• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zwalczamy sinice - BORASOL

#11
(04-12-2017, 15:25 PM)Ania84 napisał(a):
(25-08-2017, 14:14 PM)arribada napisał(a): Witam.

Mi borasol nie pomógł. Jedynie chemiclean ale i to na krótką metę. Stosowałem kiedyś chemiclean i codziennie robiłem testy wody i nie zabserwowałem żeby przerzedził mi bakterie w filtrze. Tak więc w/w środki są bezpieczne dla bakterii nitryfikujących (przynajmniej w zalecanych stężeniach).

Z doświadczenia wiem,że stabilny zbiornik i parametry w normie to brak glonów, a lepiej poszukać przyczyny niż walczyć ze skutkami. Akurat przy sinicach kluczowy jest stosunek azotanów od 10-15 w stosunku do fosforanów ok 1. Żadnej chemii lać nie trzeba. Poszukaj o stosunku Redfielda i Buddy'ego.
taaa

łatwo się mówi niestety gorzej jest w praktyce.

Tydzień temu zmieniłem wystrój w moim baniaku i sinice wyszły już na następny dzień. Dodam że poprzednio też miałem (zawsze miałem cyjano w tym baniaku)ale gęsta szata roślinna lekko ograniczała "rozrost" cyjanobakterii.

Stosunek fosforanów do azotu. A co jeżeli mam tak mało fosforanów że żadne testy kropelkowe nie wykrywają go? Wiem, wiem są mierniki Hanna używane w soliczkach ale nie mam do nich dostępu.

I co tu począć?
===============
Pozdrawiam
damian
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
a

(04-12-2017, 15:35 PM)arribada napisał(a):
(04-12-2017, 15:25 PM)Ania84 napisał(a):
(25-08-2017, 14:14 PM)arribada napisał(a): Witam.

Mi borasol nie pomógł. Jedynie chemiclean ale i to na krótką metę. Stosowałem kiedyś chemiclean i codziennie robiłem testy wody i nie zabserwowałem żeby przerzedził mi bakterie w filtrze. Tak więc w/w środki są bezpieczne dla bakterii nitryfikujących (przynajmniej w zalecanych stężeniach).

Z doświadczenia wiem,że stabilny zbiornik i parametry w normie to brak glonów, a lepiej poszukać przyczyny niż walczyć ze skutkami. Akurat przy sinicach kluczowy jest stosunek azotanów od 10-15 w stosunku do fosforanów ok 1. Żadnej chemii lać nie trzeba. Poszukaj o stosunku Redfielda i Buddy'ego.
taaa

łatwo się mówi niestety gorzej jest w praktyce.

Tydzień temu zmieniłem wystrój w moim baniaku i sinice wyszły już na następny dzień. Dodam że poprzednio też miałem (zawsze miałem cyjano w tym baniaku)ale gęsta szata roślinna lekko ograniczała "rozrost" cyjanobakterii.

Stosunek fosforanów do azotu. A co jeżeli mam tak mało fosforanów że żadne testy kropelkowe nie wykrywają go? Wiem, wiem są mierniki Hanna używane w soliczkach ale nie mam do nich dostępu.

I co tu począć?
Eee nie jest to takie trudne Wink Zacznijmy od tego,że azotany i fosforany to nie do końca to samo co azot i fosfor ale znając poziom azotanów i fosforanów, możemy je przeliczyć na azot i fosfor i nimi oddziaływać. Poniżej masz tabelkę,która wylicza Współczynnik Redfielda - mam nadzieję,że moderator mi nie da za nią bana. Musisz dążyć do tego aby stosunek fosforanów do azotanów wypadał Ci na żółtym polu. Korekcję takich parametrów możesz zrobić za pomocą np. soli -wg mnie najlepszy i najtańszy sposób. Osobiście na podbicie azotanów stosowałam KNO3, a na podbicie fosforanów K3PO4. Sole możesz kupić na all za parę groszy. I teraz jak to zrobić... w necie możesz poszukać sobie kalkulatory które pokażą Ci jak zrobić roztwór z soli (przyda się waga jubilerska)  i o ile zmieni się stężenie NO3 albo PO4 po podaniu np 1ml takiego roztworu do danego zbiornika.


WAŻNE! Każde akwarium jest inne, te wszystkie parametry trzeba brać nieco z przymróżeniem oka i przede wszystkim obserwować baniak - to ważniejsze od wyliczeń i kalkulatorków. Zanim zaczniesz eksperymentować powinieneś przeanalizować co może być przyczyną takich zaburzeń tak od naturalnej strony-czytaj, czytaj dużo czytaj na ten temat Wink  Pamiętaj też aby każde korekcje mierzyć i sprawdzać testami bo tak jak możesz pomóc to możesz i zaszkodzić. Weź też pod uwagę wszystkie substraty i nawozy jakich używasz-żebyś nie lał soli a do tego jeszcze nawozy z tymi pierwiastkami bo będzie za dużo. Najgorsze są początki , potem to już rutyna Smile Powodzenia!


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości