• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: S. daemon dziurawica

#1
Trafiły do mnie bardzo ładne ryby- S. Daemon, stadko 5 ryb (3 dorosłe, 2 podrostki ok. 15cm). Niestety 2 z nich ma wyraźne objawy dziurawicy Sad Pływają w malutkiej bańce 300l w towarzystwie 5 uaru (ok.5-6cm) i jeszcze przez ok. miesiąc muszą poczekać na większe akwa. Stawiam 2tys. litrów ale to temat do innego wątku. Ryby normalnie przyjmują pokarm, codziennie podmieniam wodę i chciałbym podać im metronidazol w pokarmie. Dobry pomysł? Jakie dawkowanie zastosować? Na zdjęciu najgorzej wyglądająca rybka (jedna z dwóch 15cm). Nie wiem czy to ze względu choroby jest bardzo agresywna w stosunku do drugiego mniejszego osobnika. Druga ryba z objawami dziurawicy to jedna z trzech dorosłych. Temperatura w akwarium 30-31°, ph ok. 6.5-6.7. Są też trochę poobijane po transporcie ale w tej temperaturze rany powinny się szybko zagoić. Czy może zamiast metro podawać na razie witaminy (jbl atvitol)?


Załączone pliki Miniatury
       
1200 litrów SA- G. abalios, P. altum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Witam, ja nigdy nie podawałem leków na objawy dziurawicy, Czysta woda, niskie pH i dobry pokarm. Za jakiś czas objawy powinny samoistnie ustąpić ( tak działo się u moich S.daemon ale i u S.lilith oraz B.wavrini ). Gdy tylko azotany w akwarium wzrastały , u tych ryb b. szybko pojawiały się małe dziurki ...  Ważne jest niskie pH ( ok 4.5-5.5) ..! Powiem szczerze, że teraz gdy w miarę pilnuję podmianek oraz staram się nie przerybiać akwariów, nie miałem tego problemu już od kilku lat...  Ale jedna z B. wavrini ma jeszcze ślady , tak więc gojenie może potrwać dosyć długo...Pozdrawiam
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ok, dzięki za odpowiedź. W takim razie odstawiam leki na bok i dbam o samopoczucie ryb.
1200 litrów SA- G. abalios, P. altum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Witam, tylko obniż trochę z pH .. 6.5 to ciągle za dużo dla S.daemon . To są ryby z czarnych i kwaśnych wód.
Powodzenia i pozdrawiam
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ale przeciez to zalezy co spowodowało... slabe żarcie i avitaminoza czy jak tam, brak witamin znaczy albo wiciowce. Metrem nie uzupelnimy witamin a witaminami nie zajedziemy wiciowcow ...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości