• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Nowe akwarium po latach

#1
Cześć.  Po 7 latach wracam do akwarystyki i chciałbym,  żeby to był mój ulubiony typ akwarium , czyli czarne wody.  Poprzednio posiadałem akwarium 80x30x30  w którym głównymi mieszkańcami był harem Apistogramma Bitaeniata Shushupi od Pawła.

W tej chwili chciałbym postawić akwarium otwarte 60x60x60.  Na głębokości zabrałbym 10 cm., żeby z tyłu akwarium zrobić panel filtracyjny.  Jako światło chciałem lampy led (ogrodowe, z wyglądu przypominające halogeny).  W środku akwarium piach,  kilka roślin i gałęzie wierzby mandżurskiej.

I teraz pytania właściwe:
1. Czy na razie takie ogólne założenia są ok? Chciałbym modyfikować zanim dojdę do etapu szczegółów. 
2. O jakiej obsadzie mogę myśleć?  Nie chcę WF tym razem.  Na dno pielęgniczki a co wyżej?  Myślałem o parce skalarów + coś ławicowatego (neon czerwony?) 
3. Czy taką filtrację łatwo później rozbudować o hydroponikę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Cześć
Odpowiem tylko na część z własnych doświadczeń:
ad.2- "Skalary" sobie odpuść. Miałem 3 dorosłe w 100x50x50 i wygadały jak "welon w kuli", tym bardziej na 60cm nie będą miały po prostu gdzie pływać.
ad.3- Hydroponikę można zawsze dobudować, musi być tylko "decyzja". Ja zwyczajnie wymieniłem/zrobiłem nową pokrywę z pienionego PVC gdzie mam wanienkę 60x15x10cm, napędzaną PAT'em Aquael. Działa, aż za dobrze-problem z roślinami podwodnymi-muszę lać nawozy.
Tomek
[250L]Amatitlania nanolutea+Cryptoheros spilurus+Xenotoca doadrioi
[100/200L]Channa
[60L]
[60L]
[60/200L] A. cacatuoides+P. innesi
[50/200L] M. Opercularis
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki. Ze skalarami właśnie takiej odpowiedzi się obawiałem, ale trudno - jakoś żonę i dziecko udobrucham. Jeśli nie skalary to zastanawiam się co innego i czy nie obniżyć w takim wypadku akwarium do 50cm wysokości.

Tak jak wspomniałem wcześniej, akwarium ma być otwarte a więc hydroponika w razie czego, będzie na półce ponad akwarium. Będę musiał tylko wykombinować jak ukryć rurki, bo żona na widoczne w salonie się nie zgodzi.

To, o czym zapomniałem w poprzednim poście, to woda - nie planuję uruchamiać RO (filtr leży już kilka lat w piwnicy) - chcę skorzystać z armatki torfowej i wywaru z szyszek.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Nie poszalejesz bez RO przy małym SA Wink.

Dno duże, ale największych Apisto i tak nie wpuścisz- bo samiec nie będzie miał gdzie się wypływać tak, żeby samic nie męczyć.
Jesteś ograniczony do ryb z CW i WW, możesz iść np. w 1+3 A. borelli, 10-15 kirysków karłowatych(hastatus, habrosus, pygmaeus), 10-15 jakichś Nannostomus mniejszych.
 Przy 60cm wysokosci jakbyś miał odpowiednie parametry możesz próbować iść w dwie ławicówki, skoro akwarium ma wyglądać. Na górę baniaka pstrążenice, na środek np. neony Smile.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Szczerze,  to jeśli chodzi o pielęgniczki -  rozważam (jedne z a nie wszystkie):
- Borelki,
- Kakadu,
- Baenschi.

Pstrążenice nie bardzo mi się podobają,  więc poszukałbym czegoś innego Wink

Filtr RO na razie odpada -  raz, że nie mam go w tej chwili jak zamontować,  dwa musiałbym wymienić wszystkie złoża (albo zamówić nowy).  Mogę robić torfiankę i ewentualnie wspierać ją kupną wodą demineralizowaną.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Otwarty baniak i pielęgniczki to proszenie się o suszki. Będziesz musiał zabezpieczyć krawędzie na co najmniej kilka cm w górę by uniemożliwić rybom wyskakiwanie.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Nawet przy tej wysokości? No to w takim razie pomyślę co zrobić.
Mam w mieszkaniu problem, bo w zimie jest chłodno (maks 22 stopnie) a w lecie gorąco (nawet ok 30). Otwarte akwarium przy tych "letnich" temperaturach moim zdaniem radziłoby sobie lepiej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Mi nigdy apisto nie wyskakiwały, a mam je w otwartych akwariach z woda prawie na full. Może dlatego, ze te akwaria są w spokojnym miejscu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Musiałeś nie mieć żadnego cennego gatunku Wink. Im bardziej nam na jakiejś rybie zależy, tym większa szansa na skoczka Rotfl.

Ja mam wszystkie akwaria z apisto docelowo przykryte, szkoda stracić samca, czy samicy, do parki Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(06-05-2018, 14:49 PM)mikonw napisał(a): Mi nigdy apisto nie wyskakiwały, a mam je w otwartych akwariach z woda prawie na full. Może dlatego, ze te akwaria są w spokojnym miejscu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Apisto wyskakują głównie wtedy, kiedy jeden osobnik przegania drugiego. Jeśli zostanie zagoniony do szyby czy rogu- płynie w górę i może wyskoczyć.

Podobnie jest kiedy aklimatyzujemy ryby- często pływają w górę i w dół szyby.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości