• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Stało się - planuję Malawi.

#11
# pozner Twoje propozycje uderzają w taką nutkę w moim sercu, bo mają w sobie coś z pielęgnic amerykańskich. Eeeehhhh śliczne są :-) A Otopharynx tetrastigma (i Tramitichromis intermedius przy okazji też) - perełka.
PS Masz jej jeszcze u siebie?
Pozdrawiam Rysiek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Nie, nie mam. Wymieniłem je na Lethrinopsy albus Kande. Ale polecam tą rybę. Można ją trzymać w układzie wielosamcowym i każdy samiec jest ładnie wybarwiony.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Właśnie oglądam na YT Twoje filmiki z nimi, ... i nie mogę się oderwać :-)
PS jakoś tak jak na nie patrzę, to przypominają mi Akary pomarańczowopłetwe. Oczywiście nie bliźniaczo podobne, ale takie coś  wspólnego mają. Nie mniej jednak, piękne ryby!!!
Pozdrawiam Rysiek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Witam przyszłego MalawistęSmile
Zbierzmy trochę danych:
1/ 375 litrów to 150cm mniej niż standardowe (450l).
2/ Mdoki (Placidochromis phenochilus Mdoka) co wykazała ankieta w KM, teoretycznie najlepiej jest trzymać w stadzie 8szt lub nawet większym. 
3/ Dla Mdok 375 litrów to raczej absolutne minimum.
4/ Połączenie Mdok i Labidochromis caeruleus (yellow) jest bardzo dobrze sprawdzone (bo atrakcyjne) - Mdoki niebieskie (chabrowe) samce i samice, yellow żółte (cytrynowe) samce i samice, zero brzydkich samic, szybkie wybarwienie - czego chcieć więcej.
5/ Czerwony kolor w Malawi mamy: albo w rybach za dużych do 375 litrów, albo w rybach sztucznych, albo jako niewielkie akcenty u samców w gatunkach z brzydkimi samicami.
6/ Najlepsze rozwiązanie w akwa 375l wg subiektywnego zdania toma77 to stado 8 Mdok + harem yellow (ewentualnie albo 10szt Mdok albo yellow dwusamcowo).
PozdrawiamSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Tom, krótko i na temat ?. Dzięki wielkie za pomoc i rozumiem, że nie popierasz dokladania tetrastigm? Coś czuję od jakiegoś czasu podskórnie, że przyszły baniak będzie malowany na żółto i na niebiesko (jak w piosence grupy "Dwa plus jeden" ?).
Raz jeszcze dziękuję Koledzy za pomoc i przy okazji podpytam się o coś. Ponieważ ryby chciałbym kupić u dr. Pawlaka a ostatnio jego instytut na UMK zamknął cześć muzealną, przy okazji likwidując ze strony internetowej ofertę ryb. Czy ma któryś z Was namiar telefoniczny na Pana Romana?

Tom, krótko i na temat, dzięki wielkie za pomoc i rozumiem, że nie popierasz dokladania tetrastigm? Coś czuję od jakiegoś czasu podskórnie, że przyszły baniak będzie malowany na żółto i na niebiesko (jak w piosence grupy "Dwa plus jeden" ;-) ).
Raz jeszcze dziękuję Koledzy za pomoc i przy okazji podpytam się o coś. Ponieważ ryby chciałbym kupić u dr. Pawlaka a ostatnio jego instytut na UMK zamknął cześć muzealną, przy okazji likwidując ze strony internetowej ofertę ryb. Czy ma któryś z Was namiar telefoniczny na Pana Romana?
Pozdrawiam Rysiek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Przesłałem na PW dwa adresy mailowe przez które kupowałem ryby u dr Pawlaka. Co prawda ostatnio 8 lat temu, ale chyba źródło jest cały czas aktualne. Nabyłem u niego 4 gatunki (i mbunę i non-mbunę) - byłem bardzo zadowolony. 
W razie czego inne sprawdzone źródła to Tan-Mal, Malawian i Fisz-Magic (w ostatnim źródle tylko mbuna i aulonocary, ale yellow bym kupił tam). Jednak to tylko rezerwa, nie ma to jak kupowanie osobiste (jak jest taka możliwość).
Żona będzie zadowolona, szwagier zaskoczony, ........ ale najważniejsze, że Tobie będzie się podobałoSmile
Wszystkim zainteresowanym Malawi, gorąco polecam zdjęcia jjacka na tym Forum - Uwaga! Przekonają niezdecydowanych!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
(05-05-2017, 23:24 PM)tom77 napisał(a): 6/ Najlepsze rozwiązanie w akwa 375l wg subiektywnego zdania toma77 to stado 8 Mdok + harem yellow

Zgadzam się - ten układ powinien się sprawdzić i będzie ładnie wyglądał, a dodatkowo unikniesz problemu z samcem aulonocary potencjalnie dominującym nad mdokami.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Skoro układ 8 Mdok + harem żółtków ma takie zacne poparcie... nie pozostaje mi nic innego, jak tylko wybrać takie rozwiązanie. :-)
Z zakupami startować zamierzam w połowie lipca, gdy wrócę z wakacyjnego wyjazdu i będę mógł pilnować wzrostu maluchów, teraz natomiast jeszcze zbieram wiedzę od bardziej doświadczonych kolegów.
PS jakiej wielkości harem zółtków proponujecie (nie mam doświadczenia w rybach poligamicznych ;-) )?
Pozdrawiam Rysiek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Harem jak to harem - tradycyjnie jeden samiec, kilka samic Smile
Może być 1+3
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Odpowiedź genialna w swojej prostocie ;-)
Przy 8 Białoustych, będzie u mnie miejsce w takim razie na np. dwa haremy 1+3?
Pozdrawiam Rysiek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości