• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 200x60x60

#1
Witajcie,

przez totalny bałagan w spółdzielni mieszkaniowej jestem w trakcie zmiany obsady w akwarium ... nieważne z resztą, ważne to co poniżej.

Akwarium 200x60x60, czyli standardowe 720l. Dosyć serdecznie mamy na dłuższy czas dużych ryb, mąż kocha pielęgniczki - będę dobrą żoną Tongue Temat mam nadzieję do realizacji w okolicy miesiąca po przebrnięciu przez problemy formalne.

Troszkę wiemy co chcemy, troszkę się gubimy.

Aby uniknąć totalnego chaosu w poście poniżej co mam:

- dno powierzchni 200x60;
- dostęp do RO;
- kranovit warszawski - dane z wodociągów (ostatnie z marca b.r.):
  pH 7,6
  przewodność (µS/cm) średnia 835 max 964
  twardość (mgCaCO[sub]3[/sub]/l) max 221;
- filtrację chcę oprzeć na JBL e1500, w tej chwili jest kaseciak ale nie widzę takiej pralki przy pielęgniczkach - także dojrzała biologia będzie;
- sporo korzeni i innego tałatajstwa aby zagracić dno.


Pytania na tym etapie:

1. Czy akwarium zalać czystym RO czy jednak zmieszać z kranówką ?
2. Polecany piasek znajdę sobie na forum, ale czy jesteście mi w stanie powiedzieć ile ja go mniej więcej potrzebuję ? Odnoszę wrażenie, że to będzie w okolicach 100 kg. Mam sporo valisneria gigantea i chcę ją zostawić - stąd pytanie ile tego piasku bo mam problem aby ogarnąć przy tej powierzchni.

Co już wiemy co byśmy chcieli:

1. Apistogramma cacatuoides - i tutaj dwie opcje - albo tylko ta pielęgniczka w układzie 5+8 (nie przesadzamy?) albo dwa gatunki, ale nie potrafię dobrać towarzystwa Sad
2. Laetacara dorsigera - ujęły nas totalnie Smile , ale zastanawiam się bo czytając posty na forum wywnioskowałam, że zajmuje troszkę inny poziom zbiornika i mogę je potraktować jakby oddzielnie, poza punktem wyżej - proszę , ewentualnie mnie naprostujcie. Pomyślałam, że może 2 lub 3 pary ? Zapewne na początek i tak wpuszczę 8-10 maluchów.

Zależy mi na maluchach - niekoniecznie odchowaniu totalnej ilości, ale jednak widok samicy wyprowadzającej młode to jest coś Smile i tutaj zaczynają się problemy bo próbuję łączyć dostępność zarówno gatunku jak i przystępność cenową.

Chciejstwa, ale nie wiem czy mogę i w jakiej ilości i w jakiej konfiguracji:

1. Kiryski - czytałam o świętej trójcy apisto pod tym względem, ale czy wyrośnięty samiec kakadu nie skonsumuje ich ? Natomiast czy większe, np pandy nie zapolują na narybek ? Doradźcie czy mogę (czy nie przegnę w ilości ryb przy dnie) i ewentualnie które i ile sztuk
2. Maluchy do toni - i tutaj kryterium to jednak cena bo aby było widać te ryby to muszę pewnie zakupić min 50 szt jak nie więcej. Co sądzicie o Hyphessobrycon amandae czy Hyphessobrycon ornatus ?

Zastanawiam się jeszcze nad większą rybą do toni, np skalar czy skośnopręga, ale zupełnie bez ciśnienia i nie mam parcia. Chyba bym nawet wolała dwa stadka maluchów do toni.

Z góry Wam dziękuję za pomoc i z niecierpliwością czekam na wskazówki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Przy połączeniu kakadu i dorsigerek 100% RO nie jest wymagane, ale mimo wszystko- ryby się za nie odwdzięczą. Smile

3+4 kakadu, 3+3 dorsigerek Ci wystarczy, będzie miejsce na ewentualny przychówek. Corydoras habrosus będą bezpieczne, podobnie z nanusami. Przy pandach pasowałoby by lać 100% RO, ale też się do tego połączenia nadadzą.

Co do śmigaczy w toni- amandy przepadną w takim baniaku, chyba że wpuścisz ich 100tke. Smile Polecam bardziej Nanostomus marginatus czy beckfordi, a do tego możesz te ornatusy.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Co do piasku to wychodzi z kalkulatora, że warstwa 5 cm w takim akwarium to 85,7 kg. Ja bym wsypał minimum 100 kg. Im więcej tym lepiej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Bardzo Wam dziękuję za podpowiedzi. 
Tak jak główna obsada się klaruje tak do toni za duży mimo wszystko wybór. 
Nie wiem jeszcze jednego: ile sztuk kirysków  i w sumie ryb do toni. 
Gdybym nie kupowała wszystkiego w jednym czasie to zapewne akary i kakadu wpuszczam razem. Górne towarzystwo pewnie mogę oddzielnie a jak z kiryskami ?
Valisneria - tak się zastanawiam czy jej inwazyjnosc nie zacznie mocno przeszkadzać. Jak Wasze doświadczenie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(31-05-2019, 14:55 PM)Raciczka napisał(a): Bardzo Wam dziękuję za podpowiedzi. 
Tak jak główna obsada się klaruje tak do toni za duży mimo wszystko wybór. 
Nie wiem jeszcze jednego: ile sztuk kirysków  i w sumie ryb do toni. 
Gdybym nie kupowała wszystkiego w jednym czasie to zapewne akary i kakadu wpuszczam razem. Górne towarzystwo pewnie mogę oddzielnie a jak z kiryskami ?
Valisneria - tak się zastanawiam czy jej inwazyjnosc nie zacznie mocno przeszkadzać. Jak Wasze doświadczenie?
Vallisneria oczywiście może być inwazyjna, ale zawsze możesz wydzielić miejsce gdzie rośnie paskiem plastiku, żeby to ograniczyć. Żeby było naturalniej można położyć na tym gałąź itp.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(31-05-2019, 14:55 PM)Raciczka napisał(a): Bardzo Wam dziękuję za podpowiedzi. 
Tak jak główna obsada się klaruje tak do toni za duży mimo wszystko wybór. 
Nie wiem jeszcze jednego: ile sztuk kirysków  i w sumie ryb do toni. 
Gdybym nie kupowała wszystkiego w jednym czasie to zapewne akary i kakadu wpuszczam razem. Górne towarzystwo pewnie mogę oddzielnie a jak z kiryskami ?
Valisneria - tak się zastanawiam czy jej inwazyjnosc nie zacznie mocno przeszkadzać. Jak Wasze doświadczenie?
Kiryskow to tak:
- habrosusów to spokojnie 50
- nanusów 40-50
- pand 30-40
Jeśli chodzi o towarzyszące to takich drobnoustków spokojnie 40-50 sztuk.

Co do kolejności to względnie obojętne, chyba ze zdecydujesz sie na amandy- wtedy one jako pierwsze/ Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ja podpowiem z racji doświadczenia. Jak macie dobry wzrok to jak najbardziej mniejsze pielęgnice. Przy opcji - zakładanie okularów aby popatrzeć na rybcie - to lepiej większe.
U mnie obecnie skalary i quianacara - i to są rybcie co widać a akwa mam podobne.
Co do filtracji to kubełek dobry jest przy małej obsadzie rybek.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Novi  czyli Ty byś co polecił ? Nie miałam w tym akwarium małych ryb i być może wyobraźni mi nie wystarcza. Mimo wszystko bardzo chce kakadu i wisienki. Sądzisz, że mogę coś do toni większego ?
Mieszacie Panowie w głowach Tongue

EDIT: nie, jednak nie chcę nic większego, na tą chwilę tak jak ma być jest ok ?

Czy byłoby dużym nietaktem akwarystycznym dołożenie endlerków? Mam ich od groma i ciut w drugim akwarium a bardzo je lubię ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Do apisto kakadu pasują występowaniem corydorasy pandy. Nie zagrażają młodym.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości