• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Chory świeży zbiornik - padające Ryby .

#18
Minelo juz troche od tej katastrofy ale nie na tyle dlugo by zbiornik zmienil sie biochemicznie o 180 stopni . Doszedlem do kilku wnioskow ktore mogly to spowodowac . Niestety wszystkie w jakims stopniu obciazaja akwaryste wina czyli mnie . 
Mianowicie :
1 ryby 
- ryby zamowione w sklepie stacjonarnym ale odebrane zaraz po dostaczeniu z hurtowni ( dystrybutora czy jakos tak ) .BLAD  Przejechaly pol Polski , przelezaly w workach jeszcze kilka godzin ( 2 moze 3 ) . Spakowanie 40 kirysow w nawet pokazny worek chyba jednak podtrulo ryby amoniakiem ale nie na tyle groznie by pasc w ciagu kilku dni czy dac objawy typu zaczerwienienie skrzeli czy plam na ciele , chociaz Ruki zauwazyl na filmie szybszy oddech u ryb . 
2. Aklimatyzacja 
po przywiezieniu do domu aklimatyzacja fakt trwala kilka godzin ( ok 4 - 5 ) woda w pojemniku uzupelniana co ok 20 minut srednio w ilosci szklanki ( ok 200 ml ) ale o ph ok 7,2 -7,4 . Woda z worka z amoniakiem i podwyzszenie ph dolewkami .
Niestety nie sprawdzilem ph wody w worku a podejrzewam ze bylo ok 6 a moze nawet ponizej . Blad Moj za szybko i nie kropelkowo . 
3. Woda 
- w zbiorniku woda to ok 70% ro i 30% kran o kh 1(naciagane 2 ) i gh ok 6 wg Jbl testow,  ze stala dolewka tylko z Ro .Bardzo rzadkie podmiany ( raz na 3 - 4 tygodnie ) . Akwarium otwarte wiec dosc spore parowanie co w efekcie prowadzi do dalszego rozcienczania wapnia i magnezu w jakims stopniu . Zbiornik swiezy ma dopiero miesiac gdy wpuszczam ryby w znacznej ilosci . Blad braku podmian w swierzym zbiorniku 
Prowadzi to do skokow ph dzien - noc o wartosci rzedu od 0,4 do nawet 0,6  ph ( szytowy skok ph byl z 7,4 do 6,8 ) - brak buforu ( kh ) w wodzie Blad brak stalych parametrow . 
4 . Korzenie 
 niestety ani nie wymoczone ani w zaden inny sposob nie preparowane przed zalaniem zbiornika po za myciem zimna woda  . Dziwne wykwity , grzyby pojawiajace sie  Bog wie co  mogly one oddac do wody . Te korzenie Mangrowca przeciez zanim trafia do nas to pol swiata moga przejechac , moga lezec na stosie gdzie szczury , myszy itd itp  robia sobie obozowiska . Daje reke ze nikt sie nie piesci z kawalem drewna 130 cm dlugim , 30kg wagi . Blad -trzeba bylo zapytac jak  i co zrobic .
5 . Zarybienie 
Wpuszczenie ok 70 ryb nawet malych i nawet do ok 600 litrow netto wody przy slabej biologi jeszcze napewno odcisnelo swoje pietno na parametrach nh3/4, no2 . Blad  .

1+2+3+4+5 czyli kumulacja w jednym czasie  doprowadzila do tego ze padly najslabsze osobniki i te najbardziej wrazliwe . 
Straty to 6 ( z 6 )  Ramirezek , 38 ( z 40 ) Corydoras Metae , 4 ( z 30 ) Drobnoustek , 3 albo 4 ( z 45 ) Pristelki . 
Zapewne pojedynczo zaden z tych czynnikow by nie mial az takiego wplywu na zbiornik ale w polaczeniu okazalo sie to zabojcze . O dziwo nie padl zaden Otosek z 15 ktore mam . 
No coz , nie wiem czy to tak bylo na 100000  % ale juz drugi tydzien zero zgonow . 
Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie , pospiech i myslenie ze swiezy zbiornik da rade to nie tylko blad a wielblad i to z 5 garbami u mnie . 
Podmiany wody , ustabilizowanie parametrow i wydaje sie ze wszystko sie unormowalo .
350 LITROWA ZUPA RYBNA SA .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Chory swierzy zbiornik - padajace Ryby . - przez Ruki - 23-05-2023, 23:54 PM
RE: Chory świeży zbiornik - padające Ryby . - przez Rivulatus darek - 08-06-2023, 23:37 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości