• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: niezrozumiałe zmiany pH

#1
cześć

mam problem następujący:
akwarium około 530 litrów plus sump 130, napełniane woda zmiękczaną żywicą jonowymienną (na całym domu jest złoże sodowe a potem przed akwarium wodorowe). Do tego mała dolewka kranowitu o twardości betonu (woda z jury krakowsko-częstochowskiej = płynny wapień). 
Akwarium działa od 2 lat. Przez cały ten okres parametry były dość stabilne z pH w zakresie pomiędzy 5 i 6, czasem do 6,5 jak się bardziej rozleniwiłem z wymianą złoża. 
Do tego jest hydroponika i azotowe parametry trzymają się nisko (w okolicach 20). Były problemy z akumulacją fosforanów więc dorzuciłem pochłaniach fosforanów i glonowe problemy uległy minimalizacji. 
Jakiś czas temu dołożyłem biopelety (Tropic marine NP bacto tricks) żeby jeszcze poprawić parametry azotowe. 
Po jakimś czasie zacząłem mieć problem z pH. Walczę większą ilością podmian (do podmiany idzie woda mocno kwaśna i bardzo miękka) ale jak mnie nie ma 2 dni to woda ma pH stabilne koło 7,4-7,6 przy GH 0 i Kh 8. (wysokie kH wynika ze sposobu zmiękczania). fosforany na dzisiaj około 1,2 bo złoże się już chyba wyczerpuje. 
Przyznam, ze nie bardzo rozumiem w jakim mechanizmie NPBT miało by alkalizować wodę... 
ktoś ma jakieś wytłumaczenie czy muszę eksperymentować z wywalaniem złoża i patrzyć co się stało. Bo alternatywa jest, że coś innego się dzieje i muszę winnego (znaczy wiem, że ja jestem wienien Wink ) szukać dalej Smile 

pozdrawiam i dzięki

Michal
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
niezrozumiałe zmiany pH - przez Michal_N - 13-05-2017, 12:58 PM
RE: niezrozumiałe zmiany pH - przez Greek - 13-05-2017, 15:46 PM
RE: niezrozumiałe zmiany pH - przez Michal_N - 13-05-2017, 18:45 PM
RE: niezrozumiałe zmiany pH - przez Greek - 13-05-2017, 18:51 PM
RE: niezrozumiałe zmiany pH - przez Michal_N - 13-05-2017, 19:42 PM
RE: niezrozumiałe zmiany pH - przez Greek - 13-05-2017, 20:00 PM
RE: niezrozumiałe zmiany pH - przez Michal_N - 14-05-2017, 22:30 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości