• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Powrót do akwarystyki

#1
Cześć wszystkim!
Po dobrych kilku latach przypomniało mi się to forum. Pooglądałem zdjęcia waszych baniaków i stwierdziłem, że chce do tego wrócić. Bezradny
Jak ostatni raz miałem akwarium to miałem może z 13 lat i szczerze mówiąc sama moja wiedza była przerażająca oraz błędy jakie popełniałem. Big Grin
Teraz chciałbym się ich wyzbyć i piszę do was z prośbą o poradę.
Zacznę od tego, że zanim akwarium się pojawi niestety minie trochę czasu. Aktualny wystrój pokoju się znacznie zmienił, a komoda na której stało moje byłe akwarium 110 litrów tu kompletnie nie pasuje i jest przeznaczona do czegoś innego.
Zamierzam jechać do stolarza, który zrobi mi szafke pasująca do pozostałych. Teraz pytanie: wiadomo, że taka szafka musi być wzmocniona. Będzie stała na panelach, samo wzmocnienie jej na środku od podłogi do blatu pionową płytą wystarczy? Znajomy stolarz zna się na rzeczy i chcę żeby wykonał tą szafkę dość masywną, żeby mogła ciężar akwarium utrzymać. Szafka maksymalnie może mieć 100x50. Teraz pytanie następne: akwarium prawdopodobnie będe robił u szklarza lub kupię w sklepie akwarystycznym. Lepiej taką szafkę robić pod wymiar akwarium które planuje kupić czy blat może być troche większy? Czytałem na jakimś forum, że powierzchnia dna akwarium była mniejsza niż blat i wywierała nacisk przez co zaczął się uginać. Pamiętam, jak poprzednie akwarium stało na komodzie i powierzchnia dna była mniejsza od blatu i nic takiego się nie stało więc wydaję mi się, że mogłem tam coś źle doczytać albo to po prostu stało się nie od tego.


Na razie tyle, co by od razu nie zasypać pytaniami. Zdaje sobie sprawę, że te pytania mogą być banalne lub bez sensu, ale jak to mówią kto pyta nie błądzi, a ja sam jestem zielony w takich sprawach więc wole to zrobić. :p
Pozdrawiam!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Rób szafkę pod wymiar zbiornika  nawet jeżeli będzie to standard 100x50x50 to aż takiego ciężaru nie będzie nie obawiaj się o panele 
u mnie stoi na panelach 420l na stelażu i z sumpem 200l Big Grin waga około tony , ale warto taką szafkę zrobić porządnie wg sztuki , pytania nie są banalne bo kupisz lub zrobisz jakiś badziew i tragedia murowana Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
U mnie na panelach stoi 750l tyle że na stelażu metalowym z regulowanymi nóżkami, obok kolejne 200 na dębowym meblu ( ok 50/60 letnim ). Jedyne co mogę poradzić - szukaj dobrych Paneli i wcale nie muszą być najdroższe .
 
W innym miejscu stoi 300l na szafce o podstawie 100/50 o bokach 38mm, środek 18 mm, plecy 18mm, blat i podstawa 38mm . 
Śpię spokojnie , póki co to sąsiedzi mnie zalewają Dobani
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(13-02-2019, 15:14 PM)barttsw napisał(a): Rób szafkę pod wymiar zbiornika  nawet jeżeli będzie to standard 100x50x50 to aż takiego ciężaru nie będzie nie obawiaj się o panele 
u mnie stoi na panelach 420l na stelażu i z sumpem 200l Big Grin waga około tony , ale warto taką szafkę zrobić porządnie wg sztuki , pytania nie są banalne bo kupisz lub zrobisz jakiś badziew i tragedia murowana Big Grin


Czyli ważne, żeby ta szafka była porządna. Tak jak myślałem. Zaraz wsiadam w samochód i jadę do niego. Musze jeszcze sobie obliczyć koszty wszystkiego poza szafką NO I NAJWAŻNIEJSZE - zdecydować się na wielkość akwarium :p

(13-02-2019, 15:36 PM)adams2121 napisał(a): U mnie na panelach stoi 750l tyle że na stelażu metalowym z regulowanymi nóżkami, obok kolejne 200 na dębowym meblu ( ok 50/60 letnim ). Jedyne co mogę poradzić - szukaj dobrych Paneli i wcale nie muszą być najdroższe .
 
W innym miejscu stoi 300l na szafce o podstawie 100/50 o bokach 38mm, środek 18 mm, plecy 18mm, blat i podstawa 38mm . 
Śpię spokojnie , póki co to sąsiedzi mnie zalewają Dobani


Panele to już dawno są Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
akwarium rób największe na jakie możesz sobie pozwolić
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Sam jestem w takiej sytuacji tylko mam już komodę i chcę ją wzmocnić przed postawieniem akwarium. 
Rozmawiałem ze znajomym akwarystą który jest przy okazji stolarzem. 
Jego rady: 
- bezpośrednio pod wszystkimi pionowymi elementami muszą być 2 stopki
- blat najlepiej gdy będzie miał szerokość i długość 2mm mniejszą niż akwarium wtedy nie będzie ewentualna woda na nim się zatrzymywać 
- blat trzeba skręcić z tylną płytą i płytami pionowymi i płytę tylną z płytami pionowymi 
- można lakierem lub innym specyfikiem zabezpieczyć miejsca cięcia na blacie i ewentualnie na płytach
- jeżeli wybierzesz filtrację opartą na filtrach zewnętrznych warto zrobić otwory techniczne na węże
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
No więc tak. Mimo, że znajomy stolarz to wiadomo, że za darmo robić nie będzie. Póki co cena zrobienia szafki mnie zabiła, bo sam się jeszcze uczę, a rodziców naciagac nie zamierzam. Mam wolny stolik pod rtv, który jest dość masywny i do tego mógłbym go jakoś wzmocnić na środku. Co sądzicie? Jedyny jego mankament to to, że ma 40 cm wysokości tylko i byłoby to akwarium dość nisko położone.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Pokaż ten stolik.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jakie akwa w ogóle planujesz? 100? 300? 600l? Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(14-02-2019, 11:42 AM)Xiao Lohan napisał(a): Jakie akwa w ogóle planujesz? 100? 300? 600l? Smile

Maksymalna szerokość 100 cm. Więc litraz mniejszy niż 200 l na pewno. Jeszcze dokładnie nie wiem
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości