• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Muszlowce 540l

#1
Poniżej moja mała niecka nawiązująca do gniazd Lamprologus callipterus budowanych w przejściach skalistego litoralu do rozległych księżycowych pustkowi z licznymi skupiskami muszli.
Głównym celem było zgromadzenie wszystkich muszlowców zamieszkujących duże skupiska muszli w 1 zbiorniku. Mimo średnich rozmiarów szkła i 540l brutto udało się upchać bardzo dużo ryb, bez szkody dla nich i zachowaniem ich komfortu.
Nie spotkałem się z nieckami gromadzącymi wszystkie te gatunki na raz, dlatego nie ma tu wyraźnego odwzorowania biotopu, ale też nie to było celem. A cel jest prosty - miłość do muszlowców.

Sprzęt:
Akwarium: 180x60x50h - 540l brutto z wklejonym kominem, szyby 12mm przepięknie wykonane przez firmę Myciok z Mikołowa.
Stojące na stelażu aluminiowym z własną zabudową z płyty meblowej w kolorze Biała Alaska
Sump: złoże zraszane 80x50x55h I kolumna zasypana grysem koralowym ~35kg, II kolumna ~1000 biobali + prefiltr mechaniczny z gąbki i włókniny.
Pompa: Jebao/Jecod DCS-5000 3500l/h na pierwszym biegu
Grzanie: 2x grzałka Happet 300W + 200W
Oświetlenie: moduły led Samsung 1W temp. 10000K stojące na Arduino Nano v3

Obsada:
Lamprologus callipterus WF 1+3

Neolamprologus calliurus Chaitika WF 2+4
Neolamprologus multifasciatus F1 4+5
Telmatochromis vittatus WF 5+0 (docelowo 5+5)
Altolamprologus sp. "Compressiceps Shell" Chimba F1(3+5)
Altolamprologus compressiceps Fire Fin Kigoma F1 1+1
Paracyprichromis brienii Katete F1 ławica 15 sztuk

Wszystkie ryby WF pochądzą z Tropheus Tanganika, F1 z hodowli www.tanganikamalawi.pl wszystkie po rodzicach z Tropheusa oraz ławica Paracyprichromis od Krzyśka z TangaLifePL również po rodzicach z Tropheusa Smile

W planach jest jeszcze grupka 5-6 sztuk Synodontis Lucipinnis lub Synodontis sp. Polli White o ile znajdę F1 z pewnego źródła.

Wystrój:
Skały - łupek filitowy ~150kg
Podłoże - mieszanka zrobiona z piasku kwarcowego Kreisel 098 (0,5-1,4) żwiru rzecznego, piasku z Tanganiki i cząstek muszli
120 muszli Neothauma tanganyicense
Kilka sadzonek Vallisneria spiralis, które przeszły do historii

Po zalaniu i uruchomieniu filtracji zbiornik wyglądał tak:
[Obrazek: 20180723_140205_zpsvqmkwfrc.jpg]
[Obrazek: 20180723_140604_zps3fqf0bjm.jpg]
[Obrazek: 20180723_140453_zpsfbcy3ztg.jpg]
[Obrazek: 20180723_140314_zpspxxhefhq.jpg]
[Obrazek: 20180723_140632_zpssetshuvj.jpg]

Całość z sumpem:
[Obrazek: 20180726_100645_zps8ytqesxp.jpg]
[Obrazek: 20180726_100617_zpslvi75hok.jpg]
Parametry wody po 1,5 miesiąca:
pH 8,5
GH 20
KH 12
NH3 0,4
N02 0
NO3 20


wklejanie komór:
[Obrazek: DSC_0638_zpsh2i1y2lm.jpg]
[Obrazek: DSC_0641_zps1rcb5svz.jpg]
[Obrazek: DSC_0644_zps5k6s6k3e.jpg]

Komory o wymiarach 23 x 48,5 x 45h wymuszające jak najwolniejszy przepływ.

3 dni zabawy w kamieniołom:
[Obrazek: 005b1c1e-d4eb-4a50-ad4a-4fff079ca224-ori...fit=bounds]

[Obrazek: ee9113be-8889-495f-bb7f-d7df319c655f-ori...fit=bounds]

[Obrazek: 0a3b0fa0-f0c7-40de-b85e-2a94e0efdad6-ori...fit=bounds]

[Obrazek: 782b4aab-2d97-4de4-9010-d5938e2b1275-ori...fit=bounds]

[Obrazek: caf34c05-a2be-4371-a151-9d811314e0d0-ori...fit=bounds]

Zabudowa stelaża:


[Obrazek: 2ef2dcfc-fa29-4ca3-97c3-55a160428ec8-ori...fit=bounds]

[Obrazek: 2d9e34ed-0741-4020-b229-6398605f74b2-ori...fit=bounds]

Najlepsza część, pierwszy dzień po wpuszczeniu ryb:


Z powodu chowania się kilku multików i Alto w skałach zmieniona nieco lewa strona - wywalenie kilku kamieni, podniesienie podłoża i zrobienie małego gniazda


Początek budowania gniazda przez Neolamprologus callipterus:


I film z dzisiaj, smok zatargał do gniazda 74 muszle z całego akwarium, praktycznie wyczyścił plażę, razem z muszlami wpadł tam mniejszy samiec calliurusa z dziewczyną w trakcie tarła, 3 Alto shelle i kilka multików, które jednak wolą skały. Callipterus także zagonił samicę do najmniejszej muszli i zrobił co trzeba, szkoda tylko że telefonem nie da się tego uchwycić, musicie uwierzyć na słowo Smile Reasumując 3 tarła w tym samym czasie + drugi samiec Lamprologus calliurus (ten który nie oddał muszli z gniazda) także


To by było na tyle, miłego oglądania.
Pozdrawiam.
Tomek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Super projekt. Podoba mi się mieszanka piasku. Wygląda bardzo naturalnie. Napisz coś więcej o sposobie jej zrobienia (proporcje). Skąd brałeś piasek z Tanganiki? 

Nie widziałem jeszcze niecki w takim litrażu, fajne wrażenie. Pomijając A. Compressiceps to do podobnego składu wystarczyłaby standardowa 240 ka. Ja mam niecke właśnie w takim litrażu. Nie myślałeś nad wrzuceniem drugiego samca callipterusa? Wtedy trzeba pewnie wyrzucić część kamieni, ale na pewno warto.

Wrzuć koniecznie aktualkę jak multiki przekopią dno. U mnie akwarium wygląda jak pasmo górskie...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Triglav, to ten Twój sławny kotnik? Big Grin

Zdjęcia dajemy jako załączniki, nie z zewnętrznych hostingów.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(05-11-2018, 11:26 AM)bpiotrow13 napisał(a): Super projekt. Podoba mi się mieszanka piasku. Wygląda bardzo naturalnie. Napisz coś więcej o sposobie jej zrobienia (proporcje). Skąd brałeś piasek z Tanganiki? 

Nie widziałem jeszcze niecki w takim litrażu, fajne wrażenie. Pomijając A. Compressiceps to do podobnego składu wystarczyłaby standardowa 240 ka. Ja mam niecke właśnie w takim litrażu. Nie myślałeś nad wrzuceniem drugiego samca callipterusa? Wtedy trzeba pewnie wyrzucić część kamieni, ale na pewno warto.

Wrzuć koniecznie aktualkę jak multiki przekopią dno. U mnie akwarium wygląda jak pasmo górskie...
Piach był z muszli, przyszły do mnie w workach jakby ktoś łopatą z dna je wybierał, więc po oczyszczeniu postanowiłem zostawić ten substrat i domieszać do piasku.
Wszyscy mi piszą o drugim callipterusie, może w końcu kupię drugi harem, chociaż się trochę obawiam jak się skończy wpuszczenie do już funkcjonującej niecki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(05-11-2018, 14:37 PM)Triglav napisał(a):
(05-11-2018, 11:26 AM)bpiotrow13 napisał(a): Super projekt. Podoba mi się mieszanka piasku. Wygląda bardzo naturalnie. Napisz coś więcej o sposobie jej zrobienia (proporcje). Skąd brałeś piasek z Tanganiki? 

Nie widziałem jeszcze niecki w takim litrażu, fajne wrażenie. Pomijając A. Compressiceps to do podobnego składu wystarczyłaby standardowa 240 ka. Ja mam niecke właśnie w takim litrażu. Nie myślałeś nad wrzuceniem drugiego samca callipterusa? Wtedy trzeba pewnie wyrzucić część kamieni, ale na pewno warto.

Wrzuć koniecznie aktualkę jak multiki przekopią dno. U mnie akwarium wygląda jak pasmo górskie...
Piach był z muszli, przyszły do mnie w workach jakby ktoś łopatą z dna je wybierał, więc po oczyszczeniu postanowiłem zostawić ten substrat i domieszać do piasku.
Wszyscy mi piszą o drugim callipterusie, może w końcu kupię drugi harem, chociaż się trochę obawiam jak się skończy wpuszczenie do już funkcjonującej niecki.
podobno mozna jakos sprowadzic piach z tanganiki. U mnie nie bylo go tyle w muszlach, ale to co bylo kolorem przypominalo popiol.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nie spotkałem się z czymś takim. W moim przypadku muszle były po prostu zasyfione co mnie bardzo ucieszyło Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości