• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dicrossus filamentosus - rozmnażanie

#1
W połowie czerwca trafiła do mnie grupka Dicrossus filamentosus. Ryby podobno z odłowu, niestety sprzedawca nie znał szczegółów. Ryby faktycznie były różnej wielkości i nie chciały przyjmować pokarmu innego niż żywy. Są to jakieś poszlaki, ale głowy sobie uciąć nie dam jakie jest faktycznie pochodzenie ryb.


Importer przystosował ryby do życia w kranówce. Ja na początku stworzyłem im takie same warunki. Potem w ciągu miesiąca małymi podmianami doprowadziłem warunki wodne to takich, jakie panują w ich naturalnym środowisku. Obecnie pływają w czystym RODI (bez minerlizacji), KH/GH niemierzalne, przewodność 10-20 uS, temperatura około 27C, pH około 5,5. Woda jak to w BW mocno wybarwiona. Piaszczyste podłoże, bardzo dużo drewna, liści, szyszek i detrytusu (trzymam "syfek", nie odmulam zbiornika). Z roślin jedna amazonka i 3/4 lustra zarośnięte limnbium i pistią. Podmiany raz na 3-4 tygodnie.


Ryby trafiły do mnie bardzo młode, w wieku uniemożliwiającym rozróżnienie płci. Teraz już dorosły i okazało się, że mam 2 samce i 4 samice. W akwarium są same, bez gatunków towarzyszących. Zbiornik niewielki, 100L pojemności, dno 80x40.


Kilka dni temu jednocześnie dwie samice postanowiły przystąpić do tarła. Obrał rewiry w przeciwległych rogach zbiornika i tam złożyły ikrę. Cała reszta grzecznie pochowała się i nie przeszkadza (mają dużo kryjówek w zbiorniku). Nie obserwuję silnej agresji wewnątrzgatunkowej. Samice przeganiają inne ryby, ale nie są to ostre walki a poziom stresu nie wydaje się wysoki. Rewiry samic są dość skrupulatnie respektowane przez pozostałe zwierzęta, więc do utarczek dochodzi rzadko i najczęściej ograniczają się one do mowy ciała, bez pogoni i kontaktu fizycznego.


Dwa dni temu z ikry wylęgły się larwy. Wbrew temu co czytałem o tym gatunku, samice nie kopią dołków w podłożu, nie przenoszą też larw kilka razy dziennie. Larwy zostały "przyklejone" do korzeni od ich spodniej strony i trzymają się tego samego miejsca od momentu wylęgu. Samice cały czas je poprawiają i czyszczą, ale nie przenoszą w inne miejsca. Potwierdzam natomiast wybarwienie płetw brzusznych i odbytowych samic do koloru czerwonego. Również wzór na ciałach samic się zmienił - od początku tarła obydwie mają jednolity ciemny pas zamiast szachownic.


Dzięki uprzejmości jednej z samic, która ulokowała stado larw blisko szyby, mam przyjemność obserwować ich rozwój. Co ciekawe, samica kompletnie się mną nie przejmuje i nie wykazuje oznak zaniepokojenia kiedy zbliżam się do jej gniazda na odległość dosłownie kilku centymetrów (co prawda przez szybę, ale zawsze). Nie mam odpowiedniego sprzętu, ale dzięki doklejonej soczewce ze starego skanera do obiektywu telefonu przy pomocy taśmy, udało mi się zrobić zdjęcie larw. Nie jest najlepsze, ale mimo wszystko coś widać, więc postanowiłem się tym widokiem podzielić.

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Dicrossus filamentosus - rozmnażanie - przez tencin - 15-08-2020, 10:46 AM
RE: Dicrossus filamentosus - rozmnażanie - przez piotrK - 15-08-2020, 12:10 PM
RE: Dicrossus filamentosus - rozmnażanie - przez Papja - 15-08-2020, 12:35 PM
RE: Dicrossus filamentosus - rozmnażanie - przez tencin - 15-08-2020, 13:19 PM
RE: Dicrossus filamentosus - rozmnażanie - przez tencin - 19-08-2020, 15:19 PM
RE: Dicrossus filamentosus - rozmnażanie - przez tencin - 26-08-2020, 18:17 PM
Dicrossus filamentosus - rozmnażanie - przez -KUBA- - 27-08-2020, 01:16 AM
RE: Dicrossus filamentosus - rozmnażanie - przez Sloma - 12-12-2020, 01:04 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości