• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 450L. Przygotowanie akwarium pod Żaglowce.

#11
(12-04-2019, 10:53 AM)barttsw napisał(a): Jeżeli mogę się w trącić jak chcesz mieć bezproblemowe akwarium z tymi cudownymi rybami którymi są żaglowce  nie pakuj je ich do kranu tylko i wyłącznie czyste ro  jak przedmówca wspomniał w takim baniaku 6-8 szt .co do samej wody to czy są dzikie czy hodowlane należy im zapewnić warunki najbardziej zbliżone do natury ja u swoich w 420l leje same ro , do towarzystwa można dać też ziemiojady, zbrojniki (mam taki układ) i zero problemów 
internet to duża encyklopedia ale też należy umieć filtrować informację
Oczywiście,że rybom zawsze należy zapewnić optymalne warunki, zbliżone do tych w naturze ale jeśli ryby były urodzone i trzymane na kranówce to lepiej zmienić im parametry wody na te optymalne ale stopniowo, bez drastycznych zmian bo wtedy można im tylko zaszkodzić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Zdecydowanie tak - jeśli będą to ryby kupowane w sklepie zoologicznym lub od hodowcy, który stosuje tylko kranówkę (a takich jest zdecydowana większość), zalewanie zbiornika wodą RO mija się z celem. Zmiany, mające na celu zapewnienie wody optymalnej dla ryb danego gatunku, a jednocześnie takiej, z którą nigdy nie miały styczności powinny następować stopniowo. 
Myślę, że tworzenie na siłę, od razu warunków zbliżonych do tych z natury jest, w przypadku ryb hodowlanych, błędem.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Właśnie też się nad tym zastanawiam.  Ludzie trzymają Palety w kranówce które od urodzenia nie widziały normalnych warunków. Teraz nie wiem jak do tego podejść żeby rybom nie zrobić krzywdy,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Panowie macie rację ale jest coś takiego jak kwarantanna żeby ryby przystroić na odpowiednie parametry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Znam "coś" takiego jak kwarantanna...Lukaszluk 22 dowiedz się na jakiej wodzie trzymane są ryby, które planujesz kupić i przygotuj im taką wodę a potem to już sam będziesz wiedział co i jak ewentualnie zmieniać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(12-04-2019, 19:57 PM)schmeichel napisał(a): Znam "coś" takiego jak kwarantanna...Lukaszluk 22 dowiedz się na jakiej wodzie trzymane są ryby, które planujesz kupić i przygotuj im taką wodę a potem to już sam będziesz wiedział co i jak ewentualnie zmieniać.
I znowu muszę się zgodzić Smile
Kwarantanna służy innym celom. Najważniejsze jest, aby ryby trafiły do warunków zbliżonych do tych, w których dotychczas żyły. Zmiany robimy jeśli są potrzebne i powoli. 
Łukasz, masz rację - gdyby paletkę hodowlaną wrzucić do wody z pH 5,0 o twardościach bliskich zeru, zapewne długo by nie pociągnęła. To samo jest ze skalarami i wszystkimi innymi rybami.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Aklimatyzacja. W ten sposób bez większych problemów w kilka- kilkanaście godzin można przenieść ryby ze sklepowej kranówki do docelowej wody w akwarium.
A jak jest kilka gatunków ryb albo jak się chce później wprowadzić kolejny/uzupełnić już obecne, to co wtedy przy metodzie zmiany parametrów w akwa?
To, że organizm żyje w danych warunkach, bo się na nie uodpornił, bo chciał przetrwać, to nie znaczy, że jest ewolucyjnie przystosowany do tych warunków i że należy się ich trzymać.
Jedynie kwarantanny, osobna na każdy gatunek, może posłużyć takim zmianom długoterminowym, bo robienie tego w głównym zbiorniku, przy wielogatunkowej obsadzie to zabawa z wodą, a każdy wprowadzany gatunek wymagałby takiego zabiegu wg podejścia przedstawionego powyżej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
mimo12 co rozumiesz przez aklimatyzacje?  Zmiana parametrów wody w akwarium przejściowym?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
No nie, w kilka-kilkanaście godzin z kranówki do czystego RO ryby nie przeniesiemy, na pewno nie bez szwanku. Zwłaszcza, jeśli na tej kranówie była trzymana długi czas. Takie przestawienie to minimum 2-3 tygodnie stopniowego dochodzenia z parametrami wody do optimum! Podstawa kwarantanny do rozpoczęcie z takimi parametrami, jak ryba przyjechała.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Ryby w wiadrze, jakaś kryjówka dla nich, np. liście dębu, wężyk z kroplówki i powoli sobie kapie.

Nie miałem z tym nigdy problemu. Ryby tarły się nawet w ciągu kilku dni od wpuszczenia.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości