• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dwa nowe gatunki Amphilophus

#7
(20-11-2013, 15:28 PM)Dawid napisał(a): Wydawało mi się, że gdzieś czytałem, że widywano "mieszane pary" w naturze. Ale nie chciałbym wprowadzać zamętu, najpierw musiałbym to znaleźć (mogło mi sie też pomieszać, i chodziło w tekście o inne gatunki).
Raczej nie dotyczyło to gatunków z jezior kraterowych. Według opisów praktycznie każdy gatunek wybiera inne miejsce do odbycia tarła. Mieszane bywają, owszem, pary o różnym ubarwieniu (np. pasiaste ze złotymi), ale w obrębie tego samego gatunku.

(20-11-2013, 15:28 PM)Dawid napisał(a):
Cytat: Rolą akwarystów jest utrzymanie wszystkich form osobno.

Niektórzy trzymają razem, np. Willem Heijns.
Willem trzymał (niestety nie ma już akwariów) razem dwa zupełnie różne gatunki z j. Apoyo: wszystkożerne, mocno zbudowane i osiągająca duże rozmiary A. chancho i smukłe, mniejsze i drapieżne A. zaliosus. Niemniej z katalogu CRC dowiedziałem się, że samiec A. zaliosus wytarł się w akwarium W. Heijnsa z samicą pewnej odmiany A. citrinellus, i to pomimo obecności samic jego własnego gatunku w tym samym zbiorniku. Dopiero po usunięciu "cytrynówek" samiec "strzały" zajął się swoimi samicami.

Dlatego podtrzymuję to, że każdy gatunek należy trzymać osobno, nawet w dużych akwariach. Przez lekkomyślność w początkowej fazie hodowli cytrynówek do dziś zdarza się kłopot z rozpoznaniem tego, co pływa w naszych akwariach (w większości mowa o krzyżówkach A. citrinellus z A. labiatus, zwłaszcza jeżeli są sprzedawane jako ten drugi gatunek).
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Dwa nowe gatunki Amphilophus - przez piotrK - 03-11-2013, 21:58 PM
RE: Dwa nowe gatunki Amphilophus - przez Dawid - 17-11-2013, 15:58 PM
RE: Dwa nowe gatunki Amphilophus - przez piotrK - 17-11-2013, 17:14 PM
RE: Dwa nowe gatunki Amphilophus - przez Dawid - 20-11-2013, 15:28 PM
RE: Dwa nowe gatunki Amphilophus - przez piotrK - 20-11-2013, 18:13 PM
RE: Dwa nowe gatunki Amphilophus - przez Rysiek - 17-11-2013, 17:36 PM
RE: Dwa nowe gatunki Amphilophus - przez Rysiek - 18-11-2013, 17:54 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości