanse na starcie.



Co do kopania to ten dorosły nawet z tym drobnym żwirem sobie spokojnie radzi . Mieszka w dołku wykonanym pod dużym kamieniem. 


Teraz jest trochę nudno w tej mojej kałuży bo jak nie ma pory karmienia to nie widać ryb wcale. Czy ławica razbory klinowej i para proporczykow była by ok ?

Tak czy siak w 112 jedna para zdominuje drugą, więc wystarczy jak kupisz dwie samice.

Samiec może i sobie radzi ze żwirem - nie wątpię w to - ale oglądanie tych ryb jak "nurkują" w drobny piach to kwintesencja trzymania barwniaków.

Jeżeli nie zależy Ci na biotopach to ja mam z P. kribensis 10 brzanek Titteya i jestem zachwycony - polecam.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Piasek jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego- drobiny piasku pomagają regulować pracę jelit, dzięki czemu takie wiciowce nie mają komfortowych warunków do namnażania się.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(26-08-2019, 16:47 PM)Ruki napisał(a): Piasek jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego- drobiny piasku pomagają regulować pracę jelit, dzięki czemu takie wiciowce nie mają komfortowych warunków do namnażania się.

Apropo wiciowcow to dziś zauważyłem że młody samiec  pływał z długą nitką pod ogonem. Poza tym wygląda normalnie, je jak zawsze więc mam nadzieję że to nie choroba.

Co do piasku to może faktycznie dam go pod korzeniami gdzie nie ma roślin... może być wiślany dobrze przepłukany ?. Wkleił bym fotkę akwa to doradzili byście co poprawić ale z jakiegoś powodu wyskakuje mi błąd przy dodawaniu. Może za duża rozdzielczość .

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Zmniejsz fotkę do 1000-1500 pix szerokości i wrzuć na forum.

Jak kupsko się ciągnie to znaczy, ze są problemy z trawieniem. Jak karmisz i czym?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Z racji tego że w zasadzie mam same denne ryby dostają tabletki że spiruliną, płatki superior i cichlid Cloud z Tropicala i o czasu do czasu jakieś mrożonki ( szpinak, ikra komary, i inne zwierzaki Smile  
nie wiem czy to normalne ale te moje samce wcale się nie ganiają. Boję się że zanim dostanę gdzieś samice wyjdzie z tego jakiś związek partnerski Wink
   
   

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dietę barwniakom zapewniasz dobrą, trzymaj się bardziej roślinnych, unikaj ochotki/rurecznika. Barwniaki jako takie roślin za bardzo nie wykopują - kopią ostro tylko przy kryjówce, w której składają ikrę - więc z roślinami nie powinno być problemu. Ale z przodu zrób im plażę z piachu, byleby takiego, który nie wpływa na parametry, bo je też masz dobre. Jak sprawdzić piach znajdziesz na forum.

Samce się nie leją, bo nie ma kobitek, to o co (kogo) mają się bić Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
No to mnie uspokoiłeś bo już się bałem że będę miał barwniaki tęczowe, a nie szmaragdowe Smile

Zapytam jeszcze o piaskownice... może przyciemnił bym trochę dno i dał czarny piach. U mnie w mieście jest albo kwarcowy barwiony albo bazaltowy. Jaki jest lepszy ? I jaka frakcja najlepsza dla ryb no i żeby mi przy odmulaniu nie wyssalo wszystkiego Smile. Te moje 4 helmety siedzą ciągle na korzeniach i mam pod nimi jak w tartaku. Nie wiem czy 4 sztuki to nie za dużo do mojego baniaczka. I kolejne pytanie związane właśnie z tymi slimakami. Czy barwniaki poradzą sobie z upilnowaniem ikry jak by helmety właziły im do groty ?

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości