• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Jakie średnice rur w kominie?

#1
Witam, potrzebuję dośc pilnej i rzetelnej porady w temacie średnic rur jakie zastosować w kominie akwarium.
Akwarium 3250l- 360x120x75. Zbiornik będzie stał w rogu pokoju i bezpośredni dostęp będzie tylko do przedniej i prawej bocznej szyby stąd aby nie utrudniać sobie życia zapadła decyzja o zrobieniu jednego komina. Komin będzie po prawej stronie i będzie wielkości ok 20x40-50cm. Oczywiście długość po tylnej szybie akwarium. W kominie będą znajdowały się koniecznie dwa wyloty (dwie pompy), jedna rewizja i dwa spływy. I tu pytanie czy jest sens robić dwa spływy czy wystarczy jeden. Z wstepnych założen akwarium będą obsługiwały dwie pompy 6000l lub dwie 8000l (lub 6+8, ale to już bez większej różnicy) stąd wyloty będą na rurach 40mm średnicy. Jakie dać rury na spływie i rewizji? Wystarczą też po 40mm czy dać dla bezpieczeństwa 50mm? Wtedy wyszłoby 5 dziur--> dwa wloty 40mm, rewizja 50mm i dwa splywy 50mm. Myślę że chyba lepiej dać większe średnice rur i później redukować przepływ zaworami niż dać za małe i się martwic, ale jakby nie było nie mam żadnego doświadczenia w sumpach/kominach i stąd moja prośba o pomoc. Sprawa jest dośc pilna. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Jakie średnice rur w kominie? - przez jaciek - 14-03-2013, 20:13 PM
RE: Jakie średnice rur w kominie? - przez novi - 14-03-2013, 20:24 PM
RE: Jakie średnice rur w kominie? - przez jaciek - 14-03-2013, 20:32 PM
RE: Jakie średnice rur w kominie? - przez maskotus - 14-03-2013, 21:35 PM
RE: Jakie średnice rur w kominie? - przez Janusz1966 - 14-03-2013, 20:35 PM
RE: Jakie średnice rur w kominie? - przez novi - 15-03-2013, 09:33 AM
RE: Jakie średnice rur w kominie? - przez jaciek - 15-03-2013, 11:22 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości