• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [64L] Stiphodon

#1
Trochę historii zbiornika.

Akwarium zostało sklejone przeze mnie ponad rok temu, a moim głównym założeniem było to, by trzymać w nim sumiki z Ameryki Południowej (Centromochlus perugiae). Niestety z braku dostępności tychże ryb postanowiłem, że zakupie coś innego.

Tak oto do mojego akwarium trafiła parka Pielegniczek Ramireza, które po 24h od przybycia się wytarły, a po kolejnych 48h już były martwe...

Zrażony pielęgniczkami zacząłem szukać ryb z płytkich wód i pomyślałem o T. leerii (Gurami mozaikowe). Ryby te ładnie rosły, lecz przy ok. 7cm stanęły ze wzrostem i doszedłem do wniosku, że jednak czas przerzucić je do czegoś wyższego.

Potem trafiła tutaj parka Betta ocellata. Parka dogadywała się dobrze (przez jakiś miesiąc) do pierwszego tarła. Tarło się nie udało, samcowi odbiło i były momenty, gdy czasem samicy nie dawał w ogóle spokoju. Wymiary akwariun nie pozwalały na stworzenie odpowiedniej ilości kryjówek zachowując za razem dużo wolnego miejsca do pływania. Doszedłem do wniosku, że lepiej je oddać komuś, kto zapewni im lepszy dom.

Stanąłem przed trudnym wyborem- Czy akwarium ma iść do likwidacji, czy też robie coś nowego, nietuzinkowego?

No więc zdecydowałem, że pozostanę przy Azji, ale trochę innej w porównaniu do tych, które miałem dotychczas.

Planuje robić akwarium o szybkim nurcie, a główną jego atrakcją mają być Stiphodony (jeszcze nie wiem jakie).

Stiphodony wydają się bardzo dobrym wyborem, bo zbiornik ma dużą powierzchnie dna, ale jest niski, przy czym nie stanowi to problemu bo planowane ryby są przywiązane do dna

Dlaczego ten projekt miał być tajny? Bo doszedłem do wniosku, że lepiej nie pokazywać zbiornika, póki nie zamieszkają w nim ryby ( nie byłem pewien, że ostatecznie będę je mieć).

A dlaczego go jednak pokazuje? Nie wiem. Może dlatego, że mi się podoba ten zbiornik? A może dlatego, że już mieszka tutaj stado pięknych krewetek i nawet gdybym nie dostał babek, to akwarium już samo w sobie jest ciekawe?

Nie ważne... Chce go Wam pokazać i już Tongue

Dane techniczne:

Akwarium: 80x40x20cm
Filtracja: Aquael Fan 1 plus. Niedługo wymiana na Aquael CIRCULATOR 1100
Oświetlenie 18W T8 6500K

Podłoże Piasek z domieszką żwirku rzecznego
Dekoracje Otoczaki o róznej wielkości (1-20cm)
Roślinność Nurzaniec - jakiś najzwyklejszy

Obsada ok. 30 krewetek Neocaridina heteropoda (wiem, że to stara nazwa, ale jeszcze się nie umiem przestawić)

+ Planowane ok. 15sztuk Stiphodon

Zdjęcia

Po zalaniu
   
   

Woda się już wyklarowała. Zdjęcia z dzisiaj
   
   
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
[64L] Stiphodon - przez Pley - 21-04-2013, 23:47 PM
RE: [64L] Stiphodon - przez locdog - 22-04-2013, 00:20 AM
RE: [64L] Stiphodon - przez polak.krk - 22-04-2013, 00:22 AM
RE: [64L] Stiphodon - przez locdog - 22-04-2013, 00:30 AM
RE: [64L] Stiphodon - przez qbsztyk - 22-04-2013, 09:08 AM
RE: [64L] Stiphodon - przez adam5454 - 22-04-2013, 14:04 PM
RE: [64L] Stiphodon - przez Adrian - 22-04-2013, 14:33 PM
RE: [64L] Stiphodon - przez Kierowca Bombowca - 22-04-2013, 16:47 PM
RE: [64L] Stiphodon - przez piotrK - 22-04-2013, 23:25 PM
RE: [64L] Stiphodon - przez filas - 22-04-2013, 23:33 PM
RE: [64L] Stiphodon - przez Pley - 22-04-2013, 23:37 PM
RE: [64L] Stiphodon - przez deviles - 24-04-2013, 22:05 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości