• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: czerwieniaki - czarny PR czy cisza przed burzą?

#43
dzisiaj zakończyłem półroczny eksperyment z czerwieniakami w akwarium towarzyskim (długość 2m, ok 450 l, bardzo dużo roślin)

przypominam - najpierw było 5 młodych czerwieniaków, wbrew ostrzeżeniom tutejszych znawców nie atakowały innych gatunków np. bystrzyków ozdobnych czy brzanek sumatrzańskich, ale atakowały siebie. Czwórka zamordowała piątego, potem "czwarty" był prześladowany, siedział w kąciku i chyba z tych nerwów dostał bloat, tzn. był przed śmiercią niemrawy i napęczniały jak balon

kiedy zostały trzy, "trzeci" - dawniej prześladowca - stał się ofiarą prześladowaną przez dwójkę, która czasami składała jajeczka (ale to chyba były dwie samice? bo nigdy nic się nie wykluło)

odłowiłem tego "trzeciego" do rezerwowego akwarium w nadziei, że przemoc w akwarium towarzyskim się skończy, ale niestety kiedy zostały dwa, nagle się pokłóciły, choć wcześniej wiele miesięcy żyły w znakomitej komitywie jako "para"

oddałem więc wszystkie trzy, bo przykro było patrzeć jak "drugi" siedział w kąciku, stracił zupełnie kolory, szybko oddychał i nawet bał się wypływać na karmienie

pływają teraz - już u nowego właściciela - w stadzie ok. 10-12 czerwieniaków, więc agresja mam nadzieję będzie rozłożona, ale może znowu zacznie się mordercza wyliczanka?

u mnie zawsze kiedy było N czerwieniaków, to N-1 prześladowało ostatniego, poczynająco od N=5, a kończąc na N=2, przy czym im mniejsze było N, tym bardziej prześladowania stawały się metodyczne i brutalne
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: czerwieniaki - czarny PR czy cisza przed burzą? - przez polishreporter - 30-07-2022, 19:12 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości