• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [495 l][Ameryka południowa][Rio Tapajos]

#1
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, chciałbym zaprezentować swoje akwarium.

Zbiornik: 495 litrów. 
Odkupiony okazyjnie po likwidacji zbiornika morskiego...taki też chciałem spróbować założyć jednak z racji planu zmiany mieszkania na większe postanowiłem wstrzymać się jeszcze z morszczyzną a że nie mogłem już wytrzymać widoku pustego zbiornika wystartowałem baniak z wodą słodką z którego i tak nie mam zamiaru nigdy zrezygnować a nawet mam nadzieję...właściwie to jestem pewien, że będzie kiedyś większy litraż ;-)

Szkło 150 x 60 x 55 cm. ( przód, prawy bok, dno i wzmocnienia Optiwhite ) 
Szyby klejone bezbarwnym klejem bez fugi oraz szlifowane trapezowo. Komin na tylnej ścianie z lewej strony.
Szafka: stelaż z profili stalowych obity płytą meblową, regulowane nóżki.

OŚWIETLENIE:

DIY: obecnie świeci 1x80W T5 150cm wspomagane lampką LED GU10 [ze względu na posiadany statecznik jedna świetlówka oświetla akwarium a druga świeci niestety na ścianę żeby nie było za jasno ;-) ]

FILTRACJA:

filtr EHEIM classic 1500XL(wersja ogrodowa do oczek wodnych, nie pamiętam oznaczenia, obudowa filtra jak w 2260)
pompa: Eheim Compact+ 2000 
hydraulika: DIY
Wkład filtracyjny: 2 gąbki 30x5cm ( 10ppi i 20ppi ) , 14l wkładu biologicznego "Terraton". 

Dodatkowo, tymczasowo filtr wewnętrzny Aquael FAN 3 Plus z Seachem Purigen, który mam nadzieje pomoże trochę pozbyć się żółtego koloru wody...mimo mojej słabości do czarnych wód tym razem chciałbym mieć bardziej przejrzystą ;-)

PARAMETRY WODY:

ok 80% RO... podmiany już raczej z samej RO.
z testów paskowych JBL wychodzi:
pH - 6,8
GH - >7<14
KH - 6
temp. 26-27

UŻYTE DEKORACJE:

piasek kwarcowy 0,2-0,8mm
korzenie mangrowca
kokos ;-)

OBSADA AKWARIUM:

6x Geophagus "Red Head Tapasjos" WF 

Układ 1+5 ( regularne tarło samca z jedną z 2 wybranych samic... jednak przy tylu "zazdrośnicach" z odchowaniem narybku bywa na razie ciężko)

Wybór na "popularne" G. Tapajos padł ze względu na rozmiar akwarium i wielkość ryb (jedne z mniejszych ziemiojadów)
...zresztą zawsze chciałem zacząć swoją przygodę z moim jednym z ulubionych rodzajów ryb z grupy ziemiojadów właśnie od "Red Head Tapajos" ;-)

Ryby mam od Arsika, okazy zdrowia :-) to co mnie bardzo zaskoczyło to płochliwość ryb a raczej jej brak ;-) ryby skupione bardziej na tym co dzieje się w akwarium niż poza nim choć nawet nie stresowały się przemeblowaniem w akwarium tylko śmiało pływały sobie wzdłuż i wszerz , czekając na efekt końcowy, trochę nawet przeszkadzając ;-)

Odnośnie pozostałej obsady to z kilku opcji (m.in. Metynnis Fasciatus) zastanawiam się teraz czy nie zrobić biotopu (B2) skupiającego się na jednej rzece "Rio Tapajos" np.:

zbrojniki:
- seudacanthicus sp.            L273. "Titanicus Pleco"   x1-2
- Leporacanthicus joselimai  L264  "Sultan Pleco"      x1-2

z drobnicy np.
- Hyphessobrycon pulchripinnis    "Lemon Tetra"      x20-30

do tego można by dorzucić pielęgnice skośnopręgie - "Mesonauta festivus" choć nie jestem zbytnio przekonany do tych rybek ;-)

... i na koniec albo dorzucić jednego samca G. Tapajos lub zredukować do 3 szt. [z bólem serca] i dorzucić "Crenicichla Regani" Rio Tapajos ???

Akwarium jeszcze w trakcie rozwoju...na razie wklejam początkową (podglądowa) fotkę, wkrótce dalsze rozwinięcie tematu...myślę, że mimo łatwego dostępu do informacji w dzisiejszych czasach na temat ryb z grupy ziemiojadów jeszcze sporo można napisać i pokazać ... cdn... Pozdrawiam 

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
[495 l][Ameryka południowa][Rio Tapajos] - przez MaciOS - 24-09-2018, 01:11 AM

Skocz do:


Browsing: 2 gości