• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Osmoza by Papja

#21
U w a g a, update!

Po ponad roku stosowania dwóch membran+pompy informuję, że uzyskuję wodę o 8 PPM Wink.

Dowiedziałem się jakiś czas temu o możliwości płukania membran. Co jakiś czas warto odłączyć ograniczniki odpadu i puścić wodę przez 10-15 minut. Po takim przepłukaniu membrany uzyskujemy ciut mniej PPM, oraz zwiększa się ponownie wydajność. W stanach mają przed ogranicznikiem odpadu często specjalny zawór pozwalający go obejść- tak zwany "flush", służy to właśnie do takiego płukania membrany.


Mój obecny patent na dokwaszanie wody to wiadro z torfem postawione na beczce do której zbieram RO. Na dnie wiadra wywierciłem kilka dziur o średnicy 4mm, oraz położyłem plaster gąbki 45 PPI. To zasypałem torfem. Na wierzch wiadra leję RO z filtra, po przesączeniu się uzyskuję wodę 5 PPM, o pH ~5.0.

Schemat:
1. Wężyk z osmozą
2. Torf kwaśny
3. Gąbka 45 PPI
4. Beczka 220l w której zbieram RO

.jpg   patent.jpg (Rozmiar: 27.65 KB / Pobrań: 273)

Aha, no i przy lodowatej wodzie mam obecnie wydajność 15l na godzinę. Przy wyższych temperaturach "zimnej wody" w rurach wydajność wzrasta spokojnie o ~50%.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Patryk ile otrzymujesz wody RO na zimnej i jakie to membrany ?
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Spójrz na mój pierwszy i ostatni post Wink.

2x 150 GPD, na lodowatej wodzie 15l/h. W lato miałem prawie 50l/h.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Słaby ten wynik , ja właśnie się przymierzam do takiego systemu tyle ze na 75gpd , na ta chwilę w godzinę 10l na 1 membranie i się zastanawiam czy to ma sens
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
(14-11-2020, 20:06 PM)barttsw napisał(a): Słaby ten wynik , ja właśnie się przymierzam do takiego systemu tyle ze na 75gpd , na ta chwilę w godzinę 10l na 1 membranie  i się zastanawiam czy to ma sens

Nie wierzę. Ja na 75gdp miałem 4l/h. Woda była zimna.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
(14-11-2020, 20:47 PM)dzikakuna napisał(a):
(14-11-2020, 20:06 PM)barttsw napisał(a): Słaby ten wynik , ja właśnie się przymierzam do takiego systemu tyle ze na 75gpd , na ta chwilę w godzinę 10l na 1 membranie  i się zastanawiam czy to ma sens

Nie wierzę. Ja na 75gdp miałem 4l/h. Woda była zimna.
Takie są fakty .
Znajomy na 2 membramach 100gpd i pompie na zimnej wodzie ma 60-70l A nie 15 coś tu nie gra

Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
(14-11-2020, 20:49 PM)barttsw napisał(a):
(14-11-2020, 20:47 PM)dzikakuna napisał(a):
(14-11-2020, 20:06 PM)barttsw napisał(a): Słaby ten wynik , ja właśnie się przymierzam do takiego systemu tyle ze na 75gpd , na ta chwilę w godzinę 10l na 1 membranie  i się zastanawiam czy to ma sens

Nie wierzę. Ja na 75gdp miałem 4l/h. Woda była zimna.
Takie są fakty .
Znajomy na 2 membramach 100gpd i pompie na zimnej wodzie ma 60-70l A nie 15 coś tu nie gra

Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka

Na zimnej wodzie to kosmos. Może ciepłą przepuszcza....
I ciekawe jakie parametry ma na wyjściu.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Na 2 membranach, łącznie 200 GPD ma wynik 1440-1680l na dobę Rotfl? Ale liczy razem z odpadem, czy bez?

Tak tylko przypomnę, że GPD oznacza gallons per day, 200 GPD to 909l, a w przypadku US gallon 757l, na dzień Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
(14-11-2020, 20:54 PM)dzikakuna napisał(a):
(14-11-2020, 20:49 PM)barttsw napisał(a):
(14-11-2020, 20:47 PM)dzikakuna napisał(a): Nie wierzę. Ja na 75gdp miałem 4l/h. Woda była zimna.
Takie są fakty .
Znajomy na 2 membramach 100gpd i pompie na zimnej wodzie ma 60-70l A nie 15 coś tu nie gra

Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka

Na zimnej wodzie to kosmos. Może ciepłą przepuszcza....
I ciekawe jakie parametry ma na wyjściu.
6ppm i zimna , mówię ci że mamu siebie mam około 12-15l i 2ppm, 4l to bym się załamał wodą w kranie 80-90ppm

Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka

(14-11-2020, 20:56 PM)Papja napisał(a): Na 2 membranach 200 GPD ma wynik 1440-1680l na dobę Rotfl? Ale liczy razem z odpadem, czy bez?

Tak tylko przypomnę, że GPD oznacza gallons per day, 200 GPD to 909l, a w przypadku US gallon 757l, na dzień Wink.
Patryk zapytaj apistomani to ci powie

Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Tak tylko powiem, że Rafałowi sam poleciłem układ 2x membrana + pompa. Z tego co wiem, co nawet napisał mi z dwie godziny temu po tym jak pochwaliłem się wiadrowym patentem na FB, ma 25l wody w 55 minut, o 16 uS Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości