• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Ivanacara - kłótnia małżeńska?

#1
W ostatnich dniach stałem się szczęśliwym posiadaczem najpiękniejszych pielęgnicowatych jakie do tej pory miałem - zakupiłem parę (tak mi się przynajmniej wydaje...) Ivanacar. 

Pierwszy dzień zapoznawania się rybonów z akwarium to ładne i zgodne pływanie w parze. Jednak drugiego dnia pojawiły się tarcia i jedna z ryb wyraźnie zdominowała drugą. Wygląda jakby samcowi nie do końca spodobała się samica i wyraźnie daje jej to odczuć. Samica siedzi przez 90% czasu w kącie, a samiec robi rundki wokół akwarium i co rundkę daje jej o sobie "znać", stresując jeszcze bardziej.

Coby zaradzić problemowi, mam parę pytań:

1. Czy to jest para? Z moich przypuszczeń wynika, że ryba (1) to samica, a (2) to samiec. Ktoś mógłby potwierdzić na podstawie zdjęć?

2. Jak rozwiązać problem niedopasowania, czy dokupienie samicy i stworzenie układu 1+2 rozwiąże problem agresji?  

Akwarium: 160l, 80x40x50, dużo korzeni, liście ketapangu, szyszki, piasek, torf w filtrze etc. Dodatkowo pływa 15 szt. nannostomus marginatus (ryby nie zwracają na siebie uwagi, no może marginatusy trochę ostrożne Smile)

Zdjęcia:

.jpg   ENVZ4Gp.jpg (Rozmiar: 31.68 KB / Pobrań: 276)
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zdjęcia poprawiłem, żeby były załącznikami.

1 to faktycznie raczej pewna samica, ale co do drugiej ryby nie mam pewności. Najlepiej przy takich gatunkach (gdzie płeć u młodszych ryb nie daje się łatwo rozpoznać) kupować osobniki różnej wielkości. Możesz odizolować agresora np. przedzielając akwarium na pół.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dodam, że ryba oznaczona jako nr 2 prezentuje zazwyczaj ubarwienie zbliżone do zdjęcia pierwszego, jednak w momencie „agresji” do samicy strasznie ciemnieje, wręcz robi się brunatna.
Czy dodając kolejną samicę mogę jakoś pogorszyć sprawę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
A co jak zostaniesz z trzema samicami?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(05-08-2019, 21:33 PM)piotrK napisał(a): A co jak zostaniesz z trzema samicami?

Pozostanie mi liczyć na pokojowe cudowne rozmnożenie Wink

A tak na serio - dorzucę kilka zdjęć wieczorem. Jak dla mnie ryby znacznie różnią się ubarwieniem, szczególnie widoczne jest to patrząc od góry.
To naprawdę prze ciekawe doświadczenie patrzyć jak się mienią kolorami strosząc się do siebie, ale ja wolałbym peace&love.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
No to czekam na kolejne foty. Trzymam kciuki żeby to była para. Te ryby są wspaniałe.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(06-08-2019, 15:34 PM)piotrK napisał(a): No to czekam na kolejne foty. Trzymam kciuki żeby to była para. Te ryby są wspaniałe.

Kobuz, pokazał byś swoje...
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ciężko uchwycić te bestie, załączam to co dziś mi się udało zrobić. 
Im dłużej je obserwuję, tym bardziej widać różnicę między rybami:
samica (nr 1) kolor podstawowy znacznie jaśniejszy, wyraźniejsza zebra, a pysk czarny.
Prawdopodobna samica: 
   

Z kolei samiec alfa (nr 2) ciało ubarwione ogólnie ciemniej, "brązowawo-brunatnie" - nie ma takiego kontrastu między czernią a bielą jak u samicy. Na boku ciała wyraźnie widoczne jaśniejsze błyszczące plamki.
Prawdopodobny samiec: 
   
   

UPDATE: przez 2 dni zniknęły 4 marginatusy w niewyjaśnionych okolicznościach. Czuję, że samiec alfa mógł maczać w tym palce - jeśli nie konsumując, to przeganiając i doprowadzając do ich wyskoczenia (póki co znaleziono 2 czipsy). Szyba nakrywkowa już się robi.

Czy te zdjęcia coś wyjaśniają? Można potwierdzić płeć wg przypuszczeń? Czy z tym trzeba poczekać?

Dzięki za pomoc.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Poczekaj na to co powie Papja ale wydaje mi się że masz coraz większe na to że to para. Co do szyby nakrywowej to dobra nauczka, dobrze, że wyskoczyły tylko marginatusy - akwaryści trzymający pielęgnice dzielą się na takich co nie potrzebują przykrywać akwarium i tych, którym kiedyś wyskoczył najcenniejszy okaz Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
IMO parka będzie Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości