• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA

#1
Pozwoliłem sobie założyć kolejny wątek do którego chciałbym przenieść dyskusję związaną z parametrami wody która wywiązała się w tym:

https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=9721

wątku.

Parę zdań kontekstu sytuacyjnego:

Akwarium w pracy, 80x35x40h filtrowane narożnym hamburgiem, w zbiorniku jest piasek do piaskownic z marketu, korzenie, 3 żabienice, kilka otoczaków, szyszki olchy i skarpeta z torfem. Były w nim jeszcze Aquafixy Zooleka do obniżania twardości, ale odkopałem gdzieś informację, że woda przygotowana za ich pośrednictwem nie zdaje egzaminu przy pielęgniczkach.

Parametry zmierzone po zalaniu zbiornika kranówką:

GH-19
KH-9

Mierzyłem też Ph, ale koledzy mocno kwestionowali odczytane wyniki. Z kronikarskiego obowiązku je przywołam, ale nie przywiązywałbym do nich wielkiej wagi - pomiar testem z podziałką co 0,5 stopnia wskazał 7,5, podział z podziałką co 0,2 stopnia między 7,2 a 7,4.

Nie mam w pracy warunków na montaż RO, z domu żona mnie przegnała z wszelkimi akwarystycznymi gratami więc transport tak przygotowanej wody z domu nie wchodzi w grę. EWEWNTUALNY dostęp do wody RO mam albo z zoologa, albo od znajomego który ma zainstalowane RO, natomiast oba źródła wymagają wycieczek do miejscowości w której na co dzień nie bywam, więc są uciążliwe. Krótko mówiąc, poszukuję rozwiązań umożliwiających rezygnację z RO.

Przygotowałem Armatkę Torfową (torf bez dodatków o Ph 3,5-4,5).

W ciągu 2,5h uzyskałem nią 12 l przesączu o lekko słomkowym kolorze o następujących parametrach:
KH -1
GH -9
Ph -5 (mierzone tak samo, jak woda z akwa wcześniej, więc jeśli faktycznie tam jest problem z testami (lub testującym Wink ), to tutaj może on być powielony.
To jest rozwiązanie które w swoich warunkach bez przeszkód mogę stosować na co dzień, mam na to możliwości.

Po wlaniu przesączu do akwa i odczekaniu godziny uzyskałem:
KH-7
GH-16
Ph-6,8 i 7 (dwa testy z różną podziałką, ale wyniki pewnie zostaną zaraz poddane w wątpliwość Smile )

Teraz szereg pytań:

1. Naczytałem się w archiwalnych wątkach jeszcze na apisto o stosowaniu żywic jonowymiennych. Generalnie z tego co znalazłem, woreczki przepływowe jakie stosowałem są odradzane, bo zamiast zrobić z wodą co trzeba na potrzeby pielęgniczek tylko zakłamują obraz sytuacji a woda dalej jest nie ok. Polecane były tam ewentualnie Fitrax k, ale obecnie nie są dostępne w sprzedaży. Znalazłem tylko informacje o żywicach Purigen sosowanych (chyba) głównie przez morszczaki do "wyzerowania" przewodnośi wody po RO - czy jakieś tego typu wynalazki znajdą zastosowanie w mojej sytuacji? Jest ktoś kto ma z tym doświadczenia i potrafi podpowiedzieć? 

2. Moja torfianka... O ile uzyskana woda podoba mi się już pod kątem KH, to GH na poziomie 9 jakie uzyskuję... Czy to zda egzamin przy próbie trzymania mało wymagających gatunków z SA (lub kwaśnej Afryki - obsada dobierana będzie pod realne możliwości związane z tym co wycisnę z wody, a nie woda pod obsadę, więc żaden gatunek nie jest u mnie na straconej pozycji (poza Borelkami - mam uraz do parasolek)). Ponadto, moje wątpliwości budzi bardzo niskie Ph jaką uzyskuję tak przygotowując wodę. Czy istnieje sposób podniesienia Ph bez zmiany twardości wody (napowietrzanie?)?

3. Bufor KH - nie udało mi się znaleźć jeszcze informacji wyrażonej liczbowo jak to wygląda. Jak zachowywać się będzie Ph jeśli będę dążył do utrzymywaniu w zbiorniku KH na poziomie 5*? Chciałbym utrzymywać Ph trochę poniżej 7 (powiedzmy 6,5 żeby mieć jakiś punkt odniesienia. KH 5 przy takich planach? Czy zbyt wysokie? Jak Ph ma się do GH utrzymywanego na poziomie w okolicach 10*?

Z góry dziękuję za wszelkie wypowiedzi, natomiast jedna mała uwaga: tak, ja wiem, że zawracam kijem rzekę bo RO. Ale darujmy sobie rozważania w tym kierunku, ślicznie proszę Smile.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA - przez straszymorda - 09-01-2019, 16:48 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości