• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wzmocnienie podłogi i podparcie stropu DIY

#1
Słowem wstępu, latem ubiegłego roku udało mi się okazyjnie kupić zbiornik 720 l wraz z stelażem, sumpem i zbiornikiem na dolewkę. Remontując obecnie ten dom i konsultując swoje wątpliwości z tatą, który się w nim wychował doszliśmy do wniosku że warto by było wzmocnić miejsce ustawienia akwarium.

W tym wpisie przedstawie etap prac który już mam za sobą - wzmocnienie podłogi.

Zaczynając przedstawię stan początkowy:
- dom podpiwniczony z przełomu lat 50 i 60 tych,
- strop wykonany (sądząc po wierceniu w stropie)  następująco: warstwa betonu ok. 2 cm, cegły dziurawki, warstwa betonu, całość przewierciłem przypadkowo wiertłem 15 cm,
- w tym zatopione są w jakiś odstępach belki dwuteowe tzw tregle i być może jakieś zbrojenie pomiędzy nimi (co widziałem rozbierając i odbudowując garaż doklejony do domu)
- na stropie prostopadle do belek wymurowane są z cegieł takie jakby "grzebienie" szczerze powiedziawszy nie wiem w jakim celu,
- na tym leży szlaka i podłoga z legarami, odeskowana.
   

Kolejno zdarłem deskowanie, wybrałem szlakę, obciąłem legary podłogi, wymiotłem parcele pomiędzy "grzebieniami" (patrz zdjęcie), wylałem na nie wylewkę samopoziomującą.
Tu widać wspomniane "grzebienie" i legary podłogi po ich obcięciu
   

Następnie osadziłem na kołki podpory regulowane PB-02 firmy (sorry za product placement) Buzon, a na nich oparłem kantówkę 10 x 10 cm
   

Ponieważ pracę wykonywałem sam, chcąc oszczędzić sobie zachodu szlaka wróciła na swoje miejsce. Całość nakryłem sklejką 24 mm i skręciłem razem.
   

Teraz czeka mnie "tylko" skończyć remont pokoi, odgracić piwnicę - przynajmniej pomieszczenie pod salonem i podstemplować strop pod akwarium.

Na koniec podsumowanie odnośnie zastosowanej "technologii":
- podpory są z gwintem i pozwoliły mi łatwo wypoziomować belki,
- obciążenie niszczące dla jednej podpory to według producenta 1673 kG przy współczynniku 2,5 to daje nośność użytkową 669,2 kg,
- rozstaw podpór to 60 cm pomiędzy ich środkami wynika to z tych parceli i chęci dania więcej podpór niż mniej,
- przekrój belek 10 x 10 wynikał z tego że to najszerszy wymiar jaki może przyjąć podpora oraz tyle mogłem na wysokość najwięcej osadzić.

Na koniec zdjęcia podpór regulowanych
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Wzmocnienie podłogi i podparcie stropu DIY - przez el_polako - 07-02-2021, 21:16 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości