• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Gymnogeophagus balzanii

#31
(13-03-2018, 21:42 PM)wet-aqua napisał(a): Spokojnie. Trzymaj je w temperaturze pokojowej ( nie wiem jakie to są zakresy w Twoim mieszkaniu). Zimowanie to nie jakaś straszna sprawa , nie posiada również rygorystycznych zakresów ponieważ ryby mogły od dłuższego czasu być utrzymywane w wyższych temperaturach przez cały rok. Zrób tak jak napisał Piotr , czyli nie używaj grzałki. Pory roku same to wyregulują, zadbaj tylko o to aby w okresie zimowym w wyniku ogrzewania mieszkania /domu nie doszło do wzrostu temperatury o np. 4-5 C . Gatunek ten w Polsce jest najczęściej utrzymywany w dość wysokich temperaturach co powoduje szybsze dojrzewanie i przyspieszenie procesów starzenia.

Dzieki za podpowiedzi, powoli chce je przyzwyczaic do normalnych warunkow. Temperatura wody w zime w akwarium mam 21stopni a lato to zalezy 26-30 wiec grzalki nie wkladam misze tylko stopniowo je do tego przystosowac narazie to mlodziaki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
(13-03-2018, 12:51 PM)Zimna Zośka napisał(a): Ale lamentujecie jak stare baby przed kościołem. Można by się do ozima87 dowalić o wiele, ale nie w wypadku tego podłoża. Ziemiojady bez problemu sobie radzą z różną gradacją. Co ma przelecieć, to przeleci. Resztę wypluje. Na większych gruzowiskach żyją ziemki. Ważne żeby nie było ostrych krawędzi. To młode ryby, myślicie, że w naturze nagle pojawia się pyłek piaskowy bo są małe ryby?

Witam,

Z tego co zaobserwowałem w Urugwaju, w ich (G. balzanii) naturlanym środowisku to mają tam głwonie w swojej strefie bytowania drobny piasek, albo spore warstwy mułu, które to bezpośrednio są w stanie wyrzucić przez skrzela. Oczywiście są też tereny żwirowo-kamieniste, ale ryby raczej ich unikają i trudno je tam złowić.
Na foto widać gruby żwir, ale to jest droga ;-) Poziom wody wzrósł tak, że ja zalał, a jedyny tam przepust i tak chyba ledwo wyrabiał.

Na zdjęciu z siecią, podłoże kamieniste, ale tutaj nie złowilismy, ani jednego G. balzanii. Po drugiej stronie rzeki, gdzie dno jest właśnie muliste były bardzo ładne dorosłe okazy!


Załączone pliki Miniatury
               
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Więcej takich zdjeć ...SmileSmile

Pytanie o to czy ziemiojadom potrzebny jest piasek....

W pustym szkle pewnie też by przeżyły ale My tu jesteśmy w innym celu... My chcemy stwarzać naszym rybom warunki  bardzo zbliżone do naturalnych, dlatego dbamy o wodę, wystrój, współmieszkańców w akwarium itp. Jak natura przez miliony lat zmieniła ten rodzaj w maszynki do mielenia piasku, mułu itp. to chcąc być "jak najbliżej prawdy, tak blisko ,że bliżej się już nie da ..Smile " robimy w akwarium piaskownicę, a najlepiej mieszankę trochę tego, trochę tamtego... Jak byś dorzucił trochę miałkiego piasku do akwa , rybki były by Tobie wdzięczne...

Ja u siebie zastosowałem muł z gliną i przysypałem to drobniutkim piaskiem i odkryłem ,że kopiąc dołki, ta mieszanka zachowuje się inaczej niż sam piasek. W "standardowym" akwarium z piaskiem, krawędzie dołka wykopanego przez rybę, osuwają się i tworzy się płaski, duży dołek. W moim przypadku, samice które chcą wypuscić młode kopią dół a ponieważ glina się już ubiła, dół ma prawie pionowe scianki i jest dosyć głęboki. Wygląda to świetnie a jeszcze jak z jego boków wystają korzenie roślin to już bajka. I wiem teraz że moje Gymnosy kopią raczej małe dołki ale głębokie....
Czyli pewnie podobnie zachowują się w naturze , ponieważ podłoże jest zbliżone do naturalnego. 

Usuń grzałkę tem. bedzie odpowiednia a w miesiącach zimowania możesz robić tak ..

Weż dwie butelki po wodzie mineralnej 1.5L. Oczyść z etykiety i resztek kleju,  napełnij kranówką i do zamrażalki. W okresie zimowania, wkładaj jedną do akwa, aby sobie popływała i ochłodziła wodę i zmieniaj je jak tylko lód się rozpuści... Trochę zachodu ale przez 1 -2 miesiące można się pomęczyć ... Myślę ,że była by to zmiana 1 butelki na dzień . Wiec nie tak źle ...

Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
(13-03-2018, 12:51 PM)Zimna Zośka napisał(a): Ale lamentujecie jak stare baby przed kościołem. Można by się do ozima87 dowalić o wiele, ale nie w wypadku tego podłoża. Ziemiojady bez problemu sobie radzą z różną gradacją. Co ma przelecieć, to przeleci. Resztę wypluje. Na większych gruzowiskach żyją ziemki. Ważne żeby nie było ostrych krawędzi. To młode ryby, myślicie, że w naturze nagle pojawia się pyłek piaskowy bo są małe ryby?
Piasek, piasek Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
No dobrze, dobrze. Ale i tak podłoża całkowicie bym nie wymieniał. Tongue
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
wczoraj grzebiąc w necie natknąłem się na ta stronę ciekawy opis gatunku http://web.archive.org/web/2003040823245...0/main.php  . Jutro zabieram się powoli do szykowania im głównego zbiornika zastanawiałem się nad zimowaniem ryb i wymyśliłem ze kupie coś takiego Smile co o tym sprzęcie myślicie ??? https://sklep.wodna-kraina.pl/chlodziark...gKiw_D_BwE  .
Na razie przyzwyczajam ryby do niższej temperatury i powoli zmniejszam tak żeby było ok 23-24stopnie bo trzymane były w 26. A potem wyłączę całkiem grzałkę. Już zakupiłem piach 40 kg zbiornik będzie dziś wieczorek 150x50x50. filtry mam korzenie też wiec tylko zaczynać prace. Planuje wpuścić ryby za ok 3 tygodnie jak woda się ustabilizuje. I dziękuje tym co chcieli mi podpowiedzieć co do utrzymania ryb.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Chłodziarka to bardzo dobry wybór jesli nie masz innych molziwości. I co ważne urzędzenie jest praktycznie bezobsługowe (wygodne).
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
Tak z opserwacji. Ryby wpuszczone 1,5 tygodnia temu i czy to mozliwe zeby samiec , a dodam ze maja dopiero ok 6-7cm pokazywal mu sie juz garb na glowe strasznie szybko ?!

(19-03-2018, 09:52 AM)arsik napisał(a): Chłodziarka to bardzo dobry wybór jesli nie masz innych molziwości. I co ważne urzędzenie jest praktycznie bezobsługowe (wygodne).

Co do chlodziarki to juz zamowiona ??.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Tak wrzucę klika fotek Smile trzy ostatnie to ten samczyk powoli widać garba Smile


Załączone pliki Miniatury
                           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
Gdzie je kupowałeś jeśli można spytać?Widziałem je discusie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 5 gości