• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Leczenie żyworódek z objawami białego nalotu

#1
Siemka,

Trapi mnie pewien problem w baniaku żyworódek.

Najpierw trochę techniki:

Baniak 70x27x34 h, co daje niecałe 65l
Jak długo zbiornik funkcjonuje - 1,5 roku w tej formie, przenoszony w kwietniu z miejsca na miejsce, więc wtedy mógł trochę się zdestabilizować
Wyposażenie zbiornika (filtracja itp.) - filtr hamburski w narożniku obrabiany fan-1, grzałka, baniak zarośnięty roślinami, trochę kamieni, małych korzeni
Obsada - Endlery, limki
Parametry wody:
ph - ciężko powiedzieć przy moich testach (bliżej 7,5) teoretycznie koło 7,1, ale muszle po zatoczkach i kamienie mogą trochę podnosić
GH - 20...
NO2 - 0
NO3 - lekko powyżej 0
Częstotliwość i wielkość podmian wody - raz na tydzień 10-20 l
Jak przyrządzasz wodę do podmian - kranovit
Czym ryby są karmione oraz jak często - dieta mieszana - pokarmy suche roślinne i zwierzęce, mrożonki, łącznie ze 20 różnych pokarmów.

Objawy chorej ryby - biały nalot na płetwach (głównie ogonowej) i ciele (głównie w tylnej części), lekko złożona płetwa ogonowa, ryby zakażone normalnie jedzą, czasem mają epizody, że trzymają się osobno i więcej odpoczywają.
   
Chore na ten nalot są tylko Endlery. Początkowo były to same samice, które były mocno atakowane przez liczniejsze samce (zaczęło się ich rodzić więcej niż samic), a plamki ładnie znikały po kilku dniach od wzmożenia zainteresowania samców samicami, więc myślałem, że to kwestia uszkodzenia skóry w wyniku prób zapłodnienia.
Bodajże pod koniec lipca do zbiornika trafiły limki z 1,5 miesięcznej kwarantanny. W sierpniu na limce pojawiła się taka żółto - różowa, odstająca narośl (ryba w centrum, narośl przy ogonie):
   
Podejrzewając chorobę grzybiczą przeleczyłem Mycoforte i Omniforte, narośl w ciągu 1,5 tygodnia zniknęła całkowicie, nie zostawiając śladu. Jednak plamy na samiczkach Endlera pozostały niewzruszone. W tym czasie objawy zaczęły się pojawiać u większej ilości samic oraz pierwszy raz u jednego samca. Starając się wyłuskać z internetu, co to może być, najbliżej były niektóre objawy fleksibakteriozy, zastosowałem więc polecane przez kogoś z neta na tą chorobę Bactoforte. I nic.

Pytałem veta, ale u mnie w mieście nikt nie zajmuje się rybami.
Udało mi się odłowić jedną z samic, z największymi objawami i wsadzić przy nadarzającej się okazji pod wątpliwej jakości obrazu mikroskop stereoskopowy i z moimi żadnymi doświadczeniami w badaniu tkanek organicznych zrobić kilka zdjęć białych nalotów na płetwie ogonowej. Pod rybą jasnoszara podkładka.
   
   
   
   
   
Biała tkanka to ten nalot, widoczne są też pojedyncze ciemne kropki - nie mają one widocznych żadnych rzęsek, czy witek. Ryba świeżo po eutanazji trafiła pod obiektyw - nic się nie ruszało z tych zmian skórnych pod mikroskopem.

Chciałbym Was prosić o pomoc w rozpoznaniu i ewentualnym dopasowaniu leczenia.

Pozdrawiam,
Maciek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Leczenie żyworódek z objawami białego nalotu - przez mimo12 - 01-10-2021, 20:54 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości