• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dobór oświetlenia.

#4
Jeśli chcesz dobrego oświetlenia pod rośliny, potrzebujesz belki, która widmo światła ma zbliżone do wykresu aktywności chlorofilu.
Zatem wszystkie belki oparte na samych diodach 6500K-8000K będą dobre w zakresie koloru niebieskiego szczególnie dla chlorofilu typu a - 430nm.
Oświetlenie takie jednak jest praktycznie całkowicie pozbawione koloru czerwonego, a roślonom potrzebne 640-665nm.

W swoich zbiornikach mam 6500K, 8000K, FS, taka kombinacja pozwala ładnie zagęszczać się niewymagającym roślinom, choć akurat na tym mi nie zależy, bo mam samą Tanganikę i 50W belki DIY są ustawione na połowę mocy w 725-750l zbiornikach.
Proste rośliny typy kryptokoryny czy nawet rogatek ładnie rosną na tubie Aquaela sunny (13W chyba było w zestawach sprzed kilku lat w zbiorniku 105l), świeci już u mnie 2 lata, wcześniej zbiornik stał u teścia, nadal daje bardzo dużo światła.
Z tymi tubami mam trochę doświadczenia, zakładałem też kiedyś 240l wujkowi z plant + sunny, dają sporo, dobrego światła, rośliny rosną nieźle. 

Opisy belek typu Sinkor są pisane przez bajkopisarzy. Nie piszę, że jest to zła belka, bo opinie ma dobre (sam nigdy nie miałem z nimi kontaktu), jednak jeśli widzę, że dla 40W w smd belka daje 7413lm (tym bardziej W:R:B), to wiem, że to bajka. Podejrzewam, że lampa daje 3500-4500lm, ale to nie lumeny dla roślin są ważne, bo lumeny są dla oka Wink 
IMO jednak diody w tej belce dobrane są nieźle, bo mamy stosunek 3:2:1 (W:R:B).
Czyli na 3 białe (pewnie 6500K) mamy 2 czerwone (pik 630nm?) i 1 niebieską (pik 460nm?), co powinno przekładać się na dobry wzrost i niezłe zagęszczanie się roślin.
[-] Post LukaszW85 otrzymał 2 Lubię to od:
  • Imperator, mimo12
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Dobór oświetlenia. - przez Imperator - 14-06-2022, 22:05 PM
RE: Dobór oświetlenia. - przez mimo12 - 14-06-2022, 23:08 PM
RE: Dobór oświetlenia. - przez Imperator - 14-06-2022, 23:29 PM
RE: Dobór oświetlenia. - przez LukaszW85 - 15-06-2022, 08:14 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości