• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ankieta: Ściągać kraterówki?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Tak, koniecznie!
33.33%
6 33.33%
Nie, nie wypada.
11.11%
2 11.11%
Napiłbym się piwa.
55.56%
10 55.56%
Razem 18 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Title: Kraterówki z Barombi Mbo - ściągać czy nie ściągać

#1
Hej,

są to rybska mające status krytycznie zagrożonych wyginięciem w czerwonej księdze. Informacje, które udało mi się zdobyć z książek i filmów o tamtych okolicach Kamerunu mówią, że zagrożenie to jest spowodowane nie tyle bardzo rzadkim występowaniem ryby (pomijając fakt, że jest to endemit) a totalnym syfem jaki w ciągu minionych 10-15 lat zrobił człowiek w okolicach wulkanu (wiecznie zielony las tropikalny porastający zbocze zmniejszył się kilkukrotnie, uległ też regulacji i zanieczyszczeniu jedyny strumień, który do jeziora wpada bo niedaleko jest całkiem spora metropolia jak na warunki zachodnioafrykańskie).
Po necie krąży sporo tekstów w stylu - odłów z Barombi Mbo zabroniony, odłów z Barombi Mbo ma być zabroniony. Władze Kamerunu nie podjęły póki co takich decyzji. Odłów jest ograniczony bo w przybrzeżnej strefie jeziora występują bardzo licznie ślimaki, które są nosicielami larw pasożytów powodujących Schistosomatoze - nikt nie chce się zarazić i dlatego ciężko kogoś zachęcić do biegania za małą rybką, której nawet nie może zjeść.

Cyrille pisał, że ryb w jeziorze jest bardzo dużo - dużo więcej niż w rzekach. Stąd stwierdziłem, że przydałby się import by mieć zdrową populację w Polsce. Póki co z tego co wiem to jest u ruskich i w dżaponi (no ale tam jest wszystko Smile).

Co sądzicie?
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Kraterówki z Barombi Mbo - ściągać czy nie ściągać - przez catfish_dude - 16-02-2012, 01:22 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości