• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Aparaciki fotograficzne... :)

To zakryj tę szparę między poziomem wody a krawędzią pokrywy (choćby zaklej czarną taśmą izolacyjną) Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Haha no zakrycie faktycznie jest sposobem (byle jakoś to zakrycie się trzymało samo), ale tak żeby taśmą izolacyjną zaklejać to chyba nie jestem zdesperowany Big Grin Choć jak ktoś robi sobie pokrywy z pudełek po pizzy to i taśma nie powinna mu przeszkadzać MyslRotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
A duża ta szpara? Big Grin
Albo wody dolej
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Wszędzie mam wielkie szpary, u mnie nic nie zachodzi na szkło, a wody nie lubię mieć wysoko - boję się, że akwarium się rozleci Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Czy ktoś mógłby polecić rozsądny cenowo obiektyw makro do aparatu CANON EOS 450D (a może jakaś nakładka makro??).
Mam tylko standardowy obiektyw EF-S 18-55 IS. Przeznaczenie oczywiście akwarystyczne Smile
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(07-03-2017, 17:43 PM)bernard napisał(a): Czy ktoś mógłby polecić rozsądny cenowo obiektyw makro do aparatu CANON EOS 450D (a może jakaś nakładka makro??).
Mam tylko standardowy obiektyw EF-S 18-55 IS. Przeznaczenie oczywiście akwarystyczne Smile
No z czystym sumieniem mogę polecić każdy jeden obiektyw Canona. Na prawdę wśród macro nie ma słabych obiektywów tej firmy. Tu tylko cena może stanowić problem. Wyjątkiem jest Canon MP-E 65mm który do fotografowania w akwarium się kompletnie nie nadaje.

Bardzo dobry jest też Tamron 90mm zarówno w wersji ze stabilizacją obrazu jak i bez.

Z obiektywami innych firm nie miałem styczności więc nie będę polecał choć trzeba wspomnieć o Sigma 150mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro. Ma doskonałe recenzje i wysoką cenę.

Jeżeli jednak nie musisz zaczynać od kupna obiektywu. Na początek super się sprawdzą pierścienie pośrednie. Zakłada się je między korpus a obiektyw. Z wymienionym przez ciebie obiektywem osiągniesz odwzorowanie powyżej skali 1:1. Jak chcesz to mogę wypożyczyć na próbęSmile.

Macro to super sprawa. Całkowicie inny światSmile
Można np zobaczyć takie coś:


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Dzięki Mateusz, choć zrobiłem rybom i nie tylko tysiące zdjęć jestem zupełnie początkującym fotografem Smile Takie zdjęcia jak pokazałeś chciałbym kiedyś robić i stąd pomysł na makro. Na razie wyciskam ile się da ze standardowego obiektywu.

Jaka byłaby różnica (w efektach) pomiędzy
Obiektyw Canon 60 mm f/2.8 EF-S Macro USM
a
Obiektyw Canon 100 mm f/2.8 USM Macro

Jak zweryfikować, czy są to obiektywy pasujące do mojego aparatu?

Sprzedawca polecił mi także nieznacznie tańszy obiektyw
Obiektyw Tokina AT-X 100 mm f/2.8 AF PRO D makro / Canon

Mateusz, rozumiem, że taki obiektyw/pierścień trzeba zdemontować kiedy kończy się pracę w trybie "makro" i robiąc "klasyczne" zdjęcia należy wrócić do "zwykłego" obiektywu?

Skoro montaż pierścienia zajmuje tylko chwilę dłużej niż wymiana obiektywu, to może warto.
Czy mógłbyś polecić taki pierścień pasujący do mojego aparatu?
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(07-03-2017, 18:52 PM)bernard napisał(a): Dzięki Mateusz, choć zrobiłem rybom i nie tylko tysiące zdjęć jestem zupełnie początkującym fotografem Smile Takie zdjęcia jak pokazałeś chciałbym kiedyś robić i stąd pomysł na makro. Na razie wyciskam ile się da ze standardowego obiektywu.

Jaka byłaby różnica (w efektach) pomiędzy
Obiektyw Canon 60 mm f/2.8 EF-S Macro USM
a
Obiektyw Canon 100 mm f/2.8 USM Macro

Jak zweryfikować, czy są to obiektywy pasujące do mojego aparatu?

Sprzedawca polecił mi także nieznacznie tańszy obiektyw
Obiektyw Tokina AT-X 100 mm f/2.8 AF PRO D makro / Canon

Mateusz, rozumiem, że taki obiektyw/pierścień trzeba zdemontować kiedy kończy się pracę w trybie "makro" i robiąc "klasyczne" zdjęcia należy wrócić do "zwykłego" obiektywu?

Skoro montaż pierścienia zajmuje tylko chwilę dłużej niż wymiana obiektywu, to może warto.
Czy mógłbyś polecić taki pierścień pasujący do mojego aparatu?
Do fotografii w akwarium nim dłuższa ogniskowa tym lepiej. Z tych dwóch moim zdaniem 100 macro (daje większy dystans do fotografowanego obiektu). Miałem go ponad 10 lat i zamieniłem na wersję ze stabilizacją po tym jak stoczył się razem ze statywem w górach do wody. Gdyby nie ten wypadek, miałbym go pewnie do dziś.

Zaznaczę od razu, że do zabawy w macro od razu kalkuluj lampę błyskową. Bez niej fotografowanie czegokolwiek co się porusza będzie bardzo ciężkie.

Tokiny nie sprawdzałem więc ciężko mi coś doradzić od siebie. Z tego co czytałem bardzo dobry. Myślę, że źle na jego zakupie nie wyjdziesz.

Pierścienie pośrednie, jakiekolwiek które przenoszą automatykę. Ja osobiście mam takie:
https://fotoforma.pl/pierscienie-posredn...metal.html

Daleko im do perfekcji odpowiedników z Canona ale komplet kosztuje tyle co jeden oryginalnyWink. Nie ma tam soczewek więc nie warto przepłacać.

Pierścienie nie nadają się do normalnej fotografii bo nie pozwalają ostrzyć w nieskończoności. Co więcej wiąże się z nimi kilka innych dolegliwości. Szczególne przy szerokokątnych obiektywach może być tak, że aparat zacznie łapać ostrość w odległości paru mm od przedniej soczewki... Ładnie to wszystko jest opisane tutaj:

http://www.optyczne.pl/360.1-artyku%C5%8...2ania.html

Są jeszcze soczewki macro ale dobra są drogie i mało uniwersalne. Przykład tu:
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/canon-socz...58-mm.html
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Kolejne dzięki.
Lampę zewnętrzną mam, kupiłem razem z aparatem, ale nigdy nie użyłem.

W ostatnim zdaniu poruszyłeś sprawę, o którą miałem zapytać (właśnie odkryłem, że jest coś takiego, jak soczewka makro). Napisałeś, że to drogie rozwiązanie, ale jest sporo tańsze od obiektywu.
Dlaczego mało funkcjonalne? Czy z taką soczewką, jaką wskazałeś w linku nie osiągnę porównywalnych efektów z obiektywem 100 mm czy pierścieniami (biorąc pod uwagę, że jestem 100 % amatorem i tak pewnie pozostanie)?
Pomyślałem, że soczewka to rozwiązanie najprostsze, nie wymagające zdejmowania obiektywu.

Czy takie pierścienie byłyby odpowiednie?
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/delta-meik...on-ef.html
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
MatB, a nie napisałby Waćpan jakiegoś artykułu do e-zinu?!? O maj gat
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości