• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Hemichromis sp. Blue Neon

#31
(20-12-2012, 19:51 PM)mate-usz43 napisał(a): Pozdawiam wszystkim purytan nazewnictwa - M.

Czołem Wink
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
   
Jakość tego zdjęcia jest jaka jest, widziałem tu znacznie lepsze, ale nie mam specjalnie sprzętu ani doświadczenia. M.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Hm, słabe mam rozeznanie czerwieniaków, ale samica rzeczywiście wygląda na inną formę. Czy to aby na pewno jest lifalili, tego nie powiem. Samiec to wzorcowy Blue Neon. Nie wiem czy dobrym pomysłem byłoby sprzedawanie krzyżówek-krzyżówek Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
(21-12-2012, 00:40 AM)piotrK napisał(a): Hm, słabe mam rozeznanie czerwieniaków, ale samica rzeczywiście wygląda na inną formę. Czy to aby na pewno jest lifalili, tego nie powiem. Samiec to wzorcowy Blue Neon. Nie wiem czy dobrym pomysłem byłoby sprzedawanie krzyżówek-krzyżówek Wink

bimaculatus moim zdaniem powinien mieć widoczne dwie kropki, nawet u samic, choć one zawsze miały je słabiej zaakcentowane. Nie chcę pozować na partyzanta z okresu wojen punickich, ale z moich dawnych doświadczeń wiem, że taka forma była kiedyś najpowszechniejsza. Ta ze słabiej widocznymi lub niewidocznymi kropkami to powinna być na logikę lifalili. Ten Blue Neon kojarzy mi się nieco z takimi egzemplarzami, które wpadały w zielonkawą tonację, oraz czerwonymi z niebieskimi elementami łusek, odpowiednia selekcja pewnie pozwoliła na zniebieszczenie ryb. W każdym razie zgodnie z paletą barw z czerwonego i niebieskiego powinny wyjść teraz fiotetowe Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
H. bimaculatus (nie ten z książek, prawdziwy), to ryba rzadka (o ile w ogóle dostępna) w akwarystyce, o której nawet naukowcy niewiele wiedzą. Podobnie z H. lifalili. Dwie kropki na bokach mają inne gatunki, w akwariach trzymane: H. letourneuxi, H. guttatus, i ich krzyżówki, do których może należeć Twoja samica.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
   
To są właśnie ryby, które zapamiętałem jako H. bimaculatus.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
No to o tym gatunku zapomnij. Wink Jak na moje oko (porównując ze zdjęciami na Cichlidae.com) to są H. sp. Gabon.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
Hemichromis – rodzaj słodkowodnych ryb okoniokształtnych z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae). Typ nomenklatoryczny plemienia Hemichromini.

Występowanie Afryka.

Klasyfikacja Gatunki zaliczane do tego rodzaju:

Hemichromis angolensis
Hemichromis bimaculatus – akara czerwona, czerwieniak, czerwieniak dwuplamy
Hemichromis cerasogaster
Hemichromis elongatus
Hemichromis exsul
Hemichromis fasciatus – akara pięcioplama, czerwieniak pięcioplamy
Hemichromis guttatus – czerwieniak cętkowany
Hemichromis letourneuxi
Hemichromis lifalili – czerwieniak kongijski, czerwieniak kongolański
Hemichromis stellifer

Cytuję za Wikipedią, jeśli twoja wiedza jest szersza zawsze możesz spróbować poprawić Wiki. Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Mateusz, nie chce być złym prorokiem, ale wiedza na wiki jest... tu sobie wstaw dowolne słowo określające podstawową wiedzę. Ale zapewne odpowiedź otrzymasz. Ryba jest inne niż znane mi z opisu naukowego bimaculatus.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
(21-12-2012, 15:43 PM)Killifish napisał(a): Mateusz, nie chce być złym prorokiem, ale wiedza na wiki jest... tu sobie wstaw dowolne słowo określające podstawową wiedzę. Ale zapewne odpowiedź otrzymasz. Ryba jest inne niż znane mi z opisu naukowego bimaculatus.
O ile wiem wiem wiedza w Wikipedii przed zamieszczeniem jest weryfikowana, spróbuj coś opublikować to się przekonasz, zawsze możesz podając swoje źródła sprostować mylną informację o Hemichromis, może warto? Ja nie mam specjalnej ochoty na weryfikowanie twoich źródeł naukowych, a tam uczynią to za darmo...Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości