• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Kamole i maty.

#1
Cześć.

Chciałbym już zalać akwarium lecz nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Pierwsze co miałem użyć to styropian pod piach, lecz po kilku poradach, wywnioskowałem, że to zły pomysł przy kopiących muszlowcach.
Później polecano mi karimatę, lecz po tym napisano mi, że może ona wpływać na wodę. Również mi polecano spienione PCV na które się nie skuszę, bo z neta nie będę kupował i bulił za przesyłkę.

No i nie wiem co teraz zrobić, styropian mam, karimatę mam a kurde ani to ani to nie nadaj się, więc nie wiem czego tu użyć.

Druga kwestia to taka, że nie wiem czy kłaść kamole od razu na mate czy na piach, każdy coś innego pisze, jeden pisze, że kłaść na matę i dopiero piach bo wtedy muszlowce nie przewalą kamola a inni piszą, że na piach kłaść...
Kurde no kompletnie nie wiem co robić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Hej
Styropian i pianka zawsze źle wyglądają wystając spod piasku. Ja na Twoim miejscu tylko duże kamienie dałbym na piance dokładnie wycinając ją pod kształt kamienia. Po ustawieniu dużych kamieni nasypałbym piach i dopiero wtedy ułożył mniejsze skały. Zawze zwróć uwagę na stabilne ułozenie kamieni biorąc pod uwagę ich środek ciężkości. Odpowiednio gruba warstwa piasku (ja dałbym około 6-7 cm) zabezpieczy przed odsłanianiem pianki przez kopiące ryby, a mniejsze kamienie zabezpieczy przed bezpośrednim naciskiem na szybę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja pod kamienie (zresztą nie tylko ja)używam takiej siatki plastikowej:
http://www.leroymerlin.pl/uprawa-roslin/...,l416.html
Ja mam trochę grubsze oczka. Siatkę najlepiej rozłożyć na całe dno.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Czekajcie, a czy to taka konieczność jest robić jakieś podkładki pod kamienie?
w morszczyźnie skała też ciężka jak cholera i daje się jej wcale nie mało i nie ma konieczności robienia podkładek.

Ważne tylko by kamień położyć bezpośrednio na dnie i tak je poukładać by nie mogły się poprzewracać po podkopaniu.

No chyba, że mówimy o jakichś wielkich zbiornikach i wielkich głazach ale wtedy tez i grubość szyby jest większa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(10-09-2013, 23:58 PM)zyyys napisał(a): Czekajcie, a czy to taka konieczność jest robić jakieś podkładki pod kamienie?

Nie ma takiej konieczności, też nic nie rozkładam Smile
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
A ja na calym dnie mam wylozona KARIMATE z odstepami po dwa cm od szyby i mam problem z glowy Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
i masz naturalny zbiorniczek i karimatą na dnie Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(29-09-2013, 21:51 PM)zyyys napisał(a): i masz naturalny zbiorniczek i karimatą na dnie Tongue

karimata jest przykryta piaskiem i jej nie widac kamienie polozylem na niej i nasypalem piachu i mam bardzo naturalny zbiorniczek Smile i jak ryby kopia do chociaz szyby nie widac tylko szara karimate co nie zuca sie w oczy jak gola szyba Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
dla mnie karimata nie jest naturalna Tongue - ale jak Twoim rybom służy to mnie nic do tego ;-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Słynny akwarysta od ADA również kamienie układa na szkło.
To bardziej zabezpieczenie przed "gapowością" przy układaniu kamieni niż przed ich obciążeniem szyby dennej. Ważne jest również takie ułożenie kamieni na pasku by ryby kopiąc nie spowodowały że sterta kamieni stoczy się na gołą szybę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości