• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA

#11
(10-01-2019, 12:48 PM)Ruki napisał(a): Przy wyliczeniach z torfianki zakładaj zawsze ciut wyższe twardości niż wynikają "ze średniej". W baniaku trochę źródeł garbników będziesz miał, więc pH nie powinno tak mocno rosnąć.
Przy wyliczeniach dot. mieszania torfianki z innymi źródłami wody, czy do odczytywania parametrów torfianki tak w ogóle? Bo nie jestem pewien, czy złapałem sens.
(10-01-2019, 12:58 PM)skrzatekMK napisał(a): Mogę to potwierdzić. Poniżej 4*n pH juz bardzo łatwo obniżyć do dowolnej wartości. Także kolego straszymorda bez RO/demineraliki tego nie ruszysz.

Dlaczego, skoro moja torfianka ma KH 1, więc jestem za jej pomocą w stanie spokojnie zejść do poziomu mniejszego niż 4* w zbiorniku? To ma jakiś związek z kolejnym postem Rukiego?

(10-01-2019, 13:03 PM)Ruki napisał(a): Wiesz, pH nie zbijesz do momentu aż kwasy nie przerobią węglanów. W armatce dodatkowo zachodzi wyłapywanie jonów wapnia przez torf. Dlatego jakies manipulacje pH są możliwe. Jednak należy pamiętać, że taka torfianka może mieć wysoką przewodność, i podobnie jak woda po żywicach jonowymiennych, średnio nadaje się wtedy dla ryb z wód miękkich.

Czekaj, bo teraz to już całkiem przestaję mieć pewność, czy rozumiem te procesy.

Kwasy przerobią węglany - chodzi o mieszanie wody o różnych twardościach? Czy konsekwentne zakwaszanie wody (szyszkami, dolewkami torfianki, samym torfem w zbiorniku) też będę zbijał twardości?

Torfianka może mieć wysoką przewodność - może, czy będzie miała? Może uda mi się zmierzyć przewodność mojego przesączu, ale jeśli to nie ma wątpliwości, to nie będę nawet podejmował próby...

Ponadto - uzyskują spadek KH za pomocą torfianki będę w stanie manipulować Ph tak jak przy dowolnym innym źródle miękkiej wody, czy to jest tak, że odczytam ładny wynik, ale inne jony poza wapiennymi o których piszesz powodują, że mam wodę która ładnie wygląda przy mierzeniu testem ale dalej jest do dupy?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA - przez straszymorda - 10-01-2019, 13:53 PM

Skocz do:


Browsing: 2 gości