• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Chory świeży zbiornik - padające Ryby .

#14
Mam nowa teorie ktora mi wpadla do glowy po odpowiedzi Rukiego a mianowicie o pytanie o tlen . 
Nie wiem na ile moj tok myslenia jest prawidlowy i tu prosba do lepszych chemikow akwariowych niz ja o ocene . 
Mianowicie akwarium jest swierze i z zalozenia mialo miec miekka wode czyli Gh nie przekraczajace 10 , mieszane RO z kranem ( 70% ro i 30% kran). 
Automatyczna dolewka jest tylko z czystego RO w mysl zasady ze odparowuje tylko H2O a cala reszta kumuluje sie w zbiorniku . 
Mam tu male ale , czyz rosliny, ryby nie pobieraja z wody wapnia i magnezu itd ? Zapewne tak . Parowanie na powierzchni 250x55 jest spore bo 
zbiornik jest odkryty a rzadkie podmianki powoduja iz w tym zbiorniku po miesiacu wlasciwie mamy juz nie 70 do 30 a 90 do 10 stosunek RO do kranu . Jony dodatnie wapnia i magnezu zostaja po prostu " zuzyte " co doprowadza ryby do stresu oxydacyjnego . Do tego dodalem jeszcze purigen czyli "utleniacz" by pozbyc sie garbnikow  [Obrazek: oklasky.gif] . Zbiornik swierzy wiec nie ma jeszcze organiki ( DOC ) i nie ma wegla do utleniania . 
Ryby niedosc ze ze sklepowych warunkow , tak jak kolega napisal wyzej , pewnie z gh 15  weszly na gh ok 6 to jeszcze zostaly codziennie potraktowane czysta RO . To wszystko razem , jalowa woda plus purigen , ryby nawet zdrowe ale jednak po stresie z transportu doprowadzilo je do oslabienia na tyle mocno ze padaly kolejno . Stad tez mozna by wytlumaczyc brak zmian chorobowych na zewnatrz . Nie bylo to zatrucie amoniakiem strikte chociaz w tak swierzym zbiorniku jakis tam poziom Nh3/4 napewno jest chodz niewykrywalny dla testow to tez mogl sie dolozyc do smiertelnosci . Generalnie moja diagnoza ( dupa nie akwarysta ) ogolne wycienczenie ryb a w zasadzie wykonczenie . 
Przykre ale calkiem mozliwe . 

Ps. a tak na marginesie miernik ORP lezy od paru lat w szafie .
350 LITROWA ZUPA RYBNA SA .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Chory swierzy zbiornik - padajace Ryby . - przez Ruki - 23-05-2023, 23:54 PM
RE: Chory świeży zbiornik - padające Ryby . - przez Rivulatus darek - 27-05-2023, 17:26 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości