• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Nowy Początek

#1
Witam wszystkich serdecznie,

Mam na imię Tomasz i jest to pierwszy temat jaki wystawiam na tym portalu. Na początek napisze kilka zdań o sobie. Wszystko zaczęło się w młodości, byłem małym chłopcem który idąc ulicą z rodzicami zobaczył ogromny sklep zoologiczny a na wystawie fantastyczne akwarium. Oczywiście zrobiło to na mnie tak duże wrażenie że nie minęło kilka dni a wróciłem w to miejsce z ojcem. Tam też znalazłem swoje pierwsze akwarium, nie było to nic nadzwyczajnego, proste panoramiczne akwarium o pojemności 120 litrów.  Kolorowy żwir i wszystkie niezbędne akcesoria. Nie jestem w stanie przypomnieć sobie tych szczegółów, jednakże doskonale pamiętam moje pierwsze ryby. Duża welonka czerwono-biała, parka mieczyków czerwonym z czarnymi płetwami, kilka skalarów i glonojad syjamski. To był wspaniały dzień.

Z biegiem czasu i udostępnieniem mi przez rodziców internetu odkryłem pielęgnice. Był to dla mnie nowy świat pełen fantastycznych barw i kształtów. Pierwsze i jedyne pielęgnice jakie kupiłem były to pawiookie. Dobrze karmione szybko urosły do rozmiarów które przekraczały możliwości mojego akwarium. Po pewnym czasie postanowiłem je przekazać przyjacielowi który dysponował dużo większym zbiornikiem. To cała historia o mnie i akwarystyce.

Później zaczęły się studia i praca, na nic nie było czasu. Dzisiaj jednak styl mojego życia się zmienił, mam 27 lat obroniłem pracę magisterską, mam fantastyczne posadę. Stąd tytuł tego postu NOWY POCZĄTEK, zamierzam stworzyć mój własny kawałek MALAWI. Mam nadzieje że pomożecie mi osiągnąć cel.

Zamówiłem już nowe 300 litrowe akwarium i powoli nakreślam jak to będzie wyglądało. Wiele rzeczy chce zrobić samemu tak aby w rzeczywistości było to moje akwarium. Mam wiele pytań i wraz z realizacja poszczególnych etapów pewnie będę prosił was o rady.

Na sam początek chciałbym zapytać jakie preparaty do wody stosujecie lub radzicie zdecydowanie unikać przy zakładaniu akwarium.
Do tej pory myślałem o dwóch: tropical bacto active oraz antychlor.
Jeśli chodzi o pierwszy to jego skuteczność dzieli różne fora akwarystyczne. Jedni uważają że to mit a inni entuzjastycznie stosują.  Woda do zbiornika będzie z kranu dlatego uważam że należy zneutralizować chlor antychlorem.


Co o tym myślicie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
IMO żadnej chemii nie potrzeba. Po pierwsze zbadaj wodę w kranie. Na tej podstawie będzie można oszacować,  jakie zabiegi trzeba będzie podjąć w celu zapewnienia optymalnych warunków dla ryb.
Zacznij też kompletować komponenty wystroju wnętrza: piasek, kamienie, ew. korzenie itp.
Dalsze kroki po zbadaniu wody. Pamiętaj,  że ryby wpuszczamy na sam koniec, jak woda w akwa dojrzeje.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Woda, nawet ta z kranu z czasem sama się uzdatni. Nawet kiedy się ma dobrą posadę rozsądniej wydawać kasę na rzeczy naprawdę potrzebne jak np dobre kropelkowe testy (nie na preparaty). Witamy.Smile
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dodam, że warto udać się do lokalnych wodociągów i wydobyć od nich raport z okresowych badań wody Wink Mogą tam być cenne informacje, jak twardości, ilość związków chloru, metali i inne tego typu. Odpadnie Ci trochę własnych badań.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dziękuje za rady, ostatnio wiele czytałem na ten temat jednak najlepsze jest info od osób zajmujących się tym na bieżąco. Macie racje sprawdzę wodę w kranie. Co do ryb w pełni się z tobą zgadzam Martinezio te kupie na sam koniec, po ukończeniu akwarium planuje wstrzymać się z rybami na jakiś tydzień, aby rośliny zdążyły się dobrze ukorzenić i powstał naturalny habitat wodny.

Mam już pewne pomysły odnośnie wystroju akwarium. Mianowicie jak pisałem powyżej część rzeczy chce zrobić samemu bo to jest przecież w tym najlepsze i przynosi wiele frajdy. Mam na myśli tło na tylną szybę z styropianu w jasnym kolorze tak aby nie przyciemniać zbiornika.

Co do reszty to-
Tetra plant complete substrat
Biały żwir gruboziarnisty
Piasek kwarcowy krewetkowy 0,8-1,2mm  
Nad roślinami jeszcze się zastanawiam
Filtr zewnętrzny
Napowietrzenie w formie kurtyny
Oświetlenie LED trzy paski (dwa żółte do dziennego i jeden ultrafiolet do nocnego)
Nad skałami też jeszcze nie myślałem

Mam pytanie odnośnie roślin. Mam zbiornik 50 litrowy chciałbym założyć niewielką hodowlę roślin. W mieszkaniu mam świetne dobrze oświetlone miejsce idealnie pasujące na coś takiego. Wiele razy słyszałem że ryby zjadł doszczętnie rośliny, dlatego dobrze mieć kilka na zapas. Wiem że rośliny nie potrzebują napowietrzenia ale czy filtracji też.



Chciałbym abyście polecili mi rośliny które są odpowiednie dla pielęgnic.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
W Tandze roślin jak na lekarstwo. Prędzej glony. Podobnie chyba w Malawi, chociaż to nie moje klimaty Wink
Akwarium daj z 2-3 tygodnie na dojrzenie wody. Poszukaj na forum info o startowaniu baniaka z pomocą saletry amonowej. To najlepsza chyba metoda. Bakterie nitryfikacyjne potrzebują czasu na wykształcenie odpowiednich kultur. No i uczy to cierpliwości - podstawowej cechy prawdziwego akwarysty Wink
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(18-08-2014, 22:50 PM)AsgardLegend napisał(a): Tetra plant complete substrat
Biały żwir gruboziarnisty
Piasek kwarcowy krewetkowy 0,8-1,2mm 
Napowietrzenie w formie kurtyny
Oświetlenie LED trzy paski (dwa żółte do dziennego i jeden ultrafiolet do nocnego)
Te rzeczy sobie odpuść- substrat jest niepotrzebny do Tanganiki.
Kup zwykły(a nie jakiś krewetkowy) piach i tyle- Kreisel, Sobex czy z OBI do piaskownic. Żwir gruboziarnisty zostaw na zimę, idealnie nadaje się do posypywania śniegu czy lodu, ale nie do akwarium.
Kurtyny napowietrzające są zbędne, wystarczy deszczownia przy wylocie filtra zewnętrznego.
Co do ledów- prócz zafundowania sobie i rodzinie wiejskiej dyskoteki takimi widmami światła- nic z tego nie będzie dobrego. Dyskretne oświetlenie nocne z mixu- 1x białe widmo światła, 1x niebieskie widmo światła(ale nie ultrafiolet).

Cytat:Mam pytanie odnośnie roślin. Mam zbiornik 50 litrowy chciałbym założyć niewielką hodowlę roślin. W mieszkaniu mam świetne dobrze oświetlone miejsce idealnie pasujące na coś takiego.
Idealnie niepasujące- hodowlę roślin opiera się na świetle bezpośrednim(nad akwarium), a nie z rozproszonego. Do tego dochodzi dawkowanie dwutlenku węgla oraz suplementacja nawozami.
Dodatkowo, 50l akwarium nada się co najwyżej na hodowlę mchów czy 2-3 gatunków małych roślin.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Spróbuje wystartować z pomocą saletry amonowej. A wracając do hodowli roślin to właśnie liczyłem na dwa lub trzy gatunki. Akwarium 50 literowe o którym jest mowa dostałem od przyjaciela wraz z oświetleniem, a więc jeśli uważacie że światło słoneczne nie będzię wystarczające to bez problemu zainstaluje lampe. Co do nawozów można kupić odpowiednie preparaty, myśle że z tym nie będzie problemu. Najistotniejsze jest to czy taka hodowla potrzebuje filtracji czy może się bez niej obejść?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jestem tu nowy, szukałem informacji o początkach akwarystyki... info na temat wody, rozmiarów, filtry, światło... jesteście w stanie polecić coś niedrogo?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(10-03-2017, 10:33 AM)patrykomos9 napisał(a): Jestem tu nowy, szukałem informacji o początkach akwarystyki... info na temat wody, rozmiarów, filtry, światło... jesteście w stanie polecić coś niedrogo?
Cześć.
Nie za bardzo wiem od czego mielibyśmy zacząć. 
Czy ty szukasz kolego rady jak załozyć akwarium? Czy szukasz porady jak co i gdzie kupić? 
Wszystkiego tego możesz sobie sam poszukać na naszym forum lub w internecie , lecz musisz wykazać chęci do tego. 
Raczej nikt z nas nie będzie pisał tutaj artykułu na temat założenia akwarium.
Ale jak najbardziej możesz po przeczytaniu kilku wątków zadać pytania i poprosić o rady. Ale niestety w jednym temacie nie jesteśmy ci w stanie tego napisać.
Pamiętaj jeszcze o YouTube , tam jest masa filmów instruktażowych jak załozyć akwarium.
Pozdrawiam i miłej lektury Wink

tak na szybko znalazłem :


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości