• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Kostaryka 2020 - 4 gringo i ubaw po pachy

#84
Dobra - chętnych nie ma to ja pociągnę (tfu) temat dalej Wink

Kolejny dzień naszej wyprawy nieco podzielił towarzystwo:
Łojciec i Kobus zaplanowali miejscowy wypoczynek i mam nadzieję, że coś opowiedzą o tym...
Ja i Made w samochód i strzałka w nieznane - kierunek Panama, cel - coś innego niż dotychczas Wink

Początki słabe, zjechaliśmy losowo z głównej drogi na szuter ale - znowu Rio Coronado, mało pielęgnic i tylko sieboldi. Dodatkowo mało naturalnie wyglądające miejsce, wybetonowany przejazd niczym tama z kilkoma otworami dla silniej płynącej wody. Swoją drogą ciekawe jak to wygląda w porze deszczowej kiedy spiętrzona woda może jedynie pokonać tamę tymi otworami Wink

   
   

Wracamy na asfalt, kolejny zjazd w nieznane i pierwsza rzeka napotkana to Rio Punta Mala - mała rzeczka, woda przejrzysta jednak miejsce dosyć mało komfortowe - przejazd dla pojazdów odbywał się przez nurt rzeki, spore wypłycenie a idąc w górę bardzo zacienione wąskie koryto i niemal całe dno zasypane liśćmi, pielęgnic jak na lekarstwo i znowu tylko sieboldi Wink

Jednak nie poddajemy się, zawrotka na asfalt i do kolejnego zjazdu na szuter i do jego "końca" gdzie zatrzymała nas kolejna rzeka a przeprawić się przez nią mogły jedynie większe pojazdy więc pozostało nam zaparkować na brzegu i zrewidować miejscówkę.
Odcinek niepozorny z kilkoma zabudowaniami w tle ale jak już prędzej zaobserwowaliśmy na Rio Coronado tak mała ingerencja tubylców jest czasami pomocna dla nas - na łatwo dostępnym, płaskim odcinku spiętrzają wodę budując niewielkie progi z kamieni, głównie na potrzeby prania i kąpieli Smile Takie rozwiązania mają zarówno wady jak i zalety, woda spowalnia, gromadzą się osady - to pasuje rybom, jednak psuje wizualne wrażenia, bo woda zwyczajnie jest mniej przejrzysta w takich miejscach Sad
Ponieważ nie mieliśmy jakiegoś specjalnego celu a chcieliśmy po prostu trafić na inny gatunek niż dotychczas to ta miejscówka okazała się strzałem w dziesiątkę - A. sajica i C. altifrons zdecydowanie spełniły nasze oczekiwania. Decyzja - zostajemy Smile
Oczywiście jak w większości rzek w tym rejonie obecne były również T. sieboldi, w tym jednak miejscu w mniejszej ilości.
Najliczniejsze były C. altifrons, dosyć młode osobniki przeszukujące dno. Wyróżniały się jednak od dotychczas obserwowanych pielęgnic - pływały w małych, zgranych ławicach po kilkanaście osobników, przewracały liście i jak typowe ziemki rozgrzebywały podłoże. Smile
Dla mnie niecodziennym widokiem okazała się młoda para sajica (3 minuta filmu) była tak czarna, że aż fioletowa Smile tak - niebywałe ubarwienie, które jest bardzo spektakularne w oświetleniu słonecznym i nigdy wcześniej nie obserwowałem takich kolorów u tych pielęgnic, niestety nie widać efektu na filmie.

Miłego oglądania

Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
[-] Post filas otrzymał 7 Lubię to od:
  • dzikakuna, Goran, macioch, piotrK, Ruki, stefan212020, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Kostaryka - 4 gringo i ubaw po pachy - przez filas - 21-03-2020, 15:08 PM
RE: Kostaryka - 4 gringo i ubaw po pachy - przez sbc - 21-03-2020, 15:34 PM
RE: Kostaryka - 4 gringo i ubaw po pachy - przez piotrK - 21-03-2020, 16:21 PM
RE: Kostaryka - 4 gringo i ubaw po pachy - przez tatakuby - 21-03-2020, 21:16 PM
RE: Kostaryka - 4 gringo i ubaw po pachy - przez Ruki - 22-03-2020, 01:42 AM
RE: Kostaryka - 4 gringo i ubaw po pachy - przez filas - 22-03-2020, 17:32 PM
RE: Kostaryka - 4 gringo i ubaw po pachy - przez piotrK - 22-03-2020, 17:37 PM
RE: Kostaryka - 4 gringo i ubaw po pachy - przez filas - 23-03-2020, 20:30 PM
RE: Kostaryka - 4 gringo i ubaw po pachy - przez piotrK - 24-03-2020, 11:38 AM
RE: Kostaryka 2020 - 4 gringo i ubaw po pachy - przez filas - 07-08-2022, 16:48 PM

Skocz do:


Browsing: 2 gości