• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zróbmy sobie akwarium biotopowe

#1
Witam. ( Jak komuś nie chce się czytać niech zacznie od podkreślonego podtytułu pod koniec tekstu Rotfl. )

Od kilku dni przeglądam forum ponieważ powoli w mojej głowie kiełkuje pomysł żeby założyć biotopowe akwarium  dla jakiegoś gatunku pielęgnicowatych. Dopiero skompletowałem informacje na temat konkretnych gatunków pielęgnic i ich warunków bytowania żeby wszystko miało ręce i nogi. Chciałbym żeby akwarium było w jak największym stopniu odwzorowaniem niewielkiego skrawka podwodnego świata. Dlaczego? Bo nigdy nie miałem takiego akwarium więc czemu tego nie zmienić.

Dlaczego zwracam się do Was? 
Mimo, że realizacja moich planów to bardzo odległy termin, chciałbym z Wami - doświadczonymi akwarystami - podyskutować, upewnić się, że idę w dobrym kierunku. Myślę, że skorzystają na tym obie strony. Ja zdobędę cenną wiedzę i pomoc, a Wy - Forumowicze - satysfakcję, z faktu stworzenia kolejnego baniaka. Wszystkie rady i podpowiedzi będę starał się wcielać w życie więc przyszłe akwarium będzie w jakimś stopniu Wasze Usmiech.

Plan jest taki, że co jakiś czas będę zamieszczał nowy post z jakimś pytaniem czy informacją do weryfikacji. Będzie czas na dyskusję zanim zaczniemy nowy etap. W tym czasie oczywiście będę też na własną rękę poszerzał swoją wiedzę. 

A teraz kilka słów o mnie i moich akwariach, może to ułatwi wspólne przygotowania do projektu i przybliży Wam moje podejście do akwarystyki obecnie. Mam dwa akwaria: 25 i 72 litry. Mniejsze akwarium to przedszkole dla małych ryb. Są w nim też krewetki. Rosną w nim mniej lub bardziej wymagające (w mojej tylko i wyłącznie opinii) rośliny z przycinek z większego akwarium. Podłoże to piasek kwarcowy 0,8 - 1,2 mm. 

Większy baniak to zestaw od Juvela z wklejonym wewnątrz filtrem.  Stoi na ziemi ogrodowej i kulkach gliniano torfowych. Wszystko przykryte tym samym żwirkiem. Jedne rośliny rosną lepiej inne gorzej ale nie jest źle jak na obecną ilość światła. To akwarium chcę przeznaczyć na biotop. Jeżeli jesteście zainteresowani, mogę zrobić zdjęcia obu szkieł.

Teraz do rzeczy:
- akwarium pod biotop ma wymiary 60 cm długości 30 cm szerokości i 40 cm wysokości (ps. do czego są przeznaczone tak wysokie kosztem długości akwaria?)
- filtr wbudowany (nie znam konkretnych danych) myślę że spokojnie da radę w nowej aranżacji, nawet kiedy akwarium było przerybione, robił robotę
- filtr ro czy armatka torfowa nie wchodzą w grę bo nie mam warunków żeby je zamontować
- nie znam parametrów wody w akwarium obecnie ale fakt że ciągle wycierają mi się w nim ramirezy a z ikry wykłuwają się młode chyba dobrze świadczy o baniaku ( nie dolewam żadnych zmiękczaczy itd.), możliwe że duży korzeń ma na to spory wpływ
- parametry wody ze strony wodociągów rzeszowskich z kwietnia to: pH 7,7 a twardość ogólna w stopniach niemieckich wynosi 14


Może i zaczynam od pękniętych pleców strony ale najpierw chciałbym się dowiedzieć jakie Waszym zdaniem ryby wybrać do opisanego baniaka? 
Po przeczytaniu informacji z kilku portali stwierdzam że laikowi ciężko poprawnie dobrać ryby do zbiornika bo podawane informacje na poszczególnych stronach różnią się znacznie od siebie ( np minimalna wielkość akwarium czy pH wody. 

Wybrałem kilka gatunków, dajcie znać co o tym sądzicie:
- Akara paskowana ( Nannacara anomala )
- Barwniak czerwonobrzuchy ( Pelvicachromis pulcher )
- Barwniak szmaragdowy ( Pelvicachromis taeniatus )
- Pielęgniczka ramireza ( Mikrogeophagus ramirezi ) - chyba moja ulubiona ryba akwariowa
- Pielęgniczka żółta Borelli ( Apistogramma borelli )

- trochę dla kontrowersji trochę na serio: czemu zamiast pielęgniczek nie wybrać zmiennika plamistego? Przekonajcie mnie bo mam odrobinę wątpliwości Haha.

PS. Oby kolejne posty były już znacznie krótsze Bezradny.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
No podejście do tematu masz wzorcowe, gdyby wszyscy takie mieli to fora miałyby znacznie mniej postów Big Grin

Na barwniaki czerwonobrzuche masz za małe akwarium, a szmaragdowe za twardą wodę. Kup sobie testy i sprawdź jakie masz faktycznie parametry w akwarium, bo regularne tarła ramirezek sugerują, że powinna być miększa niż ta w kranie.

Chcesz mieć "biotop", ale jaki? Trochę już czytałeś więc ogólny zarys pewnie masz w głowie.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Do tematu podchodzę w następujący sposób. Na pierwszym miejscu są dla mnie ryby a dopiero potem rośliny aranżacja itd. w tym projekcie chciałbym najpierw wybrać ryby pod akwarium jakie posiadam. Tak żeby rybom było jak w domu. Dopiero po wybraniu ryb chcę wybrać biotop, zależnie od gatunku jaki wybierzemy. Co do testów, myślałem na początek o paskowych, są jakieś godne polecenia?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Testy paskowe generalnie nie są warte polecenia. Kup JBL pH 4,0-10,0 i test na twardość ogólną.

Skoro ramirezki czują się w Twoim akwarium dobrze, to może odwzoruj ich naturalne liściasto-syfiaste siedlisko:

- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
A reszta wymienionych przeze mnie gatunków? Z tego co przeczytałem, mam pewność, że borelli też spokojnie mogę mieć. A co z pozostałymi? Odpuścić je?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
No możesz, ale nie wszystkie w jednym akwarium Big Grin Jeżeli chodzi o parametry wody to A. borelli są najlepszym wyborem.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Nie wszystkie, przecież to by była zbrodnia akwarystyczna. Do tego akwarium tylko jeden gatunek. Reszta obsady to daleka przyszłość. Pod uwagę biorę ramirezki i borelli. Ramirezki znam, borelli wydają się z tego co wyczytałem najprostsze a też są ładne. Reszta gatunków jest mi nieznana stąd moje przemyślenia. Może jeszcze inni się podzielą doświadczeniami. Poczekamy W8
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Przejrzałem sporo filmów i artykułów, na ich podstawie wybór padł na apistogramma borelli. To najrozsądniejszy wybór moim zdaniem. Chciałbym odwzorować niewielki obszar na którym potwierdzono ich występowanie. Niestety tutaj pojawił się problem. Ciężko znaleźć takie informacje, jakieś opisy miejsc czy filmy. Macie w tej kwestii jakieś doświadczenia? Jak to ugryźć?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
https://www.gbif.org/species/2371268
Masz mapkę z zaznaczonym występowaniem A. borellii. Na tej podstawie możesz potem szukać obsady towarzyszącej. Smile


Na forum masz też członków BiotopeTeamPoland, może coś doradzą w tym temacie? Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Na podstawie linku od Rukiego dość spokojnie będziesz wiedział w jakich terenach szukać. Generalnie interesuje Cię przy A. borelli obszar zlewni Rio Paraguay i Pantanal. 

Poniżej masz linki do opracowań o tych terenach. Znajdziesz tam spisy ryb i roślin. 





https://www.researchgate.net/publication...sso_Brazil



Przyjemnej lektury.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości