• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Xenotilapia singularis

#1
Witam, mam zamiar za jakiś czas podjąć się zakupu tych pięknych ryb z tematu. Nurtuje mnie tylko to, którą odmianę wziąć. Interesują mnie: ndole, mzuri i kekese(najmniej prawdopodobna z powodu cen) i nie wiem która z nich będzie się najlepiej prezentowała. Macie jakąś wiedzę na ten temat? I czy różnią się może jakoś agresją?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Co do temperamentu nie ma różnic. Co do wyglądu - różnią się nieznacznie, więc każda z nich będzie się dobrze prezentowała. Ważne jest spore akwarium z dużą, piaszczystą "plażą", odpowiednie towarzystwo i dbałość o jakość wody. Jak to zapewnisz - będziesz miał co oglądać Smile

PS - popraw nazwę w tytule (singularis)
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Planuję trzymać harem 1:4 w połączeniu z dwiema parami x.papilio i stadkiem p.nigripinnis w standardowym 375l- 150x50. Chyba dobra obsada no nie? Myślę jeszcze o 3 parach flavipinnis zamiast x.singularis.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(25-09-2017, 16:09 PM)dzierlatka21 napisał(a): Planuję trzymać harem 1:4 w połączeniu z dwiema parami x.papilio i stadkiem p.nigripinnis w standardowym 375l- 150x50. Chyba dobra obsada no nie? Myślę jeszcze o 3 parach flavipinnis zamiast x.singularis.
Dobra obsada. Dla papilio zrób skupiska skał w dwóch krańcach akwarium (dla nigripinnisów dobrze byłoby, aby były jakieś wyższe skałki).
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Takie ułożenie kamieni właśnie mi polecono, już nie mogę się doczekać, bo to ryby moich marzeń Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Zastanawiam się też czy p.nigripinnsi nie zamienić na C.leptosoma kigoma, bo te drugie odbywają tarło w toni, a paracyprichromis z tego co wiem to na kamieniach i może wchodziłyby w drogę x.papilio... Czyli docelowa obsada to: x.singularis 1/3-4, x.papilio 2/2 i C.leptosoma kigoma 3/6 Chyba ok?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jeśli C. leptosoma to 20 sztuk minimum. W małych grupach są agresywne i prześladowcze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
uuuuu to chyba zostanę przy p. nigripinnis, nie mogę sobie pozwolić na taką ilość ryb w baniaku, bo będzie im za ciasno Smile Martwię się jednak, ponieważ słyszałem o złych relacjach skalnych xen z paracyprichromis... I czy to prawda, że trzeba mieć min. 2 pary x.papilio? Gdyby tak nie było, to znacznie rozwiązałoby to problem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Miałem paracyprichromisy z xenami i nie nie było problemów.
Raczej zrezygnowałbym z paracyprichromisów niż z xen (te pierwsze są dla mnie mało atrakcyjne - jedynie samce blue neon przy stonowanym oświetleniu dobrze się prezentują).
Lepiej mieć w akwarium więcej niż jedną parę papilio.
Pomyśl może o Cyprichromis leptosoma Mpulungu. Są dość małe i myślę, że grupa złożona z 10-12 ryb byłaby ok.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
A to dziwne, bo słyszałem, że kigoma są tą "małą" odmianą. Smile Nie wiem kogo słuchać, bo z jednej strony zachęca mnie propozycja stadka 12szt. ale najbardziej liczy się dla mnie dobro ryb i myślę nad tym co napisał sbc...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości