• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [220 l] SAm BW

#21
W razie co możesz też dać torf włóknisty (lub granulat) do kubła. Co do piachu to najlepszy ten znad rzeki , osobiście wiśliaka stosuję Wink W osmozie z roślin dobrz też sobie radzą anubiasy i microsoria. Jedna świetlówka na 50cm szerokości(glębokości) spokojnie wystarczy, mocy aż nadto. Z obsady polecam dodać jeszcze coś ze zbrojnikowatych, np. jakiąś Loricarię.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Wlasnie - kubel, Maciek planuje na ten wymiar akwa JBL CP 900. Na moje ok bo mam i stosuje. Teraz co za wklady mu polecamy? Ja bym juz torfu nie dawal do kubla i zrobil z niego biologa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Wybaczcie, że nie cytuję, ale już gubię się w tagach Big Grin

Co do oświetlenia - Może dwie T5 - jedna 39 W i jedna 24? Czy lepiej 2x 39W? Jeżeli trzymam się standardu T5, to przerobienie pokrywy później na dłuższe świetlówki (albo dołożenie ekstra modułu), to będzie maksymalnie pół godzinki roboty, więc wolę na początek dać za mało niż za dużo.

Co do filtracji - planuję wstępnie mieć taki układ, od góry licząc - wata->gąbka->wkład mechaniczny->wkład bio Eheima

Zastanawiam się, czy jest sens w takim akwarium montować w środku filtr gąbkowy do odławiania syfu?

Czy opłaca się kupić filtr JBL w wersji "green line"? http://allegro.pl/jbl-cristal-profi-e901...43157.html Cena jest różna o ok 50 zł od wersji zwykłej, a na mocy 4W na korzyść "zielonego".

Co do uczelni i przesączu - AGH górą Smile, zresztą przesącz torfowy ™ Tongue to też z zajęć, ostatnio miałem na laborkach badanie zawartości związków humusowych w przesączu kompostowym. A mówiąc o torfowym mam na myśli właśnie torfiankę z armatki (choć do podmian na 220 będę musiał zmontować haubicę)

Co do podłoża - przyznam się, że bałbym się cokolwiek z Wisły wsadzać do baniaka. Ostatnio mnie kusiło, bo znalazłem gąbkę słodkowodną, ale odpuściłem Wink. W każdym razie dziś jadę na rajd po castoramopodobnych sklepach poszukać piachu, bo muszę zrobić w baniaku restart w trybie awaryjnym. Sad

Co do liści i tego podobnego "syfku" - zeszłoroczne liście dębowe dadzą radę? (jeżeli nikt nie wywalił, to mam sporawy zapas na działce, jakby ktoś z forumowiczów potrzebował, to chętnie udostępnię) Jeżeli tak, to sparzyć je i wrzucić, użyć tylko jako źródła wywaru czy po starcie baniaka wrzucać do baniaka na surowo? I gałęzie - mówimy o takich "grubych" będących na zasadzie korzeni, czy raczej cienkich "chrustowych" gałązkach leżących na podłożu?

Co do obsady - pytałem wcześniej, ale chyba uciekło:

Liczebność moich kąsaczowatych jest limitem, jak rozumiem? czy np mogę je powiększyć o kilka sztuk, chociaż Amandae do 20 sztuk?

Z jakich Loricarii (jeżeli rzeczywiście spasują) mógłbym wybrać? I Harem/parka/jedna sztuka?


Uff, to chyba wszystko. Strasznie wszystkim dziękuje za rzeczowe porady i przepraszam, że tak o wszystko wypytuję, ale wolę rzeczywiście pytać praktyków niż kupić za grube pieniądze coś, co w najlepszym razie będzie zbędne, w najgorszym wykończy mi akwarium. (Tak jak kilka dobrych lat temu pan w pewnym sklepie akwarystycznym sprzedał mi brzanki rekinie mówiąc, że "nie urosną dużo większe" - miały po 6 cm. Resztę możecie zgadywać. O innych takich akcjach lepiej nie będę opowiadał, bo wywalicie mnie z forum Big Grin)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Co do zbrojników, przy docelowych parametrach to lorki sobie "tak sobie" poradzą. To nie są ryby z BW, jak coś to możesz coś popróbować z Peckoltiami. Na Twoje akwarium tak z 5 sztuk mniejszego gatunku.

Co do wiślanego piasku, w Krakowie broń Boże go brać. Pisałem już o tym gdzieś- krakowski wiślak podwyższa pH. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
(16-05-2012, 12:56 PM)SabreUr napisał(a): Co do podłoża - przyznam się, że bałbym się cokolwiek z Wisły wsadzać do baniaka.
.....
SabreUr napisał(a):Z jakich Loricarii (jeżeli rzeczywiście spasują) mógłbym wybrać? I Harem/parka/jedna sztuka?

Co do podłoża, nie wiem czamu miałbyś się bać wrzucać podłoże z Wisły?
Jest to świetny substrat. Naturalnie wyglądający i ziarna są zaokrąglone(przez nurt rzeki), zresztą nie tylko Wisły to się tyczy.
Co do Loricarii, osobiście to do tej wielkości zbiornika dałbym Rineloricaria sp. (L010A) tzw. 'red" ze 4 szt.
Acha, filtr gąbkowy wskazany. Liście tylko opłukaj w lekko ciepłej wodzie, drewno w postaciach różnych, czyli i gałązki i korzenie.

edit
(16-05-2012, 13:26 PM)Ruki napisał(a): Co do zbrojników, przy docelowych parametrach to lorki sobie "tak sobie" poradzą. To nie są ryby z BW, jak coś to możesz coś popróbować z Peckoltiami.
Może nie są z BW, ale poradzą sobie świetnie.
Ruki napisał(a):Co do wiślanego piasku, w Krakowie broń Boże go brać. Pisałem już o tym gdzieś- krakowski wiślak podwyższa pH. Wink
Nie wiem co wy do tej Wisły tam sypiecie, ale do stolicy to nie dociera Smile
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Cytat:Może nie są z BW, ale poradzą sobie świetnie.
Ale tak niskie ph jest dla nich nieodpowiednie. Dbamy i chuchamy na pielęgnice, ale nie olewajmy też innych ryb "bo sobie poradzą". Wink Zwłaszcza, że można znaleźć zastępstwo w postaci innych.

Cytat:Nie wiem co wy do tej Wisły tam sypiecie, ale do stolicy to nie dociera Smile
No Warszawa nie leży w pobliżu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wink W piaskach w krakowskiej Wiśle dużo jest wapieni i innego "zasadowego" rumoszu skalnego, który dociera z JKC czy z obszaru występowania fliszu karpackiego. W środkowym i dolnym biegu większość już będą stanowiły "obojętne piaski", dlatego warszawski wiślak nie wpływa zauważalnie na pH.

Cytat:Acha, filtr gąbkowy wskazany.
Przy planowanej obsadzie nie będzie potrzebny. Zawiesina w wodzie będzie się tylko pojawiać przy jakiś manipulacjach ręcznych w akwarium czy dolewaniu wody.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
(16-05-2012, 14:10 PM)Ruki napisał(a):
Cytat:Może nie są z BW, ale poradzą sobie świetnie.
Ale tak niskie ph jest dla nich nieodpowiednie. Dbamy i chuchamy na pielęgnice, ale nie olewajmy też innych ryb "bo sobie poradzą". Wink Zwłaszcza, że można znaleźć zastępstwo w postaci innych.

Choć jakiegoś drzewojada fajnie by było mieć Smile, to rzeczywiście sobie odpuszczę zbrojniki, po to robię biotopowe, żeby ryby się w nim czuły możliwie komfortowo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Maly off-topic, ale zwiazany z postem, Ruki, rozwin prosze ta kwestie z zawiesina, ok? Nie wiem jak pozbyc sie u mnie tej delikatnej "mgielki" w akwarium, mam wew.mechanik Tetry, mieli wode dosc mocno, ale bez gornej rurki nie wpuszcza do wody babelkow, pomimo to woda jest malo "przezroczysta". Moze to ze karmie Shrimp-mixem jest powodem(?) Ta kwestia z zawiesina mnie frapuje, wolal bym "crystal clear" Smile, moje CA to nie SA.
540L; 2szt. Vieja hartwegi. Wreszcie to wygląda dobrze! Czekam na młode.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
(16-05-2012, 14:10 PM)Ruki napisał(a):
Cytat:Może nie są z BW, ale poradzą sobie świetnie.
Ale tak niskie ph jest dla nich nieodpowiednie. Dbamy i chuchamy na pielęgnice, ale nie olewajmy też innych ryb "bo sobie poradzą". Wink Zwłaszcza, że można znaleźć zastępstwo w postaci innych.
Absolutnie jestem daleki od olewania, parametry podobne do Peckoltia które proponujesz:
http://www.pleco.com.pl/viewtopic.php?t=...100017ddaf
Ruki napisał(a):
qbsztyk napisał(a):Acha, filtr gąbkowy wskazany.
Przy planowanej obsadzie nie będzie potrzebny. Zawiesina w wodzie będzie się tylko pojawiać przy jakiś manipulacjach ręcznych w akwarium czy dolewaniu wody.
Przy konkretnym syfie wyjdzie w praniu, u mnie osobiście zawsze przy kubłach(czy to małe czy większe akwa), dodatkowy filtr wewnętrzny zawsze poprawiał czystość i klarowność.

"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Co do zbrojników to liczę, ze Trofek się wypowie. Wink

Cytat:Przy konkretnym syfie wyjdzie w praniu, u mnie osobiście zawsze przy kubłach(czy to małe czy większe akwa), dodatkowy filtr wewnętrzny zawsze poprawiał czystość i klarowność.
E tam, miewałem konkretny syf(i właśnie wracam do niego Smile), miałem wyłącznie kubeł, a problemów z klarownością nie miałem nigdy. Wszystko zależy jaki syf(czy z liści, czy z tofu, czy z drewna czy z szyszek) i od obsady. Smile

Cytat:Maly off-topic, ale zwiazany z postem, Ruki, rozwin prosze ta kwestie z zawiesina, ok? Nie wiem jak pozbyc sie u mnie tej delikatnej "mgielki" w akwarium, mam wew.mechanik Tetry, mieli wode dosc mocno, ale bez gornej rurki nie wpuszcza do wody babelkow, pomimo to woda jest malo "przezroczysta". Moze to ze karmie Shrimp-mixem jest powodem(?) Ta kwestia z zawiesina mnie frapuje, wolal bym "crystal clear" Smile, moje CA to nie SA.
Jakie masz podłoże? Może nie było odpowiednio wypłukane?
Zawiesina jest taka mlecza, drobinki ledwie widoczne okiem czy pył?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości