• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Stabilizacja parametrów w małym akwarium

#6
W dużej objętości woda ma znacznie większe zdolności buforowe, wszelkie zmiany zachodzą wolniej. Weź szklankę i wiadro, do obu nalej wody, a potem dodaj po kropli atramentu. Gdzie będzie większe stężenie barwnika i gdzie się on szybciej rozprowadzi?
Do tego przy większych zbiornikach mamy zazwyczaj filtrację zewnętrzną, czyli dodatkowe kilka litrów wody w obiegu, nie wspominając już o możliwościach przerobowych złóż filtracyjnych. Nie należy też zapominać o udziale podłoża, które również reguluje stężenia różnistych substancji w akwarium.

Aranżacje mojego akwarium 200 l z górką zawsze odbywają się bez problemów, to znaczy zbiornik stabilizuje się szybko, "na oko" ryby można bezpiecznie wpuszczać przed upływem tygodnia. Za to stawianie 54 l czy 72 l (oba o powierzchni dna 60x30 cm) to cyrk na kółkach, ryb przed upływem miesiąca nie odważam się wpuszczać. Za to jak się w tych małych cykl azotowy zamknie, to przegapienie podmianki przez kilka tygodni z rzędu nie spędza mi snu z powiek (może dlatego, że nie mam w nich drogich ryb) Tongue A w dużym, niestety, tydzień w tydzień trzeba wodę lać...
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Stabilizacja parametrów w małym akwarium - przez Ramirez Dolores - 06-10-2017, 13:31 PM
RE: Stabilizacja parametrów w małym akwarium - przez Ramirez Dolores - 06-10-2017, 13:51 PM
RE: Stabilizacja parametrów w małym akwarium - przez Ramirez Dolores - 06-10-2017, 17:06 PM
RE: Stabilizacja parametrów w małym akwarium - przez Bastet - 06-10-2017, 20:30 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości