• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oddzielenie fragmentu powierzchni przed roślinami pływającymi

#8
(01-12-2020, 18:34 PM)Goran napisał(a): Co prawda nie mam rzęsy i przy skimerze  pewnie miał nie będę, ale miałem problem z pistią,  która jak na złość ustawiła się po środku akwarium od przedniej do tylnej szyby odcinając pół tafli od skimera.  Rozwiazalem to tak, że do cieniutkiej żyłki wędkarskiej  przywiazalem na końcach przyssawki i oba końce przykleilem do tylnej szyby obejmująć żyłką pistie.  Tak wiem, że rzęsa  się na żyłce nie zatrzyma, ale wszystkie większe roślinki jak najbardziej.
Żyłka to dobry patent - zdecydowanie mniej rzucający się w oczy niż wężyk. Ale przy bystrym nurcie z deszczownicy rzęsa nie da rady. Podobnie rzecz się ma z Filantusem mimo że ma już w miarę rozbudowy system korzeniowy ale wciąż wysokość z korzeniem nieduża. Nie sprawdzałem tego z salwinią.

Różnica między żyłką a wężykiem przy wspomnianych większych roślinach pływających (limnobium i pistia) jest jedynie taka, że przy żyłce trzeba częściej kontrolować ich rozrost. Odpowiednio gruby wężyk jest w stanie ograniczyć (nie wyeliminować, ale ograniczyć) rozprzestrzenianie się rozłogów, czego żyłka nie zapewnia w ogóle. Ale żyłka ma ten walor, że jest praktycznie niewidoczna. 

Kiedyś widziałem jak ktoś używał takiego pływającego karmnika po to, aby ograniczać zasięg pływających. Ale poza tym że to widziałem to nic więcej nie mogę powiedzieć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Oddzielenie fragmentu powierzchni przed roślinami pływającymi - przez michal_kov - 02-12-2020, 10:33 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości