• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 98L i apisto(dobór biotopu/obsady)

#1
Witam miałem już wszystko rozplanowane żeby stworzyć Azje w moim nowym szkle jednak jako że nie jestem w stanie nigdzie znaleźć bettasów to postanowiłem uderzyć w stronę Apisto(chyba że gdzieś znajdę bettasy), ale zacznijmy od nowa.


Szkło 70x40x35(dłxszerxwys)
Woda jaką jestem w stanie zapewnić bez RO (takie parametry są w testowym parapeciaku a"la BW)
PH 5,5-6 GH 10 KH 2-3
Filtracja unimax250 (chce zapełnić go ceramiką+prefiltr)
Nie mam w planie filtra RO ale wydaje mi się że wyżejwymienione parametry nie są takie złe.
Jako podłoże użyje piasku+torf
Korzenie już się moczą na działce.

Chcę akwarium w stylu BW jednak aby pojawiła się tam jakaś roślina myślałem o żabienicy/kryptokorynie + pistia.
Pytanie, jakie apisto wybrać i co dobrać do towarzystwa dla nich?
Myślałem w pierwszej chwili o Rio Guapore i Trifkach z kiryskami sterbai i jakąś ławicą(może drobnoustki?) co o tym myslicie, jestem w temacie nowicjuszem( do tej pory tylko Tanga) i dlatego wszelkie informacje będą mile widziane.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
No parametry nie są takie dobre, GH masz sporawe. Big Grin Na sterby baniak masz za mały, ale trifki+,mniejsze kiryski+ drobnoustki to spoko połączenie.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(12-06-2019, 14:18 PM)Ruki napisał(a): No parametry nie są takie dobre, GH masz sporawe. Big Grin Na sterby baniak masz za mały, ale trifki+,mniejsze kiryski+ drobnoustki to spoko połączenie.
Tak jak patrze po seriouslyfish to jest kilka apisto które znoszą te GH podchodzące pod 10, ale wiadomo to teoria.
Może polecicie jakieś inne obsady z taką wodą i jakimiś apisto?
Myślałem żeby zejść na Ro do GH w okolicy 6 przy  zalaniu i potem podmieniać kranowitem z GH 10 lub mieszanka kranovit+RO(50/50 to wychodzi raptem 7-10l RO,a gośc na olx sprzedaje niedaleko 20gr-30gr) , raczej za szybko by nie podskoczyło.
Jeszcze pytanie co do biotopu jakie inne kiryski do trifek i jak wygląda to w naturze widziałem że pojawiają się w ich biotopie jakieś kryptokoryny/microsoria. Ale tak jak mówię nie wiem co dobrać żeby jak najbardziej zbliżyć się do biotopu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No ani krypto ani mikrozoria nie są biotopowe dla Ameryki Południowej.... Wink To są azjatyckie rośliny.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Oj przepraszam nie wiem  co mi wzieło na mikrozoria i krypto xDD Miałem na myśli żabienice(tak jak pisałem w 1szym poście) ;p w oko wpadło mi jeszcze Hydrocotyle ale to chyba nie taki rodzaj wód ;/
Jakie inne kiryski pasują do Trifek, wiem że sierpoplamy ale on z tego co widzę bardzo ciężki do dostania;/
Drugą opcją jest żeby zakupić od Mpawa Apistogramma borelli WF Brazylia i pod nie coś dobrać ale nie jestem przekonany
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nie ma innych kirysków niż sierpoplame pasujących biotopowo pod trifki, które zmieściłyby się do posiadanego przez Ciebie szkła. Żabienice w biotopach zamieszkiwanych przez trifki jak najbardziej występują, tylko nie amazońskie (i w takim małym szkle są przytłaczające) a kilka innych gatunków. Tematów o Rio Guapore na forum przewinęło się już kilka (strasznie się popularny ten rejon zrobił ostatnio Wink ) i znajdziesz w nich linki do opracowań ze spisami ryb i roślin. Poszukaj. 

Jeśli natomiast nie chcesz biotopowo, to możesz do trifek dołożyć pigmeje albo habrosusy. Tylko nie rób trifkom jakiejś mocnej herbaty, bo one raczej preferują wody jaśniejsze Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Borelki to te same wody co trifasciata. CW.
Miesiąc czasu dobierałem obsadę i roślinność do tego biotopu, żeby potem stwierdzić, że wolę CW ale z Kolumbii ;-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Okej dzięki więc wymyśliłem sobie taką oto obsade
Borelli 2+2 lub trifki 1+3
Nannostomus trifasciatus/eques X10 
Pigmeje lub habrosus X10??
Myślicie że będzie ok?
Coś dodać coś odjąć?
Drugie pytanie 
Gość klejący akwa (polecany na podkarpackim forum) uznał że do 70x40x35 szkło 6mm bez wzmocnienia będzie wystarczające czy aby napewno?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ja bym poszedl w strone 1+1 borelek i np ancistrus rio paraquay , nawet by pewnie biotop wyszedl , musial bys sprawdzic dokladnie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Hmm, ancistrusy też ciekawy pomysł, jak rozumiem to wtedy rezygnuje z kirysków i zostają drobnoustki apisto i ancistrus.
1+1 borellek i parka/harem (?) ancistrusów na takie dno to max?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości