• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtracja 20 akwariów i inne aspekty

#5
(16-06-2018, 19:47 PM)sbc napisał(a): Może opowiem jak był rozwiązany regał w sklepie zoologicznym w którym pracowałem trochę.
Regał w sumie 24 akwaria, 3 poziomy po 8 sztuk. Akwaria 120x60x40 czy 45.

Podmiany wody lajtowo bo w każdym kranówka - wszystkie akwaria podłączone do kanalizacji. Każde akwarium miało w dnie otwór na rurę 32mm (za panelem filtracyjnym), pod każdym akwarium zawór i jeden zbiorczy zawór na końcu dla każdego poziomu z osobna. Spuszczenie wody - odkręcenie 9 zaworów i tyle. Wadą tego rozwiązania był fakt, że wodę dolewało się tą samą instalacją więc w razie jakiegoś choróbska szybko się rozprzestrzeniało na inne zbiorniki. Gdybym ja miał podobny regał stawiać dla siebie widziałbym tam osobną instalację na dolewkę wody. Kolejny minus był taki, że masowa podmiana około 30% wody we wszystkich zbiornikach w krótkich odstępach czasu (to jakieś 2,5 m3) skutkowała bardzo zimną dolewką (nie było ciepłej na sklepie), dolewana woda miała około 8stopni celsjusza. Nie wiem jak to ugryziesz jak chcesz mieć wodę miękką. Jeśli nie będziesz miał tam ciepłej wody pomyśl o zbiorniku na wodę, żeby chociaż mogła nabrać temperatury pokojowej. Nie napisałeś nic o wielkości zbiorników które chcesz stawiać.

Filtracja była panelowa. Wklejona szyba z przelotami 10cm od tylnej ściany zbiornika. Za szybą gąbki 30 i 45ppi. Napędzały to głowice od pat-mini. Na pewno było tanio w budowie, ale głowice za słabe i w zbiornikach woda niewiele się ruszała. Niewiele drożej można kupić mocniejsze pompy atmana i już jakoś by się to kręciło. Jedno z tańszych rozwiązań. Najtaniej zawsze wyjdzie "boczny hamburg", to jest gąbka na głębokość akwarium + 1cm wciśnięta w jednym boku między przednią a tylną szybą i komin TLH. 20 takich kominów spokojnie może napędzać jakaś pompa membranowa dedykowana do oczek wodnych.

Ogrzewanie - najtaniej grzać całe pomieszczenie centralnym, ale czy wszystkie ryby będą miały podobne wymagania termiczne? Jeśli nie, zostają grzałki.
Z wielkością akwariów czekam. Mam dwa pomieszczenia w których mogą być umieszczone z których chcę wybrać jedno. W kotłowni (parter) mam mało miejsca, więc 10x60 cm długości i 10x90cm długości. Na piętrze mam pokój ogrzewany, ale czekam na potwierdzenie w zakresie nośności stropu i tu wielkość akwariów wzrośnie +30cm. To są na razie wstępne ustalenia i w miarę klarowania się koncepcji będę informował. Tak czy inaczej w kotłowni będzie miejsce na zbiorniki RO.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Filtracja 20 akwariów i inne aspekty - przez silveroak - 16-06-2018, 18:08 PM
RE: Filtracja 20 akwariów i inne aspekty - przez Papja - 16-06-2018, 19:38 PM
RE: Filtracja 20 akwariów i inne aspekty - przez sbc - 16-06-2018, 19:47 PM
RE: Filtracja 20 akwariów i inne aspekty - przez silveroak - 16-06-2018, 20:06 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości