• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Lubriculus variegatus - idealny pokarm do wlasnej hodowli.

#1
Hej,

odkad pamietam zawsze zazdroscilem terrarystom swierszczy i macznika. Zwierzat pokarmowych, ktore jadly generalnie wszystko od pokarmu dla ryb po owoce mango. Wiadomo, ze dobrze karmiona karmowka jest dla hodowanych zwierzakow duzo bardziej wartosciowym pokarmem. Na potrzeby akwarystyki mozna tez hodowac i swierszcze i maczniki ale generalnie albo sa za duze albo ryby w ogole nie chca ich jesc. Muszki owocowe, latwe w hodowli ale u mnie tylko szczupienczyki jedza je z upodobaniem - no i ta papka z octu winnego i platkow owsianych do rewelacyjnych pokarmow nie nalezy.

No i w koncu udalo mi sie znalezc takie zarcie, ktore latwo hodowac a ktore tak jak swierszcze czy macznik - zje wlasciwie wszystko co organiczne. Mowa o lumbriculus variegatus zwanym potocznie Californian blackworm. Jest to robal nalezacy do dzdzowniczek - takiej mniejszej wersji dzdzownic. Z wygladu na pierwszy rzut oka bardzo przypomina rurecznika jednak jak sie chwilke przyjrzec to od razu widac roznice. Generalnie pokarm w Polsce jeszcze malo popularny, a szkoda. Jedza wszystko - ogorki, ziemniaki, fasole, banany, pokarmy dla ryb - wszystko, co zjesc sie da. Hodowla jest prosta. Trzeba przyszykowac zbiornik jak dla ryb Smile. Na dno wsypujemy 1-2 cm grubego piasku badz zwiru, montujemy filtr gabkowy (napedzany powietrzem) z minimalnym przeplywem i najlepiej kilka-kilkanascie cm nad dnem. Do tego jeszcze trzeba podlaczyc dosyc mocna pompke zeby woda byla dobrze napowietrzona. I tyle. Podmianki wody robimy raz w tygodniu na wode odstana - sa bardzo wrazliwe na chlor. Lumbriculuski w warunkach hodowlanych rozmnazaja sie przez podzial. Od zalozenia hodowli do pierwszych zbiorow musi minac 3-4 tygodnie zeby robaczki zdazyly sie namnozyc. Nie wolno karmic ryb tylko lumbriculusami nawet najlepiej karmionymi, dieta musi byc urozmaicona Smile.

Kupic to w Polsce mozna w dwojaki sposob. Niemiecka firma IchthyoTrophic (tylko hurt, minimalne zamowienie to 1kg robakow) badz polski Prokarm z Sosnowca (tez hurt ale mozna kupic mniej, bo sprzedawane sa juz na takie popularne, porcjowe woreczki).

Generalnie hoduje badziewiaki juz 2 miesiace i ja jestem zadowolony, i one - a lepszego sposobu do podkarmienia samic przed tarlem poki co nie znalazlem Big Grin.
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Lubriculus variegatus - idealny pokarm do wlasnej hodowli. - przez catfish_dude - 04-12-2011, 09:59 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości