• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Prawdziwy Pterophyllum altum ?

#9
Występowanie Altumów poza obszarem dorzecza Orinoko często poddawane bywa w wątpliwość, choć niektórzy utrzymują że i w dorzeczu Rio Nego można je spotkać (słynna bifurkacja na Orinoko i połączenie poprzez Casiquiare z Negro). Czy ma ktoś może coś ciekawego do poczytania w tym zakresie? Bo tak - wydaje mi się (tak, wydaje mi się a nie wiem - może ktoś mnie oświeci) że występowanie Altumów to chyba raczej nazwijmy to dolna część górnego middle Orinco (nagmatwane strasznie ale mam nadzieję że wiecie o co cho). Powiedzmy rejon Atabapo-Inirida. A wspomniane Casiquiare to kanał dość znacznie powyżej wspomnianego odcinka odwadniającego obszary na których występują Altumy. Do tego wody które niesie są dość ekstremalnie siedliskowo zmienne (pelne spektrum akwarystyki od CW bo BW) co trudno powiedzieć czy sprzyjałoby wymianom tego gatunku poza dorzeczami. Choć znane są inne połączenia dorzeczy Negro i Orinoco (między innymi połączenie Atabapo - Negro w rejonie przesmyku Pimichin). Wiadomo geografia jest trudna w tym rejonie, samo to że pisze o dorzeczach dwóch rzek gdzie na sporym odcinku w zasadzie mamy doczynienia z obszarową okresową bifurkacją. Podsumowując, czy jakieś rozwinięcie tego co pisał kolega @teo już jest gdzieś dostępne?

I żeby nie było że na krzywy ryj się proszę o gotowca podrzucam opis tej mitycznej Casiquiare która dla części gatunków bytujących w dwóch dorzeczach potrafi być jak RO dla większości jonów Smile
Winemiller, K. O., López‐Fernández, H., Taphorn, D. C., Nico, L. G., & Duque, A. B. (2008). Fish assemblages of the Casiquiare River, a corridor and zoogeographical filter for dispersal between the Orinoco and Amazon basins. Journal of Biogeography, 35(9), 1551-1563.

I mimo że tak działa to jednak jakieś altumy tam się stwierdza w BW a więc od strony Rio Negro a nie Orinoco.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Prawdziwy Pterophyllum altum ? - przez teo - 23-07-2018, 15:38 PM
RE: Prawdziwy Pterophyllum altum ? - przez macioch - 23-07-2018, 19:03 PM
RE: Prawdziwy Pterophyllum altum ? - przez DavCZ - 23-07-2018, 21:20 PM
RE: Prawdziwy Pterophyllum altum ? - przez tatakuby - 23-07-2018, 22:47 PM
RE: Prawdziwy Pterophyllum altum ? - przez arsik - 25-07-2018, 10:54 AM
RE: Prawdziwy Pterophyllum altum ? - przez teo - 26-07-2018, 17:03 PM
RE: Prawdziwy Pterophyllum altum ? - przez piotrK - 26-07-2018, 22:56 PM
RE: Prawdziwy Pterophyllum altum ? - przez arribada - 30-07-2018, 22:24 PM
RE: Prawdziwy Pterophyllum altum ? - przez michal_kov - 03-01-2022, 22:46 PM
RE: Prawdziwy Pterophyllum altum ? - przez teo - 06-01-2022, 18:35 PM
RE: Prawdziwy Pterophyllum altum ? - przez michal_kov - 06-01-2022, 22:41 PM
RE: Prawdziwy Pterophyllum altum ? - przez teo - 09-01-2022, 16:44 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości