• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pielęgniczki do "towarzyskiego" 112L

#1
Cześć wszystkim Smile
Za kilka tygodni będę zakładać akwarium 112L (80x35x40). Generalnie plan był taki, że to będzie akwarium roślinne, towarzyskie.
Od jakiegoś czasu myślę o obsadzie do tego zbiornika. Wcześniej miałobyć 80x35x50 i parka skalarów, ale po przemyśleniu tego, no po prostu to nie przejdzie Big Grin i myślę o jednej parce pielęgniczek do tego zbiornika. Kilka informacji o akwa:
80x35x40
 Parametry wody na ten moment:
pH: 7.6
gH: 13

Reszta obsady:
4x gupiki samce
7x neonów czerwonych
4x kiryski pstre

Wiem że parametry wody nie za bardzo się pokrywają z tymi gatunkami, natomiast nie chcę oddawać ryb. Ta obsada pływa u mnie w 54L i tamto szkło (niestety) likwiduję. Chcę te ryby przełożyć i zwiększyć obsadę do:
7x gupiki
12-15x neony czerwone
6xkiryski pstre
I moim pomysłem była parka
a) akar Electric Blue
lub
b) akarek wiśniowych


Wodę w nowym akwa zmiękczę destylką bo filtra RO nie mam i słąbo z nim Sad do pH 7.0 i gH: 9-10
W akwa będą rośliny takie jak Echinodorusy, łodygowce różne, kryptoryny itp generalnie rośliny łatwe. Poza tym będą korzenie i wysepka z piasku.

Mam kilka pytań:

a)czy jedna parka pielegnic będzie OK w tym akwa?
b)czy w podanych parametrach można będzie liczyć na tarło? (7.0 pH 9gH)
Dzięki Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Cześć,
Jakbyś zrezygnował z gupików, to byłoby optymalnie. Przy takich parametrach, jak dorzucisz jeszcze trochę liści, to możesz liczyć na tarło wiśniówek i że reszta ryb będzie we względnie dobrej kondycji.
Odnośnie EB się nie wypowiem, bo nie miałem ich nigdy i na podstawie informacji w internecie nie umiem sobie wyrobić jednoznacznego zdania, co do wielkości zbiornika dla nich i parametrów.
Gupiki w obojętnym pH mogą sobie nie radzić za dobrze, lepiej ich nie zostawiać, jeśli chcesz pozostałe ryby. Poza tym, są one najbardziej obciążone genetycznie i dokupowanie tego gatunku jest najbardziej ryzykowne, że coś będzie z nimi nie tak. To dodatkowy argument za tym, żeby dobrać ryby do pozostałej obsady, a gupiki niestety puścić w zapomnienie, jeśli będzie tylko jedno akwarium.
Jeśli chodzi o ilości ryb, to fajnie dobrane, akwarium nie powinno być przeciążone.

Dla kirysków i pielęgnic piasek na całe dno, ewentualnie wysepka ze żwiru, nie na odwrót.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Proponuje pare kakadu z zoologa do tego neony ikiryski
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Parkę kakadu Wink? To wybitnie poligamiczny gatunek.

Akarki to dobre wyjście- curviceps albo anomala. Możesz też wpuścić parkę M. altispinosus, od bidy. Hodowlane kakadu, harem 1+2, też da radę. Z "dzikich" apisto, to byłyby ok borelli(mam f1 paragwajskich-parametry im przypasują) i commbrae. W obydwu przypadkach- harem 1+3, to małe i łagodne apisto.




PS. A za Walaszka propsy Wink
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dzięki za odpowiedzi Big Grin
Więc tak:
Kakadu nie chcę, mam do nich uraz. Miałem kiedyś harem 1+2 i samice śmigały, a samiec nic nie jadł i zdeh Sad
Szczerze nie chcę rezygnować z gupików. Szukam właśnie pielegniczek do wody obojętnej/ lekko zasadowej.
Na dzikich rybach mi nie zależy. To nie ma być biotop Smile ale zobaczymy. Kurde jakby dało sie to 54l zatrzymać... pomyśle. Raczej nie i myślę jednak o jednym zbiorniku.

Boliwianek nie chcę, myślałem o nich. Ogólnie przez myśl przeszły mi ramirezki, ale nie wiem jak z wodą. Chyba będę trzymał się akarek. Papja, z tych ryb co podałeś ciekawe są L. curviceps. Pomyślę o nich i dam znać. Oczywiście piasek i kryjówki zapewnię Big Grin

PS. Walaszek na zawsze w serduszku xd Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości