• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [576l] Peru i nie tylko

#1
Akwarium: 160x60x60
Oświetlenie: 2 x LED
Filtracja: EHEIM PRO3 2075
Ogrzewanie: grzałka 300W
Podłoże: piasek gradacja: 0,8-2,00 mm
Woda:
ph: 7,3  TWO: 16
Rośliny:
echindorus maior, echindorus bleheri, echindorus uruguayensis, vallisneria spiralis, vallisneria americana, pistia stratiotes, ceratopteris cornuta, limnobium laevigatum
Obsada:
1+2 akara pomarańczowopłetwa (aequidens rivulatus)
1+2 pielęgnica miodowa (herotilapia multispinosa)
19x błyszczyk parański
4x platydoras costatus
4x (2+2) zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.)


Opis:
Akwarium wystartowało początkiem lipca b.r., ale do jego realizacji przygotowywałem się od końca zeszłego roku gromadząc sprzęt, dekoracje i pielęgnując młode akary w małym zbiorniku.
Z założenia miał to być obszerny zbiornik dla akar, a skoro tak, to postanowiłem dołożyć towarzystwo rodem z Peru o podobnych wymaganiach termicznych i chemicznych wody. Wyjątkiem są pielęgnice miodowe pochodzące z CA, którym ciasno już było w przepełnionym akwarium z zebrami i wraz z akarami znalazły nowy dom. Jak na razie połączenie to okazało się bardzo dobre. Początkowo pomiędzy pielęgnicami dochodziło do poważniejszych utarczek, jednak wiązało się to z zasiedlaniem zbiornika i wytyczaniem granic rewirów. Obecnie oba gatunki podzieliły zbiornik na pół i starają się nie wchodzić sobie w drogę. Zarówno akary jak i miodówki natychmiast przystąpiły do tarła. W obu przypadkach samce odbywają je naprzemiennie z dwoma samicami. Jako ławicę urozmaicającą akwarium wybrałem błyszczyka parańskiego z uwagi na jego pochodzenie jak i wielkość oraz mocną budowę ciała. Co ciekawe po jedynym incydencie kiedy to samiec akary pożarł jednego błyszczyka, od kilku tygodni jest spokój, a pielęgnice (czy to podczas tarła czy nie) zupełnie ignorują błyszczyki. Obsadę uzupełniają popularne "glonojady" oraz rzadko widoczne sumy platydorasy skutecznie wyjadające wszelki dość liczny narybek obu gatunków pielęgnic.
Jako tło akwarium zastosowałem aquaterra rainforest. Ponieważ jednak było trochę za krótkie, dorobiłem ze styroduru narożnik imitujący pień drzewa. Wlot filtra umieściłem za tłem jednocześnie zapewniając niezbędną cyrkulację wody, tak aby za tłem nie było zastojów. Wylot filtra wychodzi przez otwór zrobiony w tle.  
Do wystroju zbiornika użyłem otoczaków, korzeni oraz dużego kawałka lignitu. Całość urozmaicają liście buku, dębu i szyszki olchowe wzbogacając wodę o niezbędne garbniki.

Poniżej film przedstawiający akwarium:





Uprzejmie zapraszam do komentowania i dyskusji.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
[576l] Peru i nie tylko - przez Lestat - 01-09-2016, 11:01 AM
RE: [576l] Peru i nie tylko - przez Lestat - 01-09-2016, 20:10 PM
RE: [576l] Peru i nie tylko - przez piotrK - 01-09-2016, 20:18 PM
RE: [576l] Peru i nie tylko - przez Lestat - 01-09-2016, 20:57 PM
RE: [576l] Peru i nie tylko - przez piotrK - 01-09-2016, 21:50 PM
RE: [576l] Peru i nie tylko - przez Lestat - 07-09-2016, 19:34 PM
RE: [576l] Peru i nie tylko - przez Sloma - 08-09-2016, 00:19 AM
RE: [576l] Peru i nie tylko - przez Lestat - 08-09-2016, 08:33 AM
RE: [576l] Peru i nie tylko - przez sensej - 10-09-2016, 16:57 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości