Odpowiedz 
Crenicichla acutirostris
27-05-2019, 12:21 PM
Post: #1
Crenicichla acutirostris
Nie, niestety nie moje, ale kiedyś na pewno. Niemniej jednak każde rozmnożenie dużych Crenicichli spoza kompleksu saxatilis to swego rodzaju wydarzenie w akwarystyce, dlatego postanowiłem się tutaj nim podzielić, gdyby przypadkiem ktoś nie wpadł na nie na Facebooku.

Simon Flaig z Niemiec rozmnożył Crenicichla acutirostris, które ja nazywam "przerośniętymi regani" kilka tygodni temu, w akwarium z innymi dużymi pielęgnicami z SA.

Crenicichla acutirostris pochodzą z Brazylii, konkretnie z dorzecza Rio Tapajós. Tym samym jest to gatunek z ciepłych (28-32 stopnie C), przejrzystych wód o pH ok. 6-6,5 i bliskiej zeru przewodności. Samce dorastają do 35 cm długości, ale jak widać na filmie - są to ryby smukłe nawet jak na przedstawicieli swojego rodzaju. Płeć nie daje się tak łatwo rozpoznać jak u C. regani - samice nie mają plamki (plamek) na płetwie grzbietowej, a i zabarwienie jej brzegu nie jest jednoznacznie różniące się od tego u samca. Dopiero dojrzałe płciowo samice łatwo odróżnić z uwagi na charakterystyczny, różowy brzuch wypełniony ikrą.

Ryby Simona okazały się być bardzo spokojne - para nie odganiała ryb dalej niż na 30-40 cm od gniazda, więc generalnie jest to przeciwieństwo tego, czego można by się spodziewać po wielu innych Crenicichlach, nawet, a może zwłaszcza, dużo mniejszych gatunkach.

Parametry wody, w jakich wytarły się C. acutirostris Simona to: przewodność 250 µS/cm, pH 6,5, temperatura 28 stopni C. Właściciel ryb zapytany przeze mnie o parametry zwrócił uwagę, że ryby (konkretnie samica) były gotowe do odbycia tarła już od 5 miesięcy, i w ich wypadku zadziałało zgranie parametrów wody, temperatury oraz ciśnienia atmosferycznego.

Poniżej film przedstawiający omawianą, przepiękną parę Crenicichla acutirostris opiekującą się narybkiem, ale najpierw link do galerii zdjęć na facebooku (niestety wymaga logowania...):
https://www.facebook.com/simon.flaig.5/m...984&type=3
Z Mekki na Półwysep Jukatan jest w linii prostej 12 546 km. To tam występują pielęgnice Meeka (Thorichthys meeki).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-05-2019, 13:36 PM
Post: #2
RE: Crenicichla acutirostris
Są piękne. Były w AAA-Exotic na jesień. I już sobie w głowie życie układałem pod te ryby Rotfl ale mieli tylko kilka sztuk i rozeszły się błyskawicznie.
Widać, że szybko dojrzewają płciowo bo ryby nie są jeszcze duże. Fajnie że są spokojne, ale ten rozmiar mnie przeraża. 30cm, to nie jest ryba do typowego akwarium...

I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Ogłoszenia budowlane Warszawa Katalogseo24.pl Linki - SEO 24 Katalog SEO Katalog seo Katalog stron GREEN Katalog SEO seo katalog Polski Akwa Ranking Web Hosting By Arvixe