• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Agresywny Geophagus winemilleri

#1
Witam, w lutym założyłem nowy zbiornik, celem miał być biotop Amazonii, a konkretnie ziemiojady winemilleri plus jakieś ryby z ich otoczenia. Na początek kupiłem 2 sztuki wielkości ok 5cm, zakup w sklepie Płaszczka. Ryby zdrowe i przez pierwsze kilka tygodni nie było problemu. Jazda zaczęła się jak większy z nich zaczął gonić tę mniejszą. Po ok 3 tyg. było po rybie. Duży został sam."Za małe stado", pomyślałem i żeby rozładować agresję dokupiłem mu 3 sztuki.Po 3 tygodniach duży załatwił kolejną z nich a pozostałe 2 goni co kilka dni.

Specjalnie wybierałem ten gatunek, bo po pierwsze bardzo mi się podoba, ale ma opinię łagodnej ryby. Niestety u mnie ten osobnik dostał już nawet ksywę "Kiler".

Jest to na pewno winemilleri, więc różnice gatunkowe odpadają. Żarcia dostaja dużo i różnego rodzaju więc walka o pożywienie też nie ma tu sensu.

Mam ktoś jakiś pomysł lub podobne doświadczenia?

Szczerze mówiąc nie chcę mieć seryjnego mordercy w moim zbiorniku i najchętniej to przekazałbym agresora za połowę ceny zainteresowanej osobie. Może w towarzystwie większych kolegów weźmie na wstrzymanie i nie będzie tak szalał...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Coś więcej o tym baniaku? Wymiary? Wystrój? Coś jeszcze z nimi pływa?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(30-05-2019, 22:01 PM)Ruki napisał(a): Coś więcej o tym baniaku? Wymiary? Wystrój? Coś jeszcze z nimi pływa?
Aktualnie nie ma nic oprócz wspomnianych 3 winemilleri. Wystrój to amazoński korzeń + echinodorus macrophyllus, rozróśł się do pięknych rozmiarów, ma ok. 60cm wys. i na szerokość jego liście zajmują pół górnej części zbiornika dając schronienie innym jak duży dostanie szału

Zbiornik:
100x40x70cm, 280l, wiem,że za krótki, ale ryby też jeszcze są małe i docelowo pójdą do 1100l, który jest w budowie

Parametry wody:
-temp. 27st., była 25 i agresja była taka sama
-pH-7,5
-GH od 11-14 n (to po zmiękczeniu, bo wodę w kranie mam twardą, ok 21 n)
-KH ok 9
-filtr zewn. Hydor Professional External 250 (ceramika, włóknina+zmiękczacze wody)
-oświetlenie ok 7h dziennie 1x30W, Sylvania Daylightstar
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No to masz rozwiązanie- nie ma jak się rozproszyć agresja, do tego mały baniak.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(30-05-2019, 22:27 PM)Ruki napisał(a): No to masz rozwiązanie- nie ma jak się rozproszyć agresja, do tego mały baniak.
Ok, ale tylko ten jeden jest agresywny, reszta żyje w zgodzie. Dla tego gatunku w Europie zalecają  dno min. 120x40cm, w USA min. 150x60cm (tam mają domy po 300m kw.). To te 20cm dłuższe dno ma zniwelować agresję u jednej ryby? Trochę to mało przekonujące.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
No jak jeden je ustawia, to reszta nie będzie wykazywać takich zachowań- działa stres, który wpływa na wydzielanie wszelakich hormonów, między innymi tych odpowiedzialnych za behawior. Agresja musi się rozłożyć, dlatego poza tarłem i dobraną parą trzeba trzymać je w grupie kilku(5+) osobników.

Gdzie w Europie zalecają dno 120x40? Dla 20 cm ryb, jakimi są dorosłe winemilleri, to takie 150x50 to bezwzględne minimum, SeriouslyFish nawet podaje 180x60. Wink

I 20 cm robi różnicę, pomyśl jakbyś zagospodarował swoją chatę gdyby nagle była o 20% większa. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(30-05-2019, 23:51 PM)Ruki napisał(a): No jak jeden je ustawia, to reszta nie będzie wykazywać takich zachowań- działa stres, który wpływa na wydzielanie wszelakich hormonów, między innymi tych odpowiedzialnych za behawior. Agresja musi się rozłożyć, dlatego poza tarłem i dobraną parą trzeba trzymać je w grupie kilku(5+) osobników.

Gdzie w Europie zalecają dno 120x40? Dla 20 cm ryb, jakimi są dorosłe winemilleri, to takie 150x50 to bezwzględne minimum, SeriouslyFish nawet podaje 180x60. Wink

I 20 cm robi różnicę, pomyśl jakbyś zagospodarował swoją chatę gdyby nagle była o 20% większa. Wink

Racja, z tymi wymiarami , bo chyba pomyliłem z geophagus surinamensis, które miały być pierwotnie zamiast winemilleri, ale trudno je dostać w Polsce. Surinamy są trochę mniejsze i żyją w twardszej wodzie, stąd ten wybór.
No cóż, to w takim razie pozostają 2 opcje:
1.Sprzedać obsadę i zmienić gatunek
2.Dokupić kilka sztuk i czekać na efekty.

Jeśli są chętni to oddam wszystkie 3 ryby za dobrą cenę, inaczej niedługo zostanie tylko 1 ,a tego bym nie chciał.

Dzięki za rzeczową odpowiedź i wyjaśnienie problemu. Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
W 1100l wpuść większą grupkę i będziesz zadowolony. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(31-05-2019, 08:09 AM)Ruki napisał(a): W 1100l wpuść większą grupkę i będziesz zadowolony. Smile

Na 1100l jeszcze trzeba poczekać niestety. Póki co to jednak zdecyduję się na inny mniejszy gatunek, a te co mam sprzedam lub zamienię.

Pozdrawiam, Marek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Przy wielkości twojego zbiornika, sytuacja się powtórzy z większością ziemiojadów. To zbiornik na być może „ dobraną” parę. Choć obawiam się że i to będzie za mało. Po udanym tarle lub słabsza sztuka może nie mieć gdzie uciec.
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości