• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [650L] Strefa przejściowa jeziora Malawi - początek przygody.

#4
Dziękuję Panowie za odzew Smile

Mbuna to nie dla mnie, za dużo kamieni i za ciężkie jak na moją psychikę Smile  Chciałem lżejsze w odbiorze akwarium w którym ryby będą główną i jedyną ozdobą a wystrój jak najmniejszy, tylko taki jakiego same ryby mogą potrzebować. Dla mbuny musiałbym gruzowisko robić a to nie o to mi chodziło. Poza tym malawijska mbuna zawsze jawiła mi się jako tłum ryb pływających bez ładu i składu - bo takie akwaria z Malawi zazwyczaj widywałem.
Malawi nie jest popularne, to fakt... ale to chyba po prostu kwestia sporych ograniczeń tego biotopu. Przede wszystkim litraże akwariów muszą być większe, niż większość amatorów akwariów może sobie pozwolić.

Bernardzie, ciężko mi polemizować z Twoją wiedzą i doświadczeniem. Na swoją "obronę" powiem, że obsada była konsultowana w szerszym gronie na forum klubu Malawi i jest zgodna z obecnymi trendami w doborze ryb z grupy non-mbuna.
Niemniej ten a nie inny gatunek Lethrinops trafił do akwa troszkę przypadkiem w ostatniej chwili, bo w TanMalu robili "czyszczenia magazynów" i była okazja taką małą grupkę kupić bardzo tanio - zaryzykowałem więc bo ten gatunek podobał mi się od dawna. Z innej strony wielu forumowiczów pisało, że albus potrafi o siebie zadbać i o ile nie ma za sąsiada np. protomelasów lub agresywniejszych aluonocar, to powinien dobrze funkcjonować. Przekonam się za jakiś czas na własnej skórze.
Poza tym ryb w moim akwarium jest za dużo jeśli myśleć o docelowym układzie, w przyszłości jakąś redukcję trzeba będzie wykonać. Redukcja samców tetrastigmy i tak będzie konieczna (bo na dziś widzę 5 samców na 7 ryb posiadanych), więc kiedyś zrobi się miejsce na powiększenie stadka Lethrinopsów... albo albus się jednak nie przyjmie tak jak to przewidujesz, to wtedy powędrują w świat do lepszego akwarium.

Mam malawi dopiero od kilku miesięcy, wiele się dopiero nauczę i pewnie doświadczenie zweryfikuje moje założenia, ale na razie chciałbym poeksperymentować i zobaczyć w którym kierunku to akwarium rozwijać w perspektywie dalekiej przyszłości.
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Labirynty Azji południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: [650L] Strefa przejściowa jeziora Malawi - początek przygody. - przez Limak86 - 01-03-2020, 16:09 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości