• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Neolamprologus furcifer (Boulenger , 1898) Kasanga

#8
Witam,
chciałbym odświeżyć temat i jednocześnie go zakończyć w dokumentowaniu. Zakończyłem obserwacje N. furcifer w dwóch oddzielnych zbiornikach w różnych kombinacjach rozrodczych (układ płci). Materiał fotograficzny mam dość obszerny. Z racji tego, że założyłem na forum Cichlidae.pl, które bardzo lubię Tak, wątek poświęcony N. furcifer gatunkowi chciałbym dokończyć fotorelację z hodowli i postawić kropkę nad "i" w tym temacie. Mam nadzieję, że komuś to się kiedyś przyda jak wciągnie go ciekawa, nieprzewidywalna, zmienna i czasami wymagająca spokoju i cierpliwości w hodowli Tanganika Hura. Nudy nie ma o czym może świadczyć fakt, że te ryby obserwuję od wielu lat i zawsze jest coś innego, ciekawego a czasami wkurzającego Wink. Obserwacje zakończyłem ponieważ za jakis czas moje furciferki będą musiały zmienić loku do innego zbiornika, a ten po nich przygotowuję na nowe ryby oczywiście z Tanganiki. Kolejne wyzwanie do obserwacji i jak się uda przy odrobinie szczęścia do rozmnożenia Okok.

Poniżej na zdjęciach (część z Was mogła je widzieć na forum Klubu Miłośników Tanganiki o ile jesteście zarejestrowani) są fotki płci u tego gatunku, fotki larw na różnych etapach rozwoju. Mając na uwadze skrytość tego gatunku ciężko było coś złapać ale mam nadzieję, że to może Wam się przydać.

Analizując informację na temat "jaka siła magiczna trzyma larwę za główkę do kamienia ?" i  przeszukaniu literatury na temat anatomii i embriologii ryb ( min. autorstwa Zygmunta Grodzińskiego) dowiedziałem się, że to "co" trzyma larwę na szybie to wydzielina z gruczołów cementowych zwanych inaczej przylgowymi które znajdują się na głowie larwy (na zdjęciu larwy od 1 do 5). Gruczoły te znikają po kilku do kilkunastu dniach, gdy żółtko ulegnie strawieniu, a stan mięśni pozwala na pływanie. Wcześniej nie mogą pływać ponieważ żółtko mocno "im ciąży".

       
       
       
       
       
       
       
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Neolamprologus furcifer (Boulenger , 1898) Kasanga - przez rufus - 22-10-2020, 23:42 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości