• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [180l][Azja] W ciemnych wodach Malezji

#1
Akwarium zalane: sierpień 2012r, zarybione: 18 października 2012r.

Litraż: 180l (faktycznie weszło 150l)
Wymiary: 100x45x40h
Oświetlenie: żarówka energooszczędna 11W
Filtracja: wewnętrzny Aqua Szut turbo 8W
Ogrzewanie: Jager 50W
Temperatura: 25*C
Parametry wody: ? - 60% RO + 40% kran
Dekoracje: biały piasek kwarcowy (sklep), drewno, czarne otoczaki (outlet w Obi)
Obsada: 13 sztuk Puntius pentazona

   

Akwarium powstało w dniu śmierci zbiornika do moczenia drewna (i w jego miejscu). Wykorzystałem sporo starej wody, druga połowa pochodziła ze zbiorników roślinnych, a filtr z dojrzałą gąbką przez cały czas urządzania pracował sobie w wiaderku. Tego samego dnia akwarium mogło być zarybione. Ale co z tego, skoro gdybałem nad obsadą do października. Ostatecznie trafiły tu brzanki ze starorzecza (pierwotny zamysł), a ich stadko zostało powiększone.

W akwa zostało trochę miejsca, więc gdyby ktoś miał jakieś pomysły uzupełnienia obsady… Sam myślałem nad czymś przydennym, co zamieszkałoby w tej pustej kłodzie, ale generalnie wszystkie propozycje mile widziane.

Biorę pod uwagę dołożenie kubełka, ale nie mam jak sprowadzić węży na dół i chyba będzie to wymagało wywalenia dziury w blacie (kolejnej zresztąDodgy).

   

   

   

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Świetnie urządzony zbiornik.
Filtracja rzeczywiście trochę słaba. Jeśli nie masz możliwości podłączenia kubełka, to może mocniejsza głowica z dużą gąbką?
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(23-10-2012, 23:14 PM)bernard napisał(a): Świetnie urządzony zbiornik.
Filtracja rzeczywiście trochę słaba. Jeśli nie masz możliwości podłączenia kubełka, to może mocniejsza głowica z dużą gąbką?

Dzięki. Ta głowica jest dość mocna, a i gąbka do samego dna. jak będę miał chwilę to się pobawię, może jakiś kubeł da radę pracować obok akwaIdea. nie chcę instalować znienawidzonej kaskadyDodgy

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
A kto powiedział, że kubeł musi być pod zbiornikiem? Praktycznie każdy chodzi obok i nad, sam tak mam. Trzeba brać poprawkę na zapowietrzanie, ale jak się pamięta aby po podmianie odpowietrzyć (ja tak robię by pamiętać) to śmiga. Pozostaje estetyka Wink

Zbiornik, hm, ten piasek mi wadzi, coś bym zabrudził dno, ale to już gusta. Kryptokoryny rosną w BW(a gdzie nie rosną Big Grin ) coś bym dał z wysokich. Tak, jak każdy twój zbiornik, bardzo się podoba.
Co do obsady - nie myślałeś o bandzie cierniooczków? Na piasku dają po oczach - gdy je widać, a w herbacie wychodzą często. Jakbyś miał szczęście i trafisz na dzikie (a się zdarza) to zaobserwujesz zakopywanie w piasku.

Sam używam tych czarnych otoczaków z Obi. Świetnie je ułożyłeś (moja metoda - rzut w ciemno?) Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
No, no, mi też zbiorniczek się podoba. Fakt, że troszkę to dno takie poukładane, trochę jakichś patyczków by się tam przydało. Ale ogólnie efekt bardzo fajny.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(24-10-2012, 08:16 AM)Killifish napisał(a): A kto powiedział, że kubeł musi być pod zbiornikiem? Praktycznie każdy chodzi obok i nad, sam tak mam. Trzeba brać poprawkę na zapowietrzanie, ale jak się pamięta aby po podmianie odpowietrzyć (ja tak robię by pamiętać) to śmiga. Pozostaje estetyka Wink

Zbiornik, hm, ten piasek mi wadzi, coś bym zabrudził dno, ale to już gusta. Kryptokoryny rosną w BW(a gdzie nie rosną Big Grin ) coś bym dał z wysokich. Tak, jak każdy twój zbiornik, bardzo się podoba.
Co do obsady - nie myślałeś o bandzie cierniooczków? Na piasku dają po oczach - gdy je widać, a w herbacie wychodzą często. Jakbyś miał szczęście i trafisz na dzikie (a się zdarza) to zaobserwujesz zakopywanie w piasku.

Sam używam tych czarnych otoczaków z Obi. Świetnie je ułożyłeś (moja metoda - rzut w ciemno?) Wink

Witaj. fajnie że zwróciłeś mi uwagę na problem podmian. Wiem że kubeł może być obok. Chińczyka mam właśnie obok ale jego dno jest jednak 20cm niżej niż dno zbiornika. spusczam tam po 70% wody, na ten czas wydłużam rurkę zasysającą tak by podczas całej operacji była podwodą i filterek chodzi bez przerwy. tutaj może uda się puścić weże dookoła - zobaczymy

wiem, ale nie przepadam za kryptokorynami - wendta chyba porasta masowo bw i ta szczególnie mi się nie podoba.

piasek dałem z premedytacją w opozycji do czarnych otoczaków i to rozwiązanie mi pasuje. zabaczymy jak woda zciemnieje bo na razie jest lekko bursztynowa.

właśnie cierniooczki - tylko czy jest sens dawać rybę tak podobnie ubarwioną do brzanki?

otoczakoami bombardowałem w ciemno ( po zalaniu akwa), ale tylko w miejcach, gdzie uznałem to za stosowne


(24-10-2012, 09:10 AM)qbsztyk napisał(a): No, no, mi też zbiorniczek się podoba. Fakt, że troszkę to dno takie poukładane, trochę jakichś patyczków by się tam przydało. Ale ogólnie efekt bardzo fajny.

drobne badyle na razie mi się skończyłyConfused

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Oj są różne cierniooczki i to nawet dostępne od zaraz. Przykład mamy teraz z Rusty, są dwa różne gatunki i wygląda to super.
Oczywiście można dać inne denne ale do tego trochę syfu na dnie by się przydało, może nie tyle co w zbiorniku z sumatrzańskimi na ZooBotanice Big Grin ale trochę tak. Tam były fajne sumy, fajne jak było je widać Big Grin a potem radocha jak któryś wypłynął na jedzenie i chował się z tabletką Wink

Czyli z otoczakami tak zrobiłaś jak i ją, najlepsza metoda Big Grin

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Fakt pomyślałem o Kuhla bo jest najpopularniejszy. z drugiej strony ryba w podobny deseń do brzanki może być jednak fajna w tym wypadku - odwieczny dylemat - kontrast czy kompozycja?

Z innej beczki. Jak tam MA - jakaś odpowiedź w sprawie artykułu?

Wtedy go tylko przejrzałem jako coś niegodnego uwagi. Ale dziś znowu czekałem na autobus i przeczytałem cały. O ile z brzanek kochających rośliny i słońce można się pośmiać, otyle przy normach zarybienia nie było mi już do śmiechu. Gość proponuje do 200l zbiornika (5cm większego od prezentowanego tu przeze mnie) 8 ławic brzanek różnych gatunków po 6-8 osobników każda. Wyobraża ktoś sobie w moim akwa 60 brzanek?

Kili napisz jak poszło bo trzeba coś z tym zrobić do cholery. Do tego dali zapowiedź kolejnego "artykułu" o brzankach...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Wystrój, jak chyba w każdym twoim zbiorniku mi się podoba. Ale szczerze to bardziej bym tutaj widział Amerykę Południową, jakiś sumików i pielęgnic Big Grin
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(24-10-2012, 21:35 PM)pawel060 napisał(a): Wystrój, jak chyba w każdym twoim zbiorniku mi się podoba. Ale szczerze to bardziej bym tutaj widział Amerykę Południową, jakiś sumików i pielęgnic Big Grin

   

Tak zbiorniczek wyglądał w sierpniu, kiedy był w stanie surowym.

Jeśli czytałeś moj komentarz to wiesz, że gdybałem jak go wykończyć. Akwa ma naprawdę spory potencjał. Pasowały mi tu amerykańskie BW i CW i azjatyckie BW i CW. Do tego doszła kwestia poziomu wody: zostawić ten z fotki, opuścić, zalać do pełna. Wszystkie kombinacje tych rozwiązań wydawały mi się równie atrakcyjne, a zbiornik jest jeden.

Na razie jest jak jest, ale nigdy nie wiadomo co mi w przyszłości do łba strzeliIdea

pozdrawiam
Christo
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości