• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [648] Moje 180

#1
Witam
Jako że piszę pierwszy raz na forum chciałbym wszystkich gorąco powitać.
No to po kolei.
Obecnie mi jeszcze zostały :
Geophagus winemilleri - 6 szt
Hyphessobrycon columbianus - 15szt
Ale w przyszłym tygodniu już nie będzie nic.

       

Akwarium 180x60x60
Filtr 2 x JBL CRISTALPROFI GREENLINE e1501 + skimer JBL TOPCLEAN 2
Grzałka 300W
Oświetlenie - belka 36wat i trochę ledów.
Woda 6.5ph 10gh i 6kh /kran/

Myślę teraz o pielęgniczkach bo dosyć ciężko zachorowałem i nie daje już rady podmieniać co tydzień-dwa 400 litrów wody.
I tu nasuwają się moje pytania gdyż nigdy nie miałem pielęgniczek :
1. Ile ich tam wpuścić, czy 1 gatunek czy więcej, czy przy jednym gatunku nie będzie wielkich wojen a na przykład przy dwu agresja się jakoś rozłoży.
2. Nie wiem czy brać WF czy może F1 FX dlatego że mogę lądować w szpitalu na 2-3 tygodnie /nie wiem co wtedy z podmianami, spróbuję przyuczyć żonę ale marnie to widzę. Co najwyżej będę uzależniony od kumpla ale ile będzie można/  
3. Jak mnie nie będzie to będą miały tylko suchy pokarm.
4. Z dodatkowej obsady myślałem o:
Loricaria sp. red - 5szt
Otocinclus affinis - nie wiem ile
Hyphessobrycon sp. red-blue - 20szt
Nannostomus mortenthaleri - 20szt  lub  Carnegiella strigata - 20szt
Corydoras habrosus lub Corydoras panda - nie wiem ile

Zbiornik zagracę mam już trochę patyków i liści, piasek na dno może zasadzę jakąś roślinkę i rzucę coś na powierzchnię.
       

Z góry dziękuje za wszystkie rady.
Pozdrawiam Krzysiek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Fajne korzenie, pielęgniczki będą miały raj. Jeśli nie przesadzisz z ilością rozpraszaczy dasz na powierzchnie np pistię to będziesz pewnie mógł dolewać wodę która odparuje a podmiankę robić co dwa miesiące. Rozpraszacze tak dobierz, żeby mogły być karmione tym samym pokarmem co pielęgniczki. Drobnoustkom będziesz pewnie musiał serwować coś drobnieszego.... Wodę najbardziej zanieczyszczają resztki pokarmu.
Przejrzyj dział giełda. Zobacz ofertę mpawa, zagaj tatekuby i Rukiego, może mają coś ciekawego na wydaniu. Szkoda takiego akwarium na sklepowe szczurki Smile
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja bym z otosków zrezygnował, bo z czasem zmasakrują ci te pomniejsze gałązki (w dużym stadzie, a przecież nie kupisz do 600L dziesięciu), a szkoda by było, bo drewno masz genialne. 

Co do obsady Apisto to Kuniasty ma rację, koniecznie poszukaj z gatunków dostępnych na forum. Myślę, że w takim akwarium możesz mieć 2-3 gatunki Apisto i to w pokaźnych grupach po 10 i więcej osobników. Wszystko zależy od gatunku. Więcej gatunków bym nie pchał bo zrobi się zbyt kolorowo.

Jeżeli chodzi o wystrój - pewnie masz już swoje przemyślenia, ale mam propozycję: zalej akwarium na wys. 35-40 cm, i zrób część nadwodną Smile Oczywiście możesz też zalać pod korek, bo 60 cm to dobra wysokość dla Apisto, zwłaszcza większych gatunków - ale taki baniak byłby jeszcze bardziej interesujący.

W kwestii "obsługowości" - jak dasz pod dno worek z torfem, zalejesz torfianką, to podmianę w takim akwarium z Apisto możesz robić raz na miesiąc. A że używasz kranówki to nawet i lepiej.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jakby miała być pistia to 10cm min musi być przestrzeni między taflą wody a pokrywą, ale lepiej więcej. Świetnie wyciąga związki azotowe. Możesz też np nadwódkę dorzucić jak byś zalał baniak tak na 45cm...
Jeśli przewidujesz, że akwarium ma być "bezobsługowe" to z tą ilością ryb bym nie przesadzał. 2-3 gatunki po 6szt lub mniej szt. Rozpraszacze też jakieś "niesrające". Większość pielęgniczek jest wrażliwa na zbyt duże stężenie zw. azotowych.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Pistię mogą dać w gratisie, tylko opłata za kuriera 14zł. Zapodam z 30 szt może więcej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Witam

co do podmian, można skonstruować pompkę elektryczną do podmian zdjęcie mogę wkleić. Zawsze to łatwiej niż z wiaderkiem. A napełniam z wykorzystaniem węża ogrodowego i prysznica. Wystarczy kupić końcówkę do węża ogrodowego z gwintem zewnętrznym, którą wkręcasz zamiast słuchawki prysznicowej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(25-11-2016, 12:33 PM)dzikakuna napisał(a): Fajne korzenie, pielęgniczki będą miały raj. Jeśli nie przesadzisz z ilością rozpraszaczy dasz na powierzchnie np pistię to będziesz pewnie mógł dolewać wodę która odparuje a podmiankę robić co dwa miesiące. Rozpraszacze tak dobierz, żeby mogły być karmione tym samym pokarmem co pielęgniczki. Drobnoustkom będziesz pewnie musiał serwować coś drobnieszego.... Wodę najbardziej zanieczyszczają resztki pokarmu.
Przejrzyj dział giełda. Zobacz ofertę mpawa, zagaj tatekuby i Rukiego, może mają coś ciekawego na wydaniu. Szkoda takiego akwarium na sklepowe szczurki Smile
No to rozpraszacze zredukuje do 30szt no i zrezygnuje z drobnoustków.

(25-11-2016, 12:59 PM)piotrK napisał(a): Ja bym z otosków zrezygnował, bo z czasem zmasakrują ci te pomniejsze gałązki (w dużym stadzie, a przecież nie kupisz do 600L dziesięciu), a szkoda by było, bo drewno masz genialne. 

Co do obsady Apisto to Kuniasty ma rację, koniecznie poszukaj z gatunków dostępnych na forum. Myślę, że w takim akwarium możesz mieć 2-3 gatunki Apisto i to w pokaźnych grupach po 10 i więcej osobników. Wszystko zależy od gatunku. Więcej gatunków bym nie pchał bo zrobi się zbyt kolorowo.

Jeżeli chodzi o wystrój - pewnie masz już swoje przemyślenia, ale mam propozycję: zalej akwarium na wys. 35-40 cm, i zrób część nadwodną Smile Oczywiście możesz też zalać pod korek, bo 60 cm to dobra wysokość dla Apisto, zwłaszcza większych gatunków - ale taki baniak byłby jeszcze bardziej interesujący.

W kwestii "obsługowości" - jak dasz pod dno worek z torfem, zalejesz torfianką, to podmianę w takim akwarium z Apisto możesz robić raz na miesiąc. A że używasz kranówki to nawet i lepiej.

Będzie zalane do góry, worek z torfem pewnie się gdzieś zmieści.
Co do otosków, nie ma problemu dołożę co najwyżej korzeni co jakiś czas.
Chodziło mi w sumie by trochę śluzu i glonów na początek pozjadały, tylko nie wiem ile ich wpuścić.

(25-11-2016, 14:15 PM)Pablito napisał(a): Pistię mogą dać w gratisie, tylko opłata za kuriera 14zł. Zapodam z 30 szt może więcej.

Na pewno się odezwę.

(25-11-2016, 14:12 PM)dzikakuna napisał(a): Jakby miała być pistia to 10cm min musi być przestrzeni między taflą wody a pokrywą, ale lepiej więcej. Świetnie wyciąga związki azotowe. Możesz też np nadwódkę dorzucić jak byś zalał baniak tak na 45cm...
Jeśli przewidujesz, że akwarium ma być "bezobsługowe" to z tą ilością ryb bym nie przesadzał. 2-3 gatunki po 6szt lub mniej szt. Rozpraszacze też jakieś "niesrające". Większość pielęgniczek jest wrażliwa na zbyt duże stężenie zw. azotowych.

Nie mam pokrywy do belki na oko z 10cm.
Mam koronę belka stoi na szybach ale będzie wolne jakieś 120-130 cm lustra wody.
Zredukuje szyby ile się da.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Oj koleżko ale masz pole manewru w takim baniaku Smile
Korzenie bajeczne , do tego dołożysz gałęzi brzozy lub dębu na dno i będzie miodzio. Oczywiście liście też by sie zdały.
Jeżeli chodzi o podmiany to w takim baniaku przy pielęgniczkach śmiało możesz zejść do jednej podmiany na dwa trzy miesiące. Ja swojego czasu jak miałem w 450-tce apistogramma plus nannostomusy , wody nie podmieniałem nie raz przez pół roku , a jedynie dolewałem po 10 litrów tygodniowo tego co wyparowało.

Co do obsady to jest tego sporo. Osobiście ja łączyłem ze soba dwa gatunki na 450 litrów , a dokładnie po dwie pary A.barlowi i dwie pary A.norberti. Teraz jak bym zakładał taki wiekszy baniak to na pewno spróbowałbym barlowi z kakadu. Ale wybór masz ogromny i musisz poszukać które ryby cie interesują i Tobie sie podobają.

Z karmieniem tez nie powinna mieć żona problemu. Kupisz mrożonki w kostkach oraz dobre granulaty , popodpisujesz które w który dzień ma podać i na pewno to ogarnie. Równie dobrze w czasie kiedy Ciebie nie będzie ryby mogę dostawać pokarm raz na dwa dni , nic im się złego nie stanie.

Fajny baniak się szykuje i będę Ci mocno kibicował Wink

p
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(25-11-2016, 16:43 PM)tatakuby napisał(a): Oj koleżko ale masz pole manewru w takim baniaku Smile
Korzenie bajeczne , do tego dołożysz gałęzi brzozy lub dębu na dno i będzie miodzio. Oczywiście liście też by sie zdały.
Jeżeli chodzi o podmiany to w takim baniaku przy pielęgniczkach śmiało możesz zejść do jednej podmiany na dwa trzy miesiące. Ja swojego czasu jak miałem w 450-tce apistogramma plus nannostomusy , wody nie podmieniałem nie raz przez pół roku , a jedynie dolewałem po 10 litrów tygodniowo tego co wyparowało.

Co do obsady to jest tego sporo. Osobiście ja łączyłem ze soba dwa gatunki na 450 litrów , a dokładnie po dwie pary A.barlowi i dwie pary A.norberti. Teraz jak bym zakładał taki wiekszy baniak to na pewno spróbowałbym barlowi z kakadu. Ale wybór masz ogromny i musisz poszukać które ryby cie interesują i Tobie sie podobają.

Z karmieniem tez nie powinna mieć żona problemu. Kupisz mrożonki w kostkach oraz dobre granulaty , popodpisujesz które w który dzień ma podać i na pewno to ogarnie. Równie dobrze w czasie kiedy Ciebie nie będzie ryby mogę dostawać pokarm raz na dwa dni , nic im się złego nie stanie.

Fajny baniak się szykuje i będę Ci mocno kibicował Wink

p

Co do pielegniczek to nawet jeszcze nie myślałem co by można połączyć ze sobą, w dodatku wolał bym jakieś spokojniejsze i jak mówicie że da rady połączyć 2 gatunki to muszę się wziąść za czytanie.

A może moglibyście dać jakiś przykład pielegniczek które by się ze sobą zgrały a przy okazji nie pozabijały nawzajem ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ja bym połączył 3-4 pary z dwóch różnych gatunków Apisto. Ja bym wybrał coś z grona- norberti, kakadu, barlowi, atahualpa, bitaeniata i baenschi.
Jak baniak się ustabilizuje, będą rośliny pływające, to zbiornik może być obsługowy 2-3 razy w miesiącu. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości