• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Osmoza by Papja

#1
Dzisiejsza modyfikacja mojego systemu odwróconej osmozy Wink. Wszystko działa!

W celu ograniczenia odpadu i przyspieszenia produkcji osmozy(zwłaszcza, że ostatnio czasowo to nie mam zbyt kolorowo) zdecydowałem się na złączenie dwóch membran 150 GPD szeregowo tak, żeby odpad z pierwszej zasilał drugą. Dodatkowo mam wpiętą pompę zwiększającą ciśnienie wody. Efekt "na oko" jest taki, że odpadu mam praktycznie tyle samo co osmozy Big Grin. Jeżeli chodzi o parametry wody to również jestem zadowolony- osmoza 10 uS/cm3, a odpad 1040 uS/cm3.
Jako, że odpad również wykorzystuję w pełni to, podsumowując, jestem zachwycony efektem Wink.

Jeżeli chodzi o kolejność wkładów to zdecydowałem się na:
-prefiltr 20 mikron
-węgiel
-prefiltr 5 mikron
-pompa
-membrana
-membrana
-korpus liniowy, wypełniony torfem kwaśnym

Korpus mogę łatwo zdemontować, w momencie gdy potrzebuję niezakwaszonej osmozy.

   




Jeżeli chodzi o wydajność- 1l w 75 sekund, czyli prawie 50l na godzinę Big Grin.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Świetna sprawa . A realnie puściłeś już wodę aby sprawdzić jak chodzi Oklasky


Mam jedną póki co 150gpd. 
Ograniczam odpad zaworem . 
Jutro zbadam jakie są różnice - nigdy nie wnikałem

Opisz za jakiś czas odczucia z użytkowania i efekty
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
No jak napisałem, już po testach wydajności(i zapełnieniu całej beczki) Tongue
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Doskonała robota. Również jestem ciekaw testu długodystansowego, czy np. druga membrana nie zużywa się zbyt szybko. Rozumiem, że takie rozwiązanie działałoby również przy połączeniu mniejszych/tańszych membran, np. 2x 100 gpd.

Myślę że warto by było to podsumować kosztowo, tak że każdy czytający będzie wiedział jak musi przygotować portfel, żeby mieć wygodę przy większym akwarium z kwasolubami/większą liczbą akwariów Wink

Generalnie byłoby to doskonałe rozwiązanie do robienia podmianki w dwóch dużych baniakach - jeden z (np.) SA, a drugi np. z Tangą Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Już nie licząc sensu kosztowności, tylko patrząc po tym, że z akwarystyką powinna iść ideologia proekologiczna(bo trochę słabo robić naszym rybom dobrze, a środowisko naturalne olewać) spuszczanie odpadu w kanalizację jest niezbyt dobrą opcją. U mnie cały odpad idzie do ryb, którym odpowiada twarda woda, dzięki czemu nie marnuję wody wcale Wink.

Nawet jak druga membrana będzie do zmiany co roku to i tak gra warta świeczki- obecnie najtańsze membrany 150 GPD kosztują około 90zł.

Możemy podłączyć sobie dowolnie membrany, tylko wedle mojej logiki(oraz z moją minimalną wiedzą nt. systemów odwróconej osmozy) membrana o większej wydajności powinna być przed membraną o wydajności mniejszej.

Ja na swój system osmozy wydałem:
Obudowy na prefiltry miałem w domu(kiedyś miałem osmozę RO6 czy tam 7, kuchenną z mineralizatorem), ale koszt nowych to około 100zł(jedna obudowa ~30zł, do tego łączniki etc.). Można też używac prefiltrów liniowych dołączonych do zestawu RO3- tylko, że takie prefiltry trzeba częściej zmieniać.
Komplet prefiltrów- 10zł
Pompa(do membran 100-300 GPD)- 255zł
Dwa filtry RO- 250zł(za nowy zestaw RO3 150GPD dałem 140zł, za stary płaciłem 110zł)
Korpus liniowy na torf ~20zł(też miałem w domu).

Czyli łącznie 515zł, ale koszt mi się rozłożył na ponad rok więc bardzo nie bolało Tongue.

Jeżeli nie przeszkadza nam częstsza zmiana prefiltrów to najtańszą opcją jest połączenie dwóch filtrów RO 150 GPD i pompy(ustawiamy wtedy tak, węgiel->sedymentacyjny->pompa->membrana->membrana). Wtedy zmieścimy się, przy obecnym najtańszym zestawie RO3, w ~530zł.
Jeżeli użyjemy zestawów o mniejszym GPD to koszt jeszcze bardziej maleje Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Może dodam od siebie, że podobne znaczenie do uzysku RO ma temperatura wody zasilającej RO. Tak samo jak ciśnienie w sieci tak temperatura wpływa na wydajność.
Ważne to jest zwłaszcza zimą, jak u mnie leci do RO woda o temp. 5`C. to wydajność znacznie spada. Można dać podgrzewacz przepływowy.
"Cały czas powtarzam:
Wydajność membrany podawana jest dla wody zasilającej o temp. 25`C a już dla wody o temp. 5`C ta wydajność spada o 50%.
Spadek ciśnienia w sieci z 3,5 do 1,5atm obniża wydajność też o 50%.
Do tego lepsze ciśnienie i wyższa temp. wody zasilającej daje czystsze RO.
wpływ cisnienia:
1.1 bar - RO - 25ppm 2.0 bar - RO - 17ppm 3.8 bar - RO - 10ppm
(Kran - przewodność 240ppm)
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Mam podobny zestaw, tylko z trzema membranami 100GPD i bez pompy Wink, stosunek RO do odpadu 1:1, wydajność w lato 30l/h, w zimę 20l/h.
Zestaw działa ponad rok i woda na wylocie RO ma około 20 mikrosimensów,  pewnie dlatego że dwie membrany mają już prawie 5lat, odpad około 800. Nie widzę negatywnego wpływu na kolejne membrany, po prostu dostają twardszą wodę do "obróbki", u mnie mają i tak nieźle bo woda wejściowa ma 400-410 mikrosimensów.
pozdrawiam
Paweł
Aktualnie - Apistogramma: kullanderii, sp alto tapiche, sp. miua, velifera.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Papja, a ogranicznik jakiej masz wartości na wylocie membran?

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Po testach mam dwa ograniczeniki do membrany 150 gpd za sobą.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Możesz cyknąć zdjęcie teraźniejszego, ostatecznego zestawu?

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości